November 16-án az Európai Bizottság bejelentette, hogy további egy évtizedre meghosszabbítja a Bayer AG Roundup gyomirtójának egyik fő összetevője, a glifozát engedélyét. Ez a lépés annak ellenére történt, hogy az uniós kormányok nem foglaltak határozottan állást az engedély meghosszabbításáról - írja a Reuters.
A kiadó ingatlanok piacának csúcsszezonja augusztusra és szeptemberre esik, évek óta ilyenkor keresnek a legtöbben bérelhető házat, lakást. A felsőoktatási tanév kezdetével lassan elfogynak a kiadó lakások, ezért nem árt tisztázni a hosszú távú lakáskiadás szabályait - hívta fel közösségi oldalán a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.
Az a települési önkormányzat, amely a termőföldre, termőföld tulajdonjogára vagy termőföldet terhelő, ingatlannyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű jogra települési adót állapított meg, köteles annak a 2023. adóévre jutó, megfizetett, beszedett összegét az adóalany számára 2023. október 1-jéig visszatéríteni – olvasható a pénteken a Magyar Közlönyben megjelent kormányrendeletben.
Több mint százezer embert sújtanak eddig az idei monszun kezdetével jelentkező áradások India északkeleti részén - közölte csütörtökön az Indian Express című helyi hírlap az indiai katasztrófavédelmi hivatalra hivatkozva.
Megjelent az OTP legfrissebb Termőföld Értéktérképe, amely ismét részletes térképeken mutatja be Magyarország termőföldjeinek statisztikáit. Az elemzésből kiderül, hogy tavaly 19%-kal kevesebb tranzakció keretében 21%-kal kisebb termőföld-terület cserélt gazdát, mint 2021-ben. Az árak emelkedése viszont továbbra is töretlen, így a tavalyi 3,2%-os árnövekedés alapján elmondható, hogy egy hektár, 2010-ben vásárolt termőföld 2022-re összességében már átlagosan 3,2-szeresére növelte árát. Az idén júniusban induló állami földárverések, illetve az erőteljes inflációs környezet tovább élénkítheti a termőföld-forgalmat, ami még magasabb szintekre hajthatja az árakat.
A Nova Kahovka-i gátrobbantás következtében az ukrajnai termőföldek egy jelentős része is víz nélkül maradhat - írja a CNN az ukrán mezőgazdasági minisztérium közleménye alapján.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A mai műsorban egy témánk volt, ez pedig az, hogy a világ élelmezési piacára rányomhatja a bélyegét az orosz-ukrán háború, ennek oka viszont nem a szennyezett ukrán földterületekben keresendő, sokkal inkább a műtrágyapiac akadozása okozhat problémákat. A témáról Kerekes Miklóst, a Portfolio Globál rovatának elemzőjét kérdeztük.
Az Agrárminisztérium már dolgozik a földadó eltörlését célzó törvényjavaslaton, miután gazdaszervezetek 120 ezer aláírást gyűjtöttek össze a Hódmezővásárhelyen kivetett közteher elleni tiltakozásul.
Arra készül Ron DeSantis, Florida kormányzója, hogy megtiltja a kínai állampolgároknak, hogy termőföldet és ingatlanokat vásároljanak államában – írja a Business Insider.
Az előző két évit meghaladó ütemben folytatódott 2021-ben a termőföldárak emelkedése: mező- és erdőgazdasági területek ára átlagosan 10%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. A legjelentősebb művelési ág, a szántó átlagára 1,9 millió forint volt hektáronként. A legtöbb termőföldet Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében forgalmazták - áll a KSH legújabb termőföldárakról szóló összefoglalójában.
Megkezdődött a következő üteme a 10 hektár alatti állami földek értékesítésének. Ezúttal főként erdő, gyümölcsös, szőlő és fásított területekre, valamint vegyes művelési ágú földekre lehet ajánlatot tenni.
Tavaly 36%-kal több tranzakció keretében 22%-kal nagyobb termőföld-terület cserélt gazdát, mint 2020-ban. Az árak emelkedése továbbra is töretlen, így a tavalyi közel 7%-os árnövekedés alapján elmondható, hogy egy hektár, 2010-ben vásárolt termőföld 2021-re összességében már átlagosan háromszorosára növelte árát. Az idei évben kialakult inflációs környezet tovább élénkítheti a termőföld-forgalmat, a kereslet növekedése pedig még magasabb szintekre hajthatja az árakat – derül ki a NAV ingatlanforgalmi adatbázisát feldolgozó legfrissebb OTP Termőföld Értéktérképből.
Tovább emelkedett a termőföldek ára 2021 első három negyedévében, a szántóföldek fajlagos ára a legtöbb régióban megközelítette, Közép-Magyarországon és a Dél-Dunántúlon meg is haladta kétmillió forintot. A szántók és a gyümölcsösök kivételével a többi művelési ágban gyorsult a hektáronként fizetendő összegek növekedése, az erdők és fásított területek esetében volt a legnagyobb, 15,8 százalékos az áremelkedés 2020-hoz képest - derül ki a Takarék Indexből, a Magyar Bankholdinghoz tartozó Takarék Jelzálogbank kutatásából.
Az európai állampolgárok mintegy 90 százaléka fontosnak gondolja, hogy az országok lehetőség szerint ne szoruljanak rá olyan stratégiai erőforrásokra és árucikkekre, mint a víz, a termőföld, az élelmiszer vagy az energia - derül ki a Klímapolitikai Intézet és a Századvég együttműködésében készült átfogó, 30 ezer főre és 30 országra kiterjedő közvéleménykutatásból. Az adatok azt mutatják, hogy a magyarok az uniós átlagnál jóval nagyobb arányban tartják nagyon fontosnak azt, hogy az alapvető természeti erőforrásokkal a saját országuk rendelkezzen, illetve az élelmiszereket és az energiát saját maga termelje meg.
Különböző elemzéseinkben rendszeresen foglalkozunk a lakásárak alakulásával, negyedéves vagy éves árindexek formájában közzétéve azokat. Alkalmanként viszont a mezőgazdasági ingatlanok piacát is bemutatjuk, ahol az elmúlt években ugyancsak nagy változások zajlottak. Ezúttal arra voltunk kíváncsiak, hogy a pénzünket 2008-ban befektetve mikor jártunk jobban, ha mezőgazdasági vagy ha lakóingatlanba fektettünk. Érdekes eredményeket kaptunk.
Tavaly sem tört meg az évek óta tartó drágulási trend, a földárak növekedése az előző évit is meghaladta. Egyedül a szőlőkért kértek kevesebbet, mint egy évvel korábban és volt olyan régió, ahol több mint háromszorosára nőttek a termőföldek árai az elmúlt tíz évben. Óriási azonban a különbség az egyes területek között, míg a legdrágább, Hajdúszoboszlói járásban több mint 3 millió forintért lehetett egy hektár szántóhoz jutni, a Pétervásárai és az Aszódi járásban kevesebb mint 700 ezer forintért - derül ki a Takarék Termőföldindexéből.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Visszakapják az önkormányzatok a területeket.
Az ukrajnai háborúról, az EU-val ápolt viszonyról és a magyar gazdaságról is beszélt a kormányfő.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?