Kína szombat este elítélte a Washington által egy nappal korábban jóváhagyott döntést amerikai rakétarendszerek eladásáról Tajvannak.
A Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) felfüggesztette a szállítást a kínai székhelyű chiptervező Sophgo számára, miután egy általa gyártott chipet találtak egy Huawei AI processzorban. Az ügy komoly következményekkel járhat, mivel a Huawei számára tiltott az amerikai technológiához való hozzáférés, és a TSMC chipjei ebbe a kategóriába tartoznak.
Donald Trump azt mondta egy Wall Street Journalnak adott nyilatkozatban, hogy szerinte Oroszország nem támadta volna meg Ukrajnát, ha ő lett volna az elnök, mert megfenyegette Vlagyimir Putyin orosz elnököt azzal, hogy lebombázza Moszkvát, ha így tesz. A kommentárt a Kreml sem hagyta válasz nélkül.
Lassul az export Dél-Koreában és ez nem csak Ázsiának fontos. Dél-Korea a világkereskedelembe az egyik legjobban integrált ország, amely ráadásul magas hozzáadott értékű termékeket exportál. Amikor itt problémák jelentkeznek, az előbb-utóbb a világ többi részére is elér.
Október 14-én a kínai haderő felsorakozott Tajvan szigete körül, az eset pedig újra felelevenítette egy kiterjedt távol-keleti háború rémképét. Amennyiben valóban katonai összecsapásokra kerülne sor, kiemelkedő szerepet kapna a hadiflotta, és vélhetően az amerikai hajókkal is farkasszemet nézne a kínai had. A képességek összehasonlításánál gyakran a seregek meglévő számait vetik össze. ám kimarad egy nagyon fontos szempont: a gyártási kapacitás. Ebben pedig alaposan felborulnak az erőviszonyok.
A Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), a világ legnagyobb chipipari bérgyártója, jelentős profitnövekedésről számolt be a harmadik negyedévben. A vállalat teljesítménye felülmúlta az elemzői várakozásokat, amit elsősorban a mesterséges intelligencia iránti növekvő keresletnek köszönhet.
Hétfőn némileg váratlanul felsorakozott a fél kínai hadsereg Tajvan körül, ez pedig komoly feszültséget okozott a térségben. Tajpej attól tart, hogy a Peking a közeljövőben háborút indíthat a sziget ellen, ezért komoly újabb fegyverbeszerzéseket jelentettek be – írja a South China Morning Post.
A tajvani védelmi minisztérium közlése szerint rekordszámú, 153 kínai repülőgépet észleltek a sziget körüli légtérben az elmúlt 25 órában. Kína nagyszabású hadgyakorlatra szánta el magát, amely során gyakorlatilag bekerítették a szigetet - számolt be az Al Jazeera.
Hétfő hajnalban nagyszabású hadgyakorlatba kezdett Kína a Dél-kínai-tenger északi részén fekvő Tajvan körül. Nem sokkal később felszálltak a vitatott hovatartozású ország gépei a kínai erők fogadására – derült ki friss felvételekből.
Októberben mélypontra került a két Korea közötti kapcsolat, újra felrémlett egy pusztító háború réme a Távol-Keleten. Szöul nem várja tétlenül az eseményeket, a német Taurus nagy hatótávolságú rakétákkal tesztelték a képességeiket – írja az Army Recognition.
A Politico Bernard-Henri Lévy francia sztárfilozófussal készített interjút, aki szerint az emberiség már egy új világháború kezdeti szakaszába lépett.
Hétfő hajnalban nagyszabású hadgyakorlatba kezdett Kína a Dél-kínai-tenger északi részén fekvő Tajvan körül. A szigeten azonnal sürgős biztonsági értekezletet hívtak össze – számolt be a Taiwan News.
A tajvani védelmi minisztérium vasárnap bejelentette, hogy egy kínai repülőgép-hordozó flottila hajózott a sziget déli része felé. Eközben a kínai hadsereg egy videóban közölte, hogy „harcra készen áll”, ami Tajpejben aggodalmakat keltett egy esetleges újabb kínai hadgyakorlat lehetőségével kapcsolatban – írja a Reuters.
Látványos videót tett közzé a kínai állami média egy hadgyakorlatról, mely során PCL-191 típusú nagy hatótávolságú rakéta-sorozatvetőket teszteltek. A rakétarendszer elvileg az amerikai M142 HIMARS-rendszerhez hasonló képességekkel rendelkezik.
X-en jelentek meg azok a fényképek, amelyen az Amerikai Egyesült Államok legújabb és legmodernebb harckocsijának, az M1A2-nek a modernizált változatai láthatóak, ahogyan elszállítják őket a limai gyárból.
A tajvani hadsereg jelentős fegyverkezési programot indíthat az Egyesült Államok támogatásával. Az amerikai kormány ugyanis fontolóra vette, hogy engedélyezze a Stinger rakéták gyártását a szigeten, ami felgyorsíthatná a szigetország védelmi képességeinek fejlesztését - közölte a Taiwan News.
Különösen az előrejelzések voltak kiábrándítóak.
Utoljára 2022 végén volt ennyire gyenge a magyar fizetőeszköz.
Egy sor gazdasági adatközlés lesz ma.
Érdemi növekedést mértek a kontinensen.
Olyan gazdaságtörténeti változások zajlottak le Biden idején, amelyekről tankönyveket fognak írni.
Hogy fog kinézni a Kongresszus?
Nem fog örülni a magyar fizetőeszköz.
Megváltoztak a fogyasztói szokások, takarékosabbak lettek az izzók, mások az energiaforrások is.