Li Hszien Long, Szingapúr korábbi miniszterelnöke szerint egyelőre nincs ok az aggodalomra a Távol-Kelet Donald Trump amerikai elnök megválasztása miatt. Szerinte a republikánus politikus négyéves ciklusa egyszerűen túl rövid ahhoz, hogy találgatni lehessen a biztonsági dinamika alakulásával kapcsolatban – közölte a South China Morning Post.
Az elmúlt években Kína gazdasági gondjai olyannyira megszaporodtak, hogy az elemzők már 3D problémahalmazról kezdtek beszélni az adósság (debt) hegyek, a demográfia mélyrepülés és Nyugat kockázat-csökkentési (de-risking) törekvései kapcsán. A múlt héten szintet lépett a helyzet, és Donald (Trump) megjelenésével már 4D-ben „élvezheti” a kínai vezetés a műsort.
Tajvan nem adott át közvetlenül rakétákat Kijevnek, Amerikának adja ezeket, Washington pedig azt csinál velük, amit akar – fejtette ki Wellington Kú, a sziget védelmi minisztere, reflektálva azokra a pletykákra, melyek szerint Tajvan Hawk légvédelmi rakétákat adott Ukrajnának.
Tajvan körül évek óta növekszik Kína katonai tevékenysége, ráadásul Peking egyre bátrabban hajt vére gyanús hadgyakorlatokat a Dél-kínai-tenger északi részében. Az amerikai légierő indo-csendes-óceáni parancsnoksága most beszámolt arról, hogy pontosan mekkorát nőtt a keleti nagyhatalom aktivitása a feszült térségben.
Az ukrán katonai hírszerzés szerint Oroszország októberben több mint 2000 drónt indított Ukrajna ellen, de ezek több mint fele „csalidrón” volt. Az ilyen drónokban amerikai és svájci alkatrészeket is találtak – írja az Ukrajinszka Pravda.
Tony Hu, az egyesült államokbeli Raytheon korábbi tajvani képviselője egy interjúban kijelentette, hogy Tajpej MIM-23 Hawk közepes hatótávolságú föld-levegő rakétarendszereket adott át Ukrajnának, az Egyesült Államok beleegyezésével és segítségével. Hu szerint ezek a rendszerek hatékonyan teljesítettek az új műveleti környezetükben - közölte az Army Recognition.
Az Egyesült Államok és Kína között az elmúlt években egyre látványosabbá vált a versengés és ez már gyakorlatilag az összes területre kiterjedt. Az amerikai elnökválasztás során most is az egyik kiemelt témát a keleti nagyhatalommal kapcsolatos kemény lépések ígéretei jelentették, ebben talán Donald Trump republikánus elnökjelöltnek sikerült nagyobbakat mondani. A legfontosabb kérdés viszont leginkább az, hogy lesz-e összecsapás a nagyhatalmak között. Erre a kérdésre keressük a választ az elemzésünkben.
Oroszország gazdaságát számos nyugati szankció terheli az ukrajnai háború következtében, ám eddig különféle útvonalakon kijátszották a szigorú szabályozást. Most egy újabb ilyenre derült fény, de a tajvani kormány lépett az ügyben, szigorított az exportellenőrzésen – közölte az Ukroinform.
Kína és az Egyesült Államok egyre élesebb versenyben van egymással a Távol-Keleten, ez a rivalizálás pedig a globális hegemón szerepéért vívott harcra is hatással van. Peking most egy újabb villantással prezentálta erejét.
Az Egyesült Államok legnagyobb dróngyártója, a Skydio súlyos ellátási problémákkal küzd, miután Kína szankciókat vezetett be a vállalat ellen, válaszul a tajvani fegyverszállításokra. A pekingi intézkedések megtiltják a kínai cégeknek, hogy kritikus alkatrészeket szállítsanak az amerikai cégnek, ami komoly kihívások elé állítja a gyártót. A helyzet különösen érzékeny, mivel a Skydio az ukrán hadsereg egyik fontos beszállítója - írta meg a Financial Times.
Tajvanban szoros figyelemmel kísérik az ukrajnai háború eseményeit, mivel tartanak attól, hogy Kína hamarosan nagyszabású invázióra készül, ezért a kelet-európai hadszíntéren alkalmazott taktikai elemeket ők is alkalmazhatják majd.
Az Egyesült Államok de facto tajvani nagykövete szerint alacsony a háború kockázata a térségben, de Tajvannak többet kellene tennie a kínai nyomásgyakorlás ellen - tudósított a South China Morning Post.
A republikánus alelnökjelölt, J. D. Vance a The Tim Dillon Show nevű podcastműsorban azt mondta, az amerikai stratégiai érdekek szempontjából Ukrajna nem olyan fontos – írja a The Kyiv Independent.
Kína szombat este elítélte a Washington által egy nappal korábban jóváhagyott döntést amerikai rakétarendszerek eladásáról Tajvannak.
A Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) felfüggesztette a szállítást a kínai székhelyű chiptervező Sophgo számára, miután egy általa gyártott chipet találtak egy Huawei AI processzorban. Az ügy komoly következményekkel járhat, mivel a Huawei számára tiltott az amerikai technológiához való hozzáférés, és a TSMC chipjei ebbe a kategóriába tartoznak.
Donald Trump azt mondta egy Wall Street Journalnak adott nyilatkozatban, hogy szerinte Oroszország nem támadta volna meg Ukrajnát, ha ő lett volna az elnök, mert megfenyegette Vlagyimir Putyin orosz elnököt azzal, hogy lebombázza Moszkvát, ha így tesz. A kommentárt a Kreml sem hagyta válasz nélkül.
Hosszú tárgyalások után lett alku.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
Több jó gyakorlatot is azonosított a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?