Megszólalt az európai biztosítási felügyelet is a korábban Magyarországon határon átnyúló biztosítóként ügyfeleket szerző Novis ügyében.
Ukrajna tavaly mintegy 11,36 millió tonna orosz kőolajat szállított a Barátság olajvezeték déli ágán Magyarországra, Szlovákiába és Csehországba, ami legalább 2014 óta, de valószínűleg Ukrajna 1991-es függetlenné válása óta a legalacsonyabb éves mennyiség – írja az ukrajnai energetikai tanácsadócég ExPro a heti hírlevelében.
A szlovák miniszterelnök biztonságával kapcsolatos aggodalmakra hivatkozva nem kerül sor most pénteken Robert Fico kijevi látogatására Volodimir Zelenszkij ukrán elnök meghívására, hogy az ukrajnai gáztranzit jövőjéről tárgyaljanak – jelezte a szlovák parlament helyettes vezetője kedden a szlovák nemzeti hírügynökségnek.
Csehország 2025 júliusától teljesen leállítja az orosz kőolaj importját, miután befejeződtek a Transalpine (TAL) kőolajvezeték kapacitásnövelő fejlesztései. A cseh Unipetrol olajvállalat, amely a lengyel Orlen tulajdonában van, ekkortól nem vásárol több orosz kőolajat. A döntést Petr Fiala miniszterelnök jelentette be, hangsúlyozva, hogy ezáltal Oroszország többé nem zsarolhatja Csehországot az energiaellátással - írta meg a Reuters.
A szlovák-ukrán heves szópárbaj mellett fontos hír érkezett kedden délután a magyar földgázhálózat rendszerüzemeltetőjétől, az FGSZ-től, amely arra utal, hogy Magyarországon jöhet át annak az orosz gáznak egy része, amely kiesett a szlovák gázimportból amiatt, hogy újév elején leállt az ukrán gáztranzit. Ez afelé mutat, hogy az ukrajnai tranzit kiesésén plusz pénzt (tranzitdíjat) kereshet Magyarország, hogy kisegítse északi szomszédját.
Szlovákia felülvizsgálja a katonai modernizációs stratégiáját, és alternatív megoldásokat keres az eredetileg tervezett Leopard 2A8-as harckocsik helyett. Robert Kaliňák védelmi miniszter bejelentése szerint az ország a CV90120-T könnyű harckocsik vagy tüzérségi támogató járművek beszerzését fontolgatja. A döntés hátterében a magas költségek és a NATO-kötelezettségek állnak, miközben az ország igyekszik egyensúlyt teremteni a modern haderő kialakítása és a költségvetési korlátok között - írta az Army Recognition.
Az elmúlt napokban elképesztően eldurvult szócsata után az enyhülés jeleként meghívta a gáztranzitról tárgyalni Robert Ficó szlovák miniszterelnök Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt a közös ukrán-szlovák határ közelébe szlovák területre - derült ki abból a nyílt levélből, amelyet a szlovák kormány oldalán tettek közzé hétfőn délután. Fico érvelése szerint Zelenszkij azon döntése, hogy tavaly év végével leállt az ukrán gáztranzit, nemcsak a szlovák gazdaságnak okoz kárt (többlet költséget), hanem a térségnek és az egész EU-nak, amelybe Ukrajna igyekezne felvételt nyerni. Ezért szerinte szükség van a mielőbbi tárgyalásokra.
Folytatódik, sőt egyre csak durvul a Robert Fico szlovák miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közötti kommunikációs párbaj, amely folyamatosan az energiaellátás körül is kering a személyeskedő beszólások mellett.
Robert Fico szlovák miniszterelnök elismerte, hogy a kormánykoalíció meggyengült a parlamentben, és figyelmeztetett, hogy a helyzet megoldása korai választások vagy kormányátalakítás lehet. A koalíciós válságot az SNS és a Hlas-SD pártcsoportok szakadásai és belső konfliktusai súlyosbítják.
Andrej Danko (SNS) és Tibor Gašpar (Smer) parlamenti alelnökök vezetésével egy többtagú parlamenti küldöttség indult vasárnap délelőtt Oroszországba. Lengyelország azonban kitiltotta a légteréből a szlovák kormánygépet, így annak kerülővel kellett eljutnia Moszkvába – írta meg az Új Szó.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elmondta, az Ukrajnát támogató országok csütörtöki ramsteini találkozóján újabb 2 milliárd dollárnyi katonai támogatásról született megegyezés. Donald Trump megválasztott amerikai elnök visszakozni látszik korábbi ígéretéből, hogy 24 órán belül véget vet az ukrajnai háborúnak: most már hat hónapos időtávról beszél. Trump csütörtökön Mar-a-Lago-i rezidenciáján elmondta, Vlagyimir Putyin találkozni szeretne vele, és már folyamatban van a találkozó előkészítése. Az ukrán külügyminisztérium odaszólt Szlovákiának, miután az ukrán tranzit leállítására panaszkodtak. Eközben áll a bál a Balti-tengeren az orosz árnyékflotta miatt, amely miatt már több ország is lépéseket tett és NATO-flotta is akcióba lép.
"Putyin elnök úr garantálta, hogy teljesíteni fogják a vállalásaikat" az ukrajnai gáztranzit kiesése mellett is – mondta Robert Fico egy pénteki parlamenti meghallgatáson az évi 3 milliárd köbméteres orosz-szlovák hosszú távú gázszállítási szerződésből adódó orosz kötelezettségre utalva. A szlovák miniszterelnök azt is hozzátette, hogy ez a Török Áramlaton keresztül elvileg lehetséges lenne, de ott kapacitás korlátok vannak, így egyelőre a gáztárolók intenzívebb felhasználásából fedezik a gázigényeket, így teljes mértékben megerősítette a Portfolio ma reggeli helyzetelemzését. Közben az ukrán külügyminisztérium újra visszaszólt a szlovákoknak, akik az ukrán tranzit leállítására panaszkodtak, hogy a probléma Oroszországgal, és "bizonyos politikusokkal" van, akik nem hajlandók lemondani az orosz gázról.
Bár a szlovák miniszterelnök drasztikus gázpiaci hatásokat vázolt újévi videójában amiatt, hogy leállt Ukrajnán keresztül az orosz gáztranzit, ez - amint várható volt - az ellátásbiztonság terén teljesen elmaradt, az árak tekintetében viszont van hatása, részben a hideg idő miatt is. A Portfolio rövid gázpiaci vizsgálata alapján az látszik, hogy a régiós országok rugalmasan alkalmazkodtak a kieső gázmennyiséghez, részben felpörgették a gáztárolói felhasználást, részben megnövelték a szomszédos országok felől a gázimportot. Magyarország egyelőre a gázforgalom tekintetében a legkevésbé érintett országok között van.
Szlovákia büntetőintézkedéseket fog végrehajtani Ukrajnával szemben, ha Kijev nem talál arra megoldást, hogy az orosz gáz ismét el tudjon jutni Európába – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök Dan Jorgensennek, az EU energetikai megbízottjának a Reuters cikke szerint.
Napok óta masszív kibertámadás alatt áll a szlovák földügyi hivatal (Geodéziai, Kartográfiai és Kataszteri Hivatal) információs rendszere - számolt be a Napunk c. lap. A támadás következtében többek között szünetel az építési engedélyek kiadása, az ingatlanok adásvétele, a szlovák bankok nem tudnak új jelzáloghitelt nyújtani, az örökösödési eljárások is megakadnak. A hírek szerint már hétfőn kezdődött támadást a belügyminisztérium és a rendőrség szerdán késő délután ismerte el.
Tovább folytatódtak az egyeztetések a szlovák és magyar fél között a bős-nagymarosi vízlépcső ügyében, közölte az Energiaügyi Minisztérium a Facebook oldalán. A minisztérium közlése szerint minden korábbinál jobb esély mutatkozik a hosszú ideje húzódó jogvita lezárására, ami akár már az idei évben megvalósulhat. Az ügy egészen 1997-ig nyúlik vissza, amikor is a hágai Nemzetközi Bírósági mindkét felet elmarasztalta az eleinte közös beruházásként indult, de végül csak a szlovák fél által megvalósított projekt miatt.
2 milliárd eurós kártérítésről döntött az orosz bíróság.
A Pécsi Tudományegyetemen.
Szerinte a szervezet csak le akarja húzni az Egyesült Államokat.
A világkereskedelmi gócpontot felügyelő kormány gyorsan intézkedik.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.