Az olasz kormány fontolóra veszi az Elon Musk által vezetett űrvállalat, a SpaceX Starlink-rendszerének tesztelését az ország távoli területein. A lépés célja, hogy megoldást találjanak az országos szélessávú internet-lefedettség hiányosságaira, különös tekintettel azokra a régiókra, ahol a földi infrastruktúra kiépítése nehézségekbe ütközik.
Az orosz hadsereg egyre növekvő mértékben használja a Starlink műholdas internetet Ukrajnában, ami hozzájárult többek között Vuhledár elfoglalásához is – tudósított a The Washington Post.
Az orosz erők pontosabbak, halálosabbak és mozgékonyabbak lettek az illegálisan beszerzett Starlink terminálok segítségével, amely lehetővé teszi számukra, hogy műholdas internetet használjanak a támadások során a koordináció javítására és az egységek közötti gyors kommunikációra – írja a Washington Post ukrán katonák beszámolója alapján.
Nemrég Kína felbocsátotta annak a műholdas rendszernek az első elemeit, amellyel az Elon Musk által vezetett űrvállalat, a SpaceX Starlink-rendszeréhez hasonló, 14 ezer interneteműholdból álló flottát szeretnének létrehozni. A Futurism cikke szerint a kínai rendszerről a közelmúltban több csillagász is kritikusan nyilatkozott, mivel az fényessége miatt megzavarja az éjszakai égboltot, ezzel nehezítve a kutatók megfigyeléseit. A jövőben a helyzet pedig még rosszabb lehet, mivel mindkét állam további műholdak fellövését tervezi az elkövetkező években.
Technikai okok miatt egy időre szünetelteti a SpaceX a Falcon 9-es hordozórakétájának használatát. Az űrtechnológiai vállalat közlése szerint a szeptember 28-ai Crew-9 küldetés során használt rakéta második fokozata nem az arra kijelölt helyen csapódott az óceánba, a szakemberek pedig még vizsgálják, mi lehet a probléma kiváltó oka - írja a Space.com.
A SpaceX, Elon Musk űripari vállalata, 1,5 milliárd dolláros befektetést tervez Vietnámban. A bejelentés a kommunista vezetésű ország kormányától érkezett csütörtökön, és potenciálisan feloldhatja a Starlink műholdas szolgáltatás helyi bevezetése körüli patthelyzetet. A tervezett beruházás jelentős lépés lehet a délkelet-ázsiai ország és az amerikai vállalat együttműködésében.
A kínai űripar az elmúlt években törekszik az Egyesült Államok egyeduralmának letörésére a területen. A Qianfan megakonstelláció első műholdjainak pályára állításával egy új lépést tettek afelé, hogy egy saját, Elon Musk Starlink-rendszeréhez hasonló műholdas flottát hozzanak létre. A magyarul "ezer vitorlát" jelentő program kereteiben a jövőben 14 ezer műholdat terveznek Föld körüli pályára állítani, amivel a kínai projekt felveheti a versenyt az amerikai Starlinkkel - számolt be az IEEE Spectrum.
Hétfőn egy kínai tulajdonú űrvállalat sikeresen fellőtt több műholdat is egy ambiciózus projekt keretében, amelynek célja, hogy versenyre keljen az amerikai SpaceX által üzemeltetett Starlink műhold-rendszerrel.
A Comcast vállalati szolgáltatási egysége bejelentette, hogy stratégiai megállapodást kötött a SpaceX Starlink cégével. Az együttműködés célja, hogy műholdas internetkapcsolatot biztosítsanak azoknak az üzleti ügyfeleknek, akik korlátozott hálózati hozzáféréssel rendelkező régiókban működnek.
Az elmúlt pár hónapban az amerikai védelmi minisztérium több alkalommal is kérte a Starlinket, hogy vonják ki a forgalomból azokat a műholdakat, amelyek felett az oroszok megszerezték az irányítást. A vita meddőnek tűnik, mivel a vállalat szerint ez nem vezetne eredményre – írja a DefenseOne.
A Starlink műholdas terminálokat széles körben használják az orosz katonai erők Ukrajnában - jelentette a The Wall Street Journal. Elon Musk SpaceX nevű cége által kifejlesztett terminálokat a kelet-ukrajnai és krími támadások koordinálására használják. Emellett a Starlink-terminálok a harctéren drónok és más haditechnikai eszközök irányítására is használhatók.
Ukrajna azt kérte az Elon Musk tulajdonolta SpaceX űrvállalattól, hogy akadályozzák meg a Starlink-terminálok orosz használatát a megszállt ukrán területeken – írja a Reuters.
Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés vezetője a The Wall Street Journalnek azt mondta, az orosz erők több ezer Starlink-terminált használnak Ukrajna megszállt részein, már „elég hosszú idő óta”.
Az ukrán katonai hírszerzés lehallgatta orosz katonák beszélgetését, amelyben arról beszélnek, hogy „arab országoktól” vásároltak Starlink-terminálokat – írja a The Kyiv Independent.
A Kreml hétfőn tagadta azt az ukrán állítást, hogy az orosz haderő használná az Elon Musk-féle Starlink-rendszert a megszállt ukrán területeken – írja a Reuters.
A háború két évvel ezelőtti kezdete óta Ukrajnában 195 egészségügyi intézmény semmisült meg, és további 1500-ban keletkeztek károk orosz csapások következtében - közölte vasárnap a kijevi egészségügyi minisztérium. Közben az ukrán hírszerzés közzétett egy hangfelvételt, melyen orosz nyelven azt mondják, hogy működik a Starlink.
Ennek egyetlen célja van.
Hírfolyamunk az orosz–ukrán háborúról.
Esik az arany és az olaj, emelkednek a tőzsdék.
Egyre többen osztják ezt a véleményt.
Megvan Trump pénzügyminiszter-jelöltje, aki kicsit nyugtatja a kedélyeket.
Tovább ömlik a pénz a fosszilis iparba.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.