Jamie Dimon, a JPMorgan Chase (JPM) vezérigazgatója aggódik, hogy az amerikai gazdaságban megismétlődhetnek azok a problémák, amelyek az 1970-es években sújtották az országot. Akkor az infláció második körben is fellángolt, és végül csak recesszió árán sikerült letörni.
Nyilvános vitát indítani az inflációs cél megemeléséről hitelességi veszteséget okozhat egy országnak – foglalja össze Horváth Bianka, a Monetáris Tanács egykori tagjának legújabb elemzését az Index. A lap hozzáteszi, hogy bár nevet nem írt, de feltehetően Nagy Márton korábbi felvetésére reagált írásával, aki szerint a gazdaság szerkezetének változása miatt vitát kellene indítani az inflációs célról.
Az infláció, a mesterséges intelligencia, az éghajlatváltozás és a harmadik világháború együttesen jelentenek most komoly fenyegetést a világnak, amely épp egy lassú lefolyású vonatszerencsétlenséget él át – állítja a híresen pesszimista közgazdász, Nouriel Roubini a Financial Times cikke szerint.
Az elmúlt hetekben, jelentős részt egy vártnál kedvezőbb amerikai inflációs adatot követően a részvény piacokon látványos felpattanás következett be. Úgy tűnik, a piac egy igen kedvező gazdasági szcenáriót kezdett árazni, amikor a világgazdaság épp annyira lassul, hogy az infláció már ne aggassza túlságosan a főbb jegybankokat, de a recessziót azért még éppen elkerülje Amerika és a világ. Ez persze nem egy teljesen elképzelhetetlen szcenárió, de a gazdasági folyamatokból az látszik, hogy továbbra is számottevők a recessziós kockázatok, míg az infláció elleni küzdelem sem ért véget. Ez növeli a turbulens időszakok kockázatát a piacokon az év hátralevő részében. Az alábbi cikknek nem célja, hogy bármiféle befektetési ajánlást fogalmazzon meg. Csupán arra vállalkozunk, hogy áttekintsük, hogy milyen befektetési eszközök voltak kifizetődők a múltbeli gyenge növekedéssel (illetve gazdasági visszaeséssel) és magas inflációval együtt járó időszakokban.
A gazdaság kifejezetten rosszul néz ki, és ez nem segít a Fednek, amely megpróbálja az úgynevezett puha landolást, azaz az infláció recesszió nélküli letörését - mondta a Citi vezető közgazdásza. A szakember az előttünk álló időszakot rémálomhoz hasonlította.
Nem csak a Wall Street befektetői aggódnak a stagfláció miatt, amely a gazdaság lassulása mellett meredeken emelkedő árak rettegett kombinációját. Jay Kaeppel, a SentimenTrader vezető elemzője azonban bemutatta azt a kereskedési stratégiát amivel le lehet győzni az inflációt.
Az infláció nem csupán növekszik, de nem tudni, hol és mikor tetőzik majd. Ezzel párhuzamosan a gazdasági növekedési kilátások romlanak, a recessziós kockázat emelkedik - írja Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Magyar Nemzetben publikált cikkében.
A több évtizedes inflációs csúcsok kapcsán a befektetők már a tavalyi év során is sokszor emlegették a stagflációs félelmeket, ami a magas infláció és gyenge gazdasági növekedés meglehetősen kellemetlen kombinációjára utal. A stagflációs kifejezés az 1970-es évekből származik, amikor az infláció hirtelen megugrott és az 50-60-as évek erőteljes gazdasági növekedése kifulladt. Az elmúlt időszakban nem véletlenül került újra elő a kifejezés, hisz a két korszak között számos hasonlóságot találhatunk. A 70-es évek inflációs sokkját is nyersanyagárrobbanás kísérte, ami akkor is részben háborúkhoz volt köthető. A mostani helyzet eddig egyelőre ezért tűnt szerencsésebbnek, mert a magas infláció mellett a gazdasági növekedés is élénk maradt, a munkanélküliségi ráta a világon mindenhol alacsony szinteken van. Az elmúlt hónapok során azonban negatív változás bontakozott kis, a jegybankok jelentős kamatemelései erőteljes gazdasági fékeződést vetítenek előre. A borúsabb kilátások miatt a nagy befektetési bankok az elmúlt hetekben elemzéseikben egyre nagyobb esélyt adtak egy közelgő gazdasági recessziónak.
Christian Lindner német pénzügyminiszter magas inflációs időszak és alacsony növekedés korszaka következhet – számol be a hírről a Reuters.
A Világbank kedden 1,2 százalékponttal, 2,9%-ra csökkentette a 2022-re vonatkozó globális növekedési előrejelzését, arra figyelmeztetve, hogy Oroszország ukrajnai inváziója súlyosbította a COVID-19 járvány okozta károkat, és számos országot recesszió fenyeget - idézi a szervezetet a Reuters. A Világbank szerint a visszafogott növekedés valószínűleg az egész évtizedben fennmarad a világ nagy részén tapasztalható gyenge beruházások miatt.
Az elmúlt 2 év a globális pandémia ellenére meglepően jól alakult a nemzetközi tőkepiacokon. Az idén azonban, különösen február vége óta drámaian megnőtt a bizonytalanság. Egy évtizedek óta halottnak vélt démon árnyéka vetült a világgazdaságra és a tőkepiacokra, a stagflációé. A stagfláció egy olyan gazdasági környezetet jelent, ahol az infláció annak ellenére magas szinten marad, hogy jelentősen lassul a növekedés. A félelmeket elsősorban két tényező táplálja: egyrészt az orosz-ukrán fegyveres konfliktus és az ezzel összefüggő szankciókkal kapcsolatos európai energia krízis, másrészt az azzal kapcsolatos bizonytalanság, hogy a Federal Reserve küzdelme a 40 éves csúcsokat verő inflációval nem vezet-e végül recesszióhoz az amerikai gazdaságban.
A stagfláció veszélye reális – mondta szombaton Christian Lindner német pénzügyminiszter a Bloomberg tudósítása szerint. A politikus a liberális szabad demokraták konferenciáján beszélt.
Nem a '70-es, hanem a '40-es éveket kell inkább nézni, ha a jelenlegi gazdasági folyamatokkal szeretnénk párhuzamot vonni - mondta el a Portfolio Checklist csütörtöki adásában Virovácz Péter, az ING Bank vezető makrogazdasági elemzője.
Egyre inkább úgy tűnik, hogy az infláció még annál is magasabb és tartósabb lesz, mint korábban gondoltuk.
Miután decemberben 4,5% volt a pénzromlás üteme.
Két hónap múlva jöhet az első.
Sorra érkeznek a jobbnál jobb befektetési ötletek, itt egy újabb.
Nagyon sürgeti őket az idő.
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.
Befutott a decemberi adat.