A globális műtárgypiacon elmaradt az év végén itthon tapasztalt fellendülés. A csúcsárak, a piac egészének állapotát tükrözve, alacsonyabbak voltak, mint a legutóbbi években – derül ki a műtárgy.com összefoglalójából.
November hagyományosan a legerősebb hónapok közé tartozik a globális műtárgypiacon, a nemzetközi aukciósházak ekkor tartják legfontosabb New York-i impresszionista, modern, háború utáni és kortárs árveréseiket. Ezeken ugyan több kiváló eredmény is született az elmúlt héten, de a negatív piaci trendeket továbbra sem sikerült megállítani – olvashatjuk a műtárgy.com összefoglalójában.
A művészeti világ ismét izgalomba jött Maurizio Cattelan "Comedian" című alkotása miatt, amely egy falra ragasztott banánból áll. Az eredetileg 2019-ben bemutatott mű ismét kalapács alá kerül, és a szakértők szerint akár egymillió dollár feletti áron is elkelhet - írja a Bloomberg.
Drága, illikvid, jelentős tárolási és fenntartási költségekkel jár, a jövőbeni megtérülés pedig teljesen bizonytalan – a legtöbben így vélekednek a műtárgybefektetésekről. Mielőtt azonban állást foglalnánk a kérdésről, nézzük meg kicsit részletesebben a hazai műtárgypiacot, és vessünk egy pillantást a magyar műtárgyvásárlók véleményére, de leginkább arra, hogyan viselkednek!
Női alkotó esetében aukciós rekordot jelentő áron, 32,8 millió dollárért (közel 11,4 milliárd forint) kelt el Louise Bourgeois (1911-2010) francia-amerikai képzőművész egy pókot ábrázoló óriásszobra a Sotheby's csütörtök esti New York-i árverésén.
A legkorábbi ismert héber Biblia 38,1 millió dollárért (13 milliárd forint) kelt el a Sotheby's New York-i aukcióján - jelentette az izraeli média csütörtökön.
A jövő héten zárulhat a Sotheby’s árverése, melyen kalapács alá kerül Diego Maradona ikonikus futballmeze, melyben az 1986-os világbajnokságon az azóta csak „Isten kezeként” emlegetett gólját szerezte Anglia ellen. Öt percen belül pedig a másfél éve elhunyt argentin legenda megszerezte „Az évszázad gólját” is. A hírek szerint az árverésre bocsátott mezért egy ismeretlen licitáló már 4 millió fontot (1,8 milliárd forint) ajánlott, már csak az a kérdés, tényleg ez-e az, amiben Maradona a futball talán két legfontosabb gólját szerezte.
Árverésre bocsátják februárban a világ legnagyobb csiszolt gyémántját, az 555,55 karátos Enigmát, amelyet az aukciót megelőzően először állítanak ki Dubajban - írja a Gulfnews.com.
Rekordáron, az előzetes becslések szerint akár 45 millió fontért (19 milliárd forintért) is elkelhet René Magritte egyik mesterműve egy londoni árverésen - írja a The Telegraph. A belga szürrealista alkotó (1898-1967) L'empire des lumieres (A fények birodalma) című festményét a jelenleg magánkézben lévő egyik legkeresettebb alkotásként tartják számon. Helena Newman, a Sotheby's Europe elnöke szerint a lélegzetelállító festmény lehet a március 2-i londoni árverés sztárja.
A 20. századi művészet: Egy másik perspektíva azon 20. századi kortárs művészek munkáit mutatja be, akik még nem tagjai a nemzetközi mainstreamnek. A közép-európai régió több elismert művészetével lehet találkozni, például Mikuláš Medek, Maurer Dóra, Katerina Belkina és Vaclav Spala festményeivel.
A művész esetében rekordot jelentő és a várakozásokat jelentősen felülmúló 9,9 millió fontos áron kelt el csütörtökön Londonban Banksy egyik leghíresebb és legnagyobb méretű képe, amelyen csimpánzok népesítik be a brit törvényhozás alsóházát.
A napokban lezajlott a két legnagyobb aukciósház, a Christie's és a Sotheby's londoni modern és impresszionista árverése. Az eredmények nem a legfényesebbek, ami nem is csoda, hiszen amint azt a The Art Newspaper is megjegyzi, a Velencei Biennále és az Art Basel, valamint a New York-i aukciók után mindig nehezebb feltölteni a szokásos nyári aukciókat.
A milliárdos, telekommunikációban érdekelt üzletember, Patrick Drahi megvette a Sotheby's aukciósházat 2,7 milliárd dollárért, ezzel pedig több mint 30 év után kivezetik a tőzsdéről a céget - írja a Bloomberg.
Majdnem 50 millió fontért (17,6 milliárd forint) kelt el Picasso francia múzsájáról és szeretőjéről, Marie-Thérese Walterről festett portréja egy londoni árverésen - közölte a Sotheby's aukciósház.
2017 nyarára jelentek meg az első áttekintések a nemzetközi aukciós piac első féléves teljesítményértől, amiről a műtárgy.com most az artsy elemzése nyomán számol be. Az aukciós piac az idei év első felében határozottan jó teljesítményt nyújtott, amit az is bizonyít, hogy 5,3%-os növekedést könyvelhetett el 2016 első félévéhez képest, és így a teljes forgalma 6,9 milliárd dollárra nőtt az Artprice elemzése szerint. Ez ahhoz képest is fordulat, hogy ez elmúlt két évben az aukciós piac első félévi teljesítménye mindig alacsonyabb volt a 2014-es rekorderedményekhez képest. 2017 első hat hónapjának ezek a legfontosabb tanulságai:
Kilenc magyar művész összesen tíz munkája cserélt gazdát a világ egyik vezető aukciós háza, a londoni Sotheby's előző napi árverésén - írta a Népszabadság.
Több minden közrejátszott ebben a teljesítményben.
Sokaknak elfogadhatatlan, amit Gázával tervez.
Igazi legenda cserélt gazdát.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Heves harcok dúlnak Oroszország területén.
Az korábbi jegybankelnökkel a vámok hatásait elemeztük.
Senki nem fúr, pedig kiadták a jelszót.
Lénárt Viktorral, a Zero Emission Leadership Group alapító-vezetőjével beszélgettünk.