Jelentősen rontotta a forintárfolyamra vonatkozó prognózisát a Societé Generale (SocGen), a francia bank szerint az év végére 430 forint is lehet egy euró. A cég elemzői szerint jelenleg a magyar deviza a legkevésbé vonzó a régióban, sőt a teljes feltörekvő piacon is az egyik leggyengébb láncszem lehet. A helyzeten csak tovább ronthat, hogy a szakemberek úgy látják, hogy az év végéig sem lesz megállapodás az Európai Bizottsággal az uniós forrásokról, ez pedig nyomás alatt tarthatja a forintot.
Nincsenek könnyű helyzetben a nyugati bankok, amelyek letétkezelési szolgáltatást nyújtanak Oroszországban: egyik oldalról az ügyfelek garanciákat kérnek tőlük arra, hogy fenntartják a szolgáltatásukat, másik oldalról az oroszok elleni gazdasági szankciók döntés elé állítják őket az orosz piaci jelenlét jövőjével kapcsolatban.
Két fő csatornán keresztül érintheti a kelet-közép-európai országokat az orosz-ukrán konfliktus további romlása – vélekednek a Societé Generale (SocGen) elemzői. A francia befektetési bank szerint, ha jelentősen elromlik a hangulat, akkor elsősorban az MNB léphet a még erőteljesebb kamatemelések felé.
Ritka esemény történt az Egyesült Államokban, az amerikai prémium benzin ára gallononként 4 dollár fölé emelkedett, ezzel az üzemanyag ára közel került a korábbi történelmi rekordhoz. A befektetők egy része arra fókuszól, hogy a magas élelmiszer- és energiaáraknak inflációs hatása van, ami felfelé hajtja a béreket, de a SocGen elemzője szerint a szalagcímek számítanak, a hírek pedig arról szólnak, hogy világszerte rekordszinten állnak az üzemanyagárak, ez pedig nyilvánvalóan a fogyasztói hangulatra is hatással lesz.
Alapesetben optimisták vagyunk a forint és a Magyar gazdaság kilátásaival kapcsolatban, azonban vannak komoly kockázatok, melyek keresztülhúzhatják az erősödést – mondta a Portfolionak adott interjúban Marek Drimal. A Societé Generale (SocGen) Kelet-Közép-Európával foglalkozó elemzője a potenciális kockázatokról is beszélt, két héten belül pedig szóban is megosztja velünk véleményét a Budapest Economic Forumon.
Lassan másfél éve már annak, hogy a tőzsdék érdemi korrekció nélkül, gyakorlatilag folyamatosan emelkednek. Ahogy arról mi is beszámoltunk már egy korábbi cikkünkben, aki év elején nyitott részvény, nyersanyag, vagy kriptovaluta pozíciót, az nagy valószínűséggel szép profitban ül, sőt, igazából olyan tőkepiaci termékeket volt nehezebb találni, amelyeknek csökkent az árfolyama. Persze ahogy a mondás tartja, a fák nem nőnek az égig, és ahogy beköszöntött a szeptemBEAR, egyre inkább felerősödnek az olyan hangok, akik az összeomlást várják, és a befektetők is óvatosabbak lettek. Egy bizarr dolog van csak ebben az egészben: mégis hogyan lehet az, hogy piac kockázatkerülő üzemmódba kapcsolt, mégis sorra dőlnek a csúcsok a tőzsdéken?
Tavaly március óta őrült ralit láthattunk a világ részvénypiacain, a részvényárfolyamok emelkedését példa nélküli globális monetáris és fiskális stimulus segítette. Egy ekkora rali után nyilván nem olcsók már a részvények, a SocGen szerint kifejezetten drágák, azonban, ha figyelembe vesszük azt is, hogy az állampapírhozamok jellemzően kifejezetten alacsonyak, az már árnyalja az összképet. Historikus példák alapján a mostanihoz hasonló alacsony kamatkörnyezetben indokolt a magas részvényárazás, derül ki a SocGen elemzéséből. Az elmúlt hónapok tőzsdei ralija ellenére több országban/régióban, így Magyarországon is még mindig relatíve olcsók a részvények a kötvényekhez képest.
Már a harmadik negyedév végére 335-ig erősödhet a forint az euróval szemben azt követően, hogy az MNB júniusban megkezdi kamatemelési ciklusát – olvasható a Societé Generale (SocGen) friss elemzésében. A francia bank az általános piaci vélekedésnél lényegesen optimistább ezzel, bár lát kockázatokat az előrejelzésben.
A Societe Generalénál dolgozók azt követően is otthonról dolgozhatnak heti 3 napot, hogy a koronavírus-válságnak vége szakad – számol be a hírről a Financial Times.
Az elmúlt hetek egyre kisebb részvénypiaci árfolyammozgásai alapján sokaknak feltűnhetett, hogy egyre nagyobb a nyugalom a világ tőzsdéin, pedig valójában már hónapok óta tartó folyamat a volatilitás csökkenése. A tavaly márciusi tőkepiaci turbulenciák óta több lépcsőben lassan a válság előtti szintre esik a részvénypiaci volatilitás, fundamentális és technikai okok is a volatilitás csökkenése irányába hatnak, ezeket foglalta össze legutóbbi elemzésében a SocGen.
Továbbra is erősen vitatott kérdés az, hogy a kötvényhozamok milyen hatással vannak a részvények árazására. A vita forrása részben az, hogy a diszkontált cash flow modellekben van egy nyereségnövekedési elem és egy diszkontráta, és mivel mindkettő a hozamokhoz kapcsolódik, elméletileg, ha az egyik elemet csökkentjük, akkor a másik is csökken, mivel a két tényező összefügg egymással. Abban az esetben, ha a diszkontrátát az alacsony kötvényhozamokhoz igazítjuk, akkor a növekedési várakozást is csökkenteni kell, historikusan ugyanis az alacsonyabb nominális kötvényhozamok alacsonyabb gazdasági növekedésre utaltak. A növekedés lassulása azonban különbözőképpen hat a különböző szektorokra és azok részvényeire, a ciklikus részvények érzékenyebben reagálnak, mint a növekedési vagy a defenzív részvények, ezeket a hatásokat vizsgálták meg a SocGen szakemberei.
Kimondottan jól teljesítenek ma Európa börzéi, szektor szinten rendkívül jól megy a nagybankok részvényeinek. A SocGen és a Credit Agricole is 4 százalék feletti növekedést produkált eddig, 5,32 százalékos pluszban a francia BNP Paribas.
Egyre rosszabb a hangulat Európa börzéin, minden vezető ország indexe mínuszban van jelenleg, a német DAX Index már 3 százalék feletti esést produkál. Kimondottan rossz a helyzet a nagybankok részvényeinél, a Societe Generale és a Commerzbank papírja több, mint 4 százalékkal került lejjebb a késődélelőtti órákra.
Felemás képet mutatnak ma Európa börzéi, szektor szinten azonban rendkívül jól megy a pénzügyi intézményeknek. A Societe Generale és a Commerzbank is 4 százalék feletti növekedést produkált eddig, de kimondottan jól teljesít a Deutsche Bank is.
A francia befektetési bank Société Générale részletes jelentésében elemzi az amerikai elnökválasztás öt szerintük legvalószínűbb kimenetelének piacokra gyakorolt hatását. A legvalószínűbbnek a tiszta demokrata győzelmet tartják, ez a szcenárió az európai piacoknak kedvezne, míg egy esetleges Trump elnökség tovább vinné az "Amerika az Első" elvet.
Minden idők egyik leggyorsabb összeomlását az egyik leggyorsabb felpattanás követte idén a tőzsdéken. A SocGen elemzése szerint a visszapattanás ütémét, és mértékét leszámítva nem sok dologban hasonlít a mostani a rali a pénzügyi válság után látottra, különös tekintettel arra, hogy milyen részvénytípusok vezetik a ralit.
A legutolsó konszolidációs összeg sem elegendő.
Ez valószínűleg nem fogja növelni a népszerűségét Kijevben
Trükközött volna a kínai-orosz tengely Romániában?
Nagyon gyengült ma az árfolyam.
Friss podcastünkben Molnár András, a PortfoLion Capital Partners vezetője volt a vendégünk.
Tűzszünet a libanoni konfliktusban.