Újból fellángolt a sertéshúsokkal kapcsolatos vita, miután a Lidl boltjaiban olcsó német termékek jelentek meg. A termelők és a feldolgozók a cég korábbi ígéretét emlegetik és félnek az árak beszakadásától. A Lidl szerint a jelenlegi helyzetben nem tehetnek mást. A vita úgy tűnik megint arról szól, hogy egy magyar ágazat, vagy az olcsó termékeket kereső vásárlók érdeke a fontosabb.
Egy átlagos, három fős magyar családnak közel 40 ezer forinttal több pénzt is kihúzhat a zsebéből az árstop vége augusztus és december között. És ez mindössze négy terméken, a csirkemellen, a disznócombon, a cukron és az étolajon realizálódna - írja a Pénzcentrum.
Az első negyedévben az élelmiszeripar belföldi és az exportértékesítés volumenindexe is egyaránt 10 százalékot meghaladó mértékben esett vissza. Mentőövet az jelenthet, ha az infláció lassulásával visszatérnek a fogyasztók, így nőhet a kereslet belföldön és külföldön is. Viszont a sertéshúsoknál további drágulásra van kilátás.
Szúnyogok által terjesztett, agyvelőgyulladást okozó betegség jelent meg Ausztráliában, és legalább egy embert megfertőzött, ezért az ottani hatóságok egészségügyi figyelmeztetéseket adtak ki a sertésekkel és lovakkal dolgozó emberek számára – írja a Bloomberg.
Drágult a nyerstej, a tejtermékek, a tojás és borsosabb áron kínálták a csirkemellet is a tavalyi év végén, valamint emelkedett a burgonya termelői ára az év első heteiben a Budapesti Nagybani Piacon az Agrárközgazdasági Intézet adatai szerint, amely alapján nőtt a paradicsom és a spanyol tölteni való paprika ára is. Míg a citrusfélék közül némileg mérséklődött a citrom ára, addig a narancsnál, a mandarinnál, a lime-nál jelentős drágulás volt tapasztalható 2022 első három hetében. Elképesztően magas volt január elején a gabona és ipari növények ára, amelyek a húsok és a sütőipari termékek drágulását vetítik előre.
Jelentős áremelkedésre lehet számítani 2022 elejétől a sertéshúsoknál, mivel a gazdák kénytelenek beépíteni a takarmánydrágulást az önköltségi árakba - mondta Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke.
Újabb mérföldkőhöz érkezett az Aldi Magyarország, októbertől már a teljes sertés és marhahús szortiment magyar forrásból érkezik, mivel ezt a szárnyas húsoknál már tavaly nyáron bevezették, így a teljes frisshús kínálat magyar beszállítóktól érkező magyar termék lesz, az általunk értékesített évi mintegy 6000 tonnányi friss hús magyar munkahelyek megőrzését és bővítését teszi lehetővé a húsiparban – mondta a Portfolio-nak Bernhard Haider. Az Aldi országos ügyvezető igazgatója egyebek mellett beszélt nekünk arról, hogy a német diszkontlánc magyarországi befektetéseinek értéke az indulás óta már meghaladja a 200 milliárd forintot. A fejlesztések között említést tett arról is, hogy az Aldi elsőként tette lehetővé a nagy diszkontláncok közül az online bevásárlás lehetőségét, ennek kapcsán a CEO azt is elárulta, hogy ennek megvalósítására saját fejlesztés helyett miért inkább egy hazai startupban találtak partnerre. Mára már 47 településen, köztük legújabb csatlakozóként Szegeden is elérhető a szolgáltatás, s további magyarországi településeken – nem kizárólag nagyvárosokban – is várható a terjeszkedés az idei és a jövő év során.
Kínában kis mértékű koronavírus-pozitivitást mutató importált sertéshúst és gyümölcsöket találtak – hívta fel a figyelmet Dobson Szabolcs szakgyógyszerész az általa vezetett Facebook-csoportban.
Az elmúlt hetekben már elindult az árnövekedés az élősertés piacán, amely előbb-utóbb megjelenik a húsipar által értékesített termékek áraiban is a Hússzövetség elnöke szerint.
Az afrikai sertéspestis miatt rendkívüli mértékben, júniusban éves szinten közel 82%-kal drágult a sertéshús fogyasztói ára Kínában, így ez önmagában 2,05 százalékkal tolta fel a teljes fogyasztói árindexet, ami végül az elemzők által várt 2,5%-os mértékű lett éves alapon. A koronavírus miatti ellátási láncokbeli zavarok a zöldségárakat is felfelé húzták a hónap során. Közben a termelői árak sorozatban ötödik egymást követő hónapban mutattak negatív értéket éves alapon, igaz egyre kisebb lett az árcsökkenés.
A megnövekedett kereslet fedezésére Kína csaknem 70 százalékkal növelte a húsimportját az idei elő két hónapban.
Ruházatot és az elektronikai cikkeket olcsóbban vásárolhatunk most, mint egy éve, de drágább lett egy sor élelmiszer és szolgáltatás – derül ki a KSH tavalyi fogyasztóiár-statisztikájából. A tankönyv ára 16%-kal csökkent, a sertéshúsé 24%-kal emelkedett egy év alatt.
Az afrikai sertéspestis miatt világszerte több százmillió sertést kellett már levágni, elsősorban Kínában, emiatt globálisan megugrott a sertéshús és a szalonna ára.
A sertéstartó telepek korszerűsítésére eddig 29 milliárd forint támogatást ítéltek meg az uniós Vidékfejlesztési Program keretében, amely mintegy 200 sertéstartó gazdaság fejlesztéseinek megvalósítását és versenyképességük javítását segíti - hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter a Hevesi család megújult sertéstelepének mai átadóján Mindszenten.
Az orosz állategészségügyi és növényvédelmi szövetségi szolgálat ideiglenes korlátozást vezetett be május 7-től a Magyarországról származó élő sertések és sertéshúsból készült hústermékek, sertésembrió és reprodukciós anyagok bevitelére.
A Heves megyében egy vaddisznó tetemében kimutatott afrikai sertéspestis (AFP) miatt Szerbia, Japán, Tajvan, Szingapúr és Dél-Korea is kitiltotta piacáról a Magyarországról származó sertéshúsokat és sertés eredetű termékeket - írta csütörtöki lapszámában a Világgazdaság.
Nem sikerült a mentőcsomagról szóló megállapodás, fájdalmas lépést kellett tennie a Northvoltnak.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Válasz az oroszok korábbi, hasonló lépésére.
Voltak meglepetések.
Aladics Sándort, az OTP Bank Kereskedelmi Banki Divízójának igazgatóját kérdeztük.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?