Friss kutatások szerint meglepő szövetségesek segíthetnek az emberiségnek az éghajlatváltozás elleni küzdelemben: a baktériumok. Ezek a mikroorganizmusok a jövőben kulcsszerepet játszhatnak a zöld technológiákhoz nélkülözhetetlen ritkaföldfémek újrahasznosításában - írta meg a The Guardian.
Az EU-t egyre jobban fenyegeti, hogy nyersanyaghiánytól szenved, főként a zöldátálláshoz szükséges kritikus alapanyagok esetében. Az uniós versenyképesség számára komoly kihívást jelent az, hogy a globális ritkaföldfém-ellátás nagy része Kína kezében van, ami geopolitikai feszültségek közepette veszélyezteti az ellátásbiztonságot. A CEPS tanulmánya szerint az újrahasznosítási értékláncok fejlesztése lehetne a megoldás, de a szabályozási, gazdasági és technológiai akadályok miatt az EU-nak sürgősen intézkednie kellene, hogy csökkentse nyersanyagfüggőségét és versenyképességi hátrányát.
Kínai geológusok úttörő felfedezést tettek a világ legnagyobb ritkaföldfém-bányájában. Kutatók két új ásványt is azonosítottak a Belső-Mongóliában található Bajan Obóban, amelyek több technológia területén is kulcsfontosságúak lehetnek majd a jövőben - számolt be az Interesting Engineering.
A kínai kormány új szabályozást vezetne be, amelynek célja, hogy megerősítse a ritkaföldfémek feletti állami ellenőrzést. A nyersanyagok kulcsfontosságúak a különböző iparágaknak, például az elektromos járművek, a szélturbinák és a számítógépes chipek gyártásának. A kínai államtanács szombaton bejelentette, hogy a ritkaföldfémek állami tulajdonban vannak, és óva intett ezen erőforrások engedély nélküli kiaknázásától vagy megsemmisítésétől. Mindez pedig komoly kockázatot jelenthet az Európai Unió és az Egyesült Államok ellátására – derül ki a Politico cikkéből.
A brit Materials Nexus forradalmi áttörést ért el az anyagtudomány terén. Mesterséges intelligencia segítségével mindössze három hónap alatt fejlesztettek ki egy ritkaföldfémektől mentes mágnest, amely fontos lépést jelent a kevésbé környezetkárosító energiahordozók felé - számolt be a Sciencealert.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében arra kerestünk magyarázatot, miért számít főbenjáró bűnnek az, hogy Sylvester Stallone a napokban túladott egy igen ritka Patek Phillippe karórán. Orbók Ilona luxusipari szakértő volt ebben a segítségünkre. Ezt követően a következő évtized talán legizgalmasabb befektetéséről, egy kritikus nyersanyagról kérdeztük Mohos Kristófot, a Portfolio részvényelemzőjét.
Európa legnagyobb ritkaföldfém-lelőhelyére bukkantak Norvégia délkeleti részén, a felfedezésnek komoly jelentősége lehet a gyakorlatilag monopolhelyzetben levő Kínától való függőség csökkentésében - jelentette be csütörtökön a Rare Earths Norway bányászati vállalat.
Ausztrália és más országok erőfeszítései a ritkaföldfémek piacán való részesedésük növelésére számos kihívással néznek szembe. A jelenlegi várakozások szerint csökkenni fog Kína dominanciája ezen a területen az elkövetkező évtizedben - jelentette a Nikkei Asia.
A zöld energiaátállásban több tucatnyi olyan nyersanyagra, mint például lítiumra van szükség, amelynek bányászatát manapság néhány nagy szereplő uralja a világon. A bányászat mellett ezeknek a nyersanyagoknak a feldolgozása is födrajzilag erősen koncentrált. Ebben a cikkben azt mutatjuk be, hogy a világ mely országai töltenek be domináns szerepet a kritikus nyersanyagok, kritikus fémek és ritkaföldfémek bányászata és feldolgozása terén, és ez milyen hatással van az ellátási láncokra.
Az amerikai szenátorok törvényjavaslatot nyújtanak be a Kínától való függőség csökkentésére a kritikus ásványi anyagok tekintetében. Ezen felül jelentéseket követelnek meg a globális erőforrásokról és hozzájárulnának a szövetségesek együttműködéséhez – tudósított a South China Morning Post.
Az autógyártók olyan elektromos járműmotorokat fejlesztenek, amelyek nem vagy csak kevés ritkaföldfémtartalommal rendelkeznek, csökkentve ezzel a Kínától való függőséget.
Az uniós kormányokat képviselő tárgyalók és az Európai Parlament áttörést értek el hétfőn, amikor véglegesítették a lítiumhoz és a nikkelhez hasonló létfontosságú ásványi anyagok államközösségen belüli ellátására vonatkozó célértékekről szóló megállapodást. Ez része az Európai Unió szélesebb körű stratégiájának, amelynek célja, hogy csökkentse a harmadik országoktól – különösen Kínától – való függőségét a tiszta ipari termékek előállításához nélkülözhetetlen fémeknél.
A Moszkva ellen bevezetett több tucatnyi szankció ellenére az Európai Unió és Oroszország közötti kritikus fontosságú nyersanyagok kereskedelme továbbra is érintetlen marad. Még akkor is, ha az EU különböző ágazatokra vonatkozó szigorításokkal él, 34 létfontosságú ásványi anyag folyamatosan áramlik Európába Oroszországból, és ezzel finanszírozza mind az orosz hadigazdaságot, mivel a szaktor szereplői mind a Kremlhez kötődő vállalkozások – számolt be az Investigative Europe.
Méltatlanul kevés visszhangot kapott az az idei januári hír, miszerint Svédországban megtalálták Európa legnagyobb ritkaföldfém-lelőhelyét, amit Per Geijer névre kereszteltek. Szerintem pár szűkszavú beszámolónál több figyelmet érdemel ez a téma: egy rendkívül fontos stratégiai sebezhetőségre nyújt ugyanis megoldást a most felfedezett svéd ércmag.
Egy felmérés eredményeit tette közzé az EY.
Több részlet is napvilágot látott.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
Harcos politikát folytatott a SEC élén.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?