Mostanra elmondható, hogy Európa-szerte megállt a lakásárak korábban tapasztalható növekedési üteme. A KSH és az Eurostat adataiból kiderül, hogy szinte alig van olyan uniós ország, ahol az elmúlt negyedévek valamelyikében legalább egy minimális, 1-2 százalékos árcsökkenés ne lett volna. Igaz, hogy nominálisan nézve nagy zuhanások sem tapasztalhatók, a magyarországihoz hasonlóan a többi országban is a kivárás és a stagnálás jelei láthatók. Teljesen más képet kapunk azonban, ha az inflációt is bevonjuk a képletbe, azaz reálértéken hasonlítjuk össze az uniós országok lakásárváltozásait.
Hosszú éveken keresztül lehetett hallani és a vásárlóként tapasztalni, hogy a lakások egyre inkább túlértékeltek Magyarországon a piaci fundamentumokhoz képest. A jövedelmek például sokkal kisebb mértékben emelkedtek mint a lakásárak, ami mind Budapestre, mind a vidéki térségeinkre igaz volt. Ebben hozhat változást a mostani időszak, amikor a lakásárak ismét kezdenek visszatérni a normalitás talajára. Hogy mit jelent ez a számokban, azt az MNB elemzése alapján néztük meg.
Az utóbbi hónapokban mind a vásárlók, mind az eladók azt látják a hazai lakáspiacon, hogy az árak megálltak, esetenként enyhén csökkentek is, de jelentős zuhanás azért nem következett be. Nagyon más képet kapunk azonban, ha azt is figyelembe vesszük, hogy rég nem látott magasságokban van az infláció, vagyis a lakások árváltozását nem nominál, hanem reálértéken nézzük. Így vizsgálva a piacot a 2008 utáninál is nagyobb rejtett áresés van kilátásban, ráadásul sokkal rövidebb idő alatt.
Februárban éves és havi alapon is a várttól elmaradt a kiskereskedelmi forgalom Németországban, ami aggasztó képet fest az EU legnagyobb gazdaságának, Magyarország legfontosabb exportpiacának helyzetéről.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist február 1-i adása. A mai műsor első részében arról volt szó, hogy nemcsak a lakossági hitelezés kezdett tavaly visszaesni Magyarországon, hanem a betétállomány is apadni kezdett. A friss adatokat Palkó Istvánnal, a Portfolió vezető pénzügyi elemzőjével tekintettük át. Az adás folytatásában Gautam Adani indai üzletember botrányával foglalkoztunk, amelyet a Hindenburg Research gazdasági elemző cég robbantott ki. A hatalmas cégbirodalom tőzsdei manipulációra épülő bűncselekményeket követhetett el és a hatóságok érintettségét is vizsgálják. Erről Nagy Viktor, a Portfolio részvénydíviziójának vezető elemzője beszélt adásunkban.
Érkezik a segítség a gazdálkodókhoz.
Összeáll Kína, Japán és Dél-Korea.
Megszigorítják a száj- és körömfájás elleni védőintézkedéseket.
Több száz ember rekedhetett a romok alatt.
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Nagy baj lehet, ha nem sikerül lokalizálni a száj- és körömfájás betegséget.
Sok ínyenc a bárány fejét akarja, sőt igazi különlegességnek számít az állat szeme is.