Európai lég- és rakétavédelem: amerikai, francia vagy német védőernyő lesz a fejünk felett?

Európai lég- és rakétavédelem: amerikai, francia vagy német védőernyő lesz a fejünk felett?

Az ukrán háború járulékos folyományaként valamennyi európai ország ráébredt saját sebezhetőségére, különösképp a levegőből érkező fenyegetésekkel szemben. Mérvadó amerikai tanulmányok szerint az orosz ballisztikus és cirkálórakéták ellen az európaiak képességbeli hiányosságai vélhetőleg tartósak lesznek: minden megkérdezett szakértő szerint súlyos a helyzet, vita csak azon van, hogy vajon rövid vagy hosszú távon súlyosabb-e. Nem csoda, hogy különösen nagyot durrant Donald Trump egykori amerikai elnök és jelenlegi elnökjelölt kijelentése, miszerint az ingyenélőnek tartott európai szövetségesek feje fölött eltűnhet az amerikai védelem. S a szokásosnál nagyobb figyelmet keltett Emmanuel Macron francia elnök utalgatása, hogy a francia nukleáris elrettentés amolyan közös európai atomvédőernyőként funkcionálhat. A gyakorlatban viszont most nem Washington a legaktívabb e téren, s nem is Párizs, hanem… Berlin.

Mit tud a Vaskupola, a legendás védelmi rendszer, ami a magyar kormány érdeklődését is felkeltette?

Mit tud a Vaskupola, a legendás védelmi rendszer, ami a magyar kormány érdeklődését is felkeltette?

Folyamatosan eszkalálódik a konfliktus Izrael és a palesztin Hamasz közt, de hiába lőnek ki az iszlamisták naponta több száz rakétát viszonylag sűrűn lakott izraeli városokra, eddig mindössze hat halálos áldozatot jelentettek be az izraeli hatóságok. Az alacsony találati arány fő oka, hogy Izrael a világ egyik leghatásosabb rakétavédelmi rendszerét üzemelteti, amely a napokban kilőtt palesztin rakéták mintegy 80-90%-át elfogta. Nézzük, mit tud a Vaskupola, az izraeli rakétavédelmi rendszer, melynek egyes komponensei a magyar kormány érdeklődését is felkeltették.

Hamarosan egy atomtámadástól is meg tudja védeni magát Magyarország - ezek a csodakütyük segíthetnek

Már 2020-2021-ben lehet eredménye a közép-hatótávolságú rakétavédelmi rendszerek beszerzését szolgáló tárgyalásoknak - árulta el nemrég Benkő Tibor honvédelmi miniszter. A volt vezérkari főnök kitért arra is, hogy nemcsak az amerikaiakkal tárgyalnak, hanem bárkivel, aki jelentkezik a pályázatra és megfelel a kiírásnak. Ettől függetlenül nem túl valószínű, hogy olyan országtól veszünk majd rakétavédelmi rendszereket, amelyek nem NATO-tagok vagy közeli NATO-szövetségesek, hiába lehet hatékony például egy orosz Sz-400-as levegő-föld rakétarendszer. Megnéztünk néhányat a NATO rakétavédelmi rendszerei közül és megvizsgáltuk, melyek lehetnek azok, amelyek esetleg szóba jöhetnek, mint a Honvédelmi Minisztérium kiszemeltje.

Rakétavédelmi rendszer vásárlását tervezi Magyarország

A magyar fegyvergyártásnak a kézifegyvergyártásra kell fókuszálnia - mondta el az Inforádiónak Benkő Tibor honvédelmi miniszter. Hozzátette, hogy már 2020-21 környékén lehet eredménye a közép-hatótávolságú rakétavédelmi rendszer beszerzését szolgáló tárgyalásoknak.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hatalmas veszteségeket szenved el Oroszország - Meddig bírhatja még az orosz haderő?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.