Az ukrán háború járulékos folyományaként valamennyi európai ország ráébredt saját sebezhetőségére, különösképp a levegőből érkező fenyegetésekkel szemben. Mérvadó amerikai tanulmányok szerint az orosz ballisztikus és cirkálórakéták ellen az európaiak képességbeli hiányosságai vélhetőleg tartósak lesznek: minden megkérdezett szakértő szerint súlyos a helyzet, vita csak azon van, hogy vajon rövid vagy hosszú távon súlyosabb-e. Nem csoda, hogy különösen nagyot durrant Donald Trump egykori amerikai elnök és jelenlegi elnökjelölt kijelentése, miszerint az ingyenélőnek tartott európai szövetségesek feje fölött eltűnhet az amerikai védelem. S a szokásosnál nagyobb figyelmet keltett Emmanuel Macron francia elnök utalgatása, hogy a francia nukleáris elrettentés amolyan közös európai atomvédőernyőként funkcionálhat. A gyakorlatban viszont most nem Washington a legaktívabb e téren, s nem is Párizs, hanem… Berlin.
Oroszország Avangárd hiperszonikus rakétája könnyedén kijátssza az amerikai rakétavédelmi rendszereket, így teljesen fölösleges volt ezekbe az eszközökbe befektetni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a Rosszija-1-nek adott friss interjúban.
Erősebb NATO-jelenlétet szorgalmazott a szövetség keleti szárnyán Gitanas Nauseda litván elnök az Ukrajna elleni orosz háború folytatódása miatt.
Az Egyesült Államok egyes kongresszusi képviselői rakétavédelmi rendszereket akarnak Ukrajnának adni, a Politico szerint jó eséllyel az Izraelt is védő Vaskupola exportjára készülnek ezek a politikusok.
Folyamatosan eszkalálódik a konfliktus Izrael és a palesztin Hamasz közt, de hiába lőnek ki az iszlamisták naponta több száz rakétát viszonylag sűrűn lakott izraeli városokra, eddig mindössze hat halálos áldozatot jelentettek be az izraeli hatóságok. Az alacsony találati arány fő oka, hogy Izrael a világ egyik leghatásosabb rakétavédelmi rendszerét üzemelteti, amely a napokban kilőtt palesztin rakéták mintegy 80-90%-át elfogta. Nézzük, mit tud a Vaskupola, az izraeli rakétavédelmi rendszer, melynek egyes komponensei a magyar kormány érdeklődését is felkeltették.
Szankcionálta az Egyesült Államok Törökországot, amiért Sz-400-as orosz légvédelmi rakétarendszereket vásároltak - számol be a CNBC.
Aláírták a NASAMS légvédelmi rakétarendszerek beszerzésére vonatkozó szerződést. A szállító Kongsberg cég kész a hosszú távú ipari együttműködésre is - jelentette be a védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos a Portfolio-nak küldött közleményében.
Már 2020-2021-ben lehet eredménye a közép-hatótávolságú rakétavédelmi rendszerek beszerzését szolgáló tárgyalásoknak - árulta el nemrég Benkő Tibor honvédelmi miniszter. A volt vezérkari főnök kitért arra is, hogy nemcsak az amerikaiakkal tárgyalnak, hanem bárkivel, aki jelentkezik a pályázatra és megfelel a kiírásnak. Ettől függetlenül nem túl valószínű, hogy olyan országtól veszünk majd rakétavédelmi rendszereket, amelyek nem NATO-tagok vagy közeli NATO-szövetségesek, hiába lehet hatékony például egy orosz Sz-400-as levegő-föld rakétarendszer. Megnéztünk néhányat a NATO rakétavédelmi rendszerei közül és megvizsgáltuk, melyek lehetnek azok, amelyek esetleg szóba jöhetnek, mint a Honvédelmi Minisztérium kiszemeltje.
A magyar fegyvergyártásnak a kézifegyvergyártásra kell fókuszálnia - mondta el az Inforádiónak Benkő Tibor honvédelmi miniszter. Hozzátette, hogy már 2020-21 környékén lehet eredménye a közép-hatótávolságú rakétavédelmi rendszer beszerzését szolgáló tárgyalásoknak.
Megszólalt a nyugati testvér az eldurvuló szlovák-ukrán vitában. Az osztrákok sem aggódnak.
Akár év végi ralinak is beillik, ami kezd kibontakozni.
Letért az európai útról az ország, léptek Berlinben.
Több tízezer külföldi turista is hoppon maradt és a londoni utcabál is veszélyben.
Nincs egyelőre év végi hajrá a forintnál.
Idehaza kis mínuszban zárt a BUX az év utolsó kereskedési napján.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?