A várakozásokkal összhangban emelkedett az amerikai infláció, így már 2,6%-on áll. Ennek fényében érthető, hogy a Fed nem akar egyelőre a kamatcsökkentéssel foglalkozni.
A várakozásoknál kicsit jobb lett a PCE maginfláció, de még továbbra is bőven 2% feletti és ez volt az indoka annak, amiért szerdán a kamatcsökkentés ütemének lassítását vetítette előre a Fed.
Lefordultak az európai tőzsdék, miután tovább romlott a német fogyasztói bizalmi index. Bár a dollár gyengülésnek indult, de idáig az európai gazdaság problémái vetnek árnyékot a forintra, aminek következtében már 413 fölé gyengült a forint az euróval szemben. Ráadásul a lengyel zlotyval szemben is nagyot gyengül a forint, ami a régión belüli leszakadásunknak egy visszatükröződése.
A forint kilátásaival is foglalkozunk a következő klubeseményünkön, amelyre itt tudsz regisztrálni.
Bár rengeteg adat jött az USA-ból, összességében a kép egyértelmű. Az infláció csökkenése megállt valamivel 2% felett, miközben a fogyasztóknak köszönhetően az amerikai gazdaság továbbra is erős. A vállalati szektorban azonban már látszódnak repedések, ezt mutatja az is, hogy a harmadik negyedévben stagnáltak a vállalati profitok. A munkapiac továbbra is rendben van viszont.
A PCE infláció a várakozásoknak megfelelően tovább csökkent, a munkaerőpiaci kondíciók továbbra is feszesek, a fogyasztók pedig nagyon szépen költenek. Egyelőre nyoma sincs a lassulásnak, nemhogy a recessziónak.
Évesített negyedéves alapon 2,8%-kal növekedett az amerikai gazdaság a harmadik negyedévben. Ezen belül a fogyasztás 3,7%-kal, bőven a várakozások felett alakult. Továbbra is igaz az az állítás, hogy a belső fogyasztás viszi a hátán az amerikai növekedést, így az USA gazdaságán nem fog egyelőre a világgazdaság gyengélkedése.
A vártnál nagyobbat csökkent az amerikai jegybank által szorosan figyelt PCE infláció, azonban a PCE maginfláció kis mértékben emelkedett. Ami aggasztó viszont, hogy lassult a háztartások bevételeinek és kiadásainak az emelkedése is, aláhúzva azt, hogy már a fogyasztás dinamikája sem a régi. A mostani adatok feltehetően egy óvatos megerősítést jelenthetek a Fed számára a kamatcsökkentés folytatására.
A vártnál jobb amerikai PCE infláció és az erős fogyasztási adatok alapján az amerikai gazdaság erős maradt júliusban, ami ellentmond a hónap elején beérkező munkaerőpiaci adatoknak. Összességében a mostani adatok alapján elegendő lehet egy kisebb mértékű, 25 bázispontos kamatcsökkentés is szeptemberben.
A várakozásokkal megegyezően 2,6%-ra csökkent a PCE infláció és maginfláció. A fogyasztók jövedelme a várakozásokhoz képest jobban nőtt, de a költések csak mérsékelt emelkedésre voltak képesek.
Áprilisban már a harmadik hónapja 2,8 százalékon stagnált a személyes fogyasztási kiadások (PCE) élelmiszer és energiaárak nélküli árindexe az Egyesült Államokban, a Fed preferált inflációs mutatója, ami így 2021 márciusa óta a legalacsonyabb ugyan, de még mindig jóval meghaladja a 2 százalék körüli célt. Az adat nem okozott meglepetést a piacon.
Az Egyesült Államokban októberben mérséklődött az éves infláció a személyes fogyasztási kiadások (PCE) mérőszáma szerint. Ezt az inflációs mutatót veszi figyelembe a Fed a monetáris politikai döntései során.
Az Egyesült Államok legfrissebb gazdasági adatai szerint szeptemberben mérsékelten emelkedtek a személyes jövedelmek és kiadások. Miközben a Federal Reserve által figyelt PCE-árindex az infláció is a vártnak megfelelően alakulva csökkent már éves alapon.
A Bureau of Economic Analysis pénteken közzétett jelentéséből kiderült, hogy az amerikai személyi jövedelmek és fogyasztás 2023 júniusában mérsékelt növekedést mutatott. Mindez további nyomást helyezhet a Federal Reserve-re. A PCE-infláció még mindig erős, 3 százalékos szintet mutat, de a havi változás csekélynek tűnik.
A várakozásokat meghaladó ütemben lassult a személyes fogyasztási kiadások éves alapú áremelkedése, míg a maginflációs mutató megfelelt az elemzői konszenzusnak.
Az előző hónaphoz képest a márciusi PCE-árindex 0,1 százalékkal nőtt. Főként a szolgáltatásoknál tart még a gyorsuló infláció az Egyesült Államokban. Éves alapon 4,2 százalékkal nőtt a Federal Reserve által leginkább figyelt inflációs mutató.
A Federal Reserve által preferált inflációs mutatók januárban váratlanul felgyorsultak, és a fogyasztói kiadások az év végi visszaesés után megugrottak, ami további nyomást gyakorol a döntéshozókra, hogy tovább emeljék a kamatlábakat.
Előtte azonban több fontos makroadat is érkezik.
Kis mértékben átalakítja idei kibocsátási szerkezetét az ÁKK.
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Nagy baj lehet, ha nem sikerül lokalizálni a száj- és körömfájás betegséget.