Az Opten legfrissebb adatai szerint 2024 februárjában a működő társas vállalkozások száma 515 ezer alá csökkent, az elmúlt hat hónapban továbbra is folytatódott a cégek számának csökkenése. Azonban a cégalapítások számának emelkedése biztató jel.
Többéves cégbezárási csúcsok dőltek meg tavaly Magyarországon, és bár az év második felében látható némi enyhülés, historikusan nézve továbbra is sok cég fejezi be a működését. Emiatt még az idén is csökkenhet a vállalakozások száma. A gazdasági problémák pontosan leképeződnek a statisztikákban, az idén pedig tovább csökkenhet a magyar vállalkozásállomány. Alföldi Csaba, az Opten céginformációs szakértője szerint az tekinthető pozitívumnak, hogy a cégek nem csőstül húzzák le a rolót.
A 2023-as év minimális cégszámcsökkenéssel zárult az építőiparban. Az alapítások száma mélypontra 5000 alá csökkent, míg a megszűnések száma már 5000 felett volt. Az építőipari szektorban tevékenykedő egyéni vállalkozások többsége kiváró álláspontot foglalt el, míg minden hatodik vállalkozó ideiglenesen felfüggesztette tevékenységét.
Újra felerősödőben van a cégbezárási hullám Magyarországon. Az év első fele a cégmegszűnések jelentős megugrását hozta, de az időszak végére már lassult a növekedés a felszámolási és végelszámolási eljárások számánál. Szeptemberre azonban újra emelkedés látszik a statisztikákban. Ráadásul egyre több az előzmény nélküli procedúra is. Mindez Alföldi Csaba, az Opten céginformációs szakértője szerint arra utalhat, hogy most jönnek felszínre az elmúlt év gazdasági nehézségei.
Valószínűleg nem sokan tudják, hogy mit jelent az ESG. Ez egy mozaikszó a környezet, a társadalom és a kormányzás (vállalatirányítás) szavakból. A cégek egy kis részének már ma is kötelező ESG-jelentést készítenie, azonban azoknak is érdemes elgondolkozniuk rajta, akiket egyébként nem kötnek a jogszabályok. Ennek hiányában például nem biztos, hogy egy magyar kkv csatlakozni tud a német beszállítói láncokba, de más hátrány is érheti a későn kapcsoló vállalatvezetőket. Vendégünk Ferenczi Gergely, az Opten céginformációs üzletág igazgatója.
Az ESG vállalások és a kötelező fenntarthatósági jelentés elkészítése egyelőre csak a tőzsdén jegyzett nagyvállalatoknak lesz kötelező, azonban – mivel a beszállítói láncok is érintettek – a kisebb vállalkozások sem hagyhatják figyelmen kívül a karbonlábnyomuk csökkentését. Dr. Csorbai Hajnalka, az Opten stratégia vezetője a Portfolio Sustainable World 2023 rendezvényen elmondta: az a KKV, amelyik nem ébred időben, könnyen elveszítheti a beszállítói pozícióit, a szektor gyengélkedése pedig az egész hazai gazdaságra negatív hatással lehet. Szege György, az MBH Bank ESG és Fenntarthatósági vezetője szerint a bankok is törekedni fognak arra, hogy ügyfélportfóliójuk tudatosságát javítsák, és hitelezési gyakorlatukon keresztül ösztönözzék őket a kibocsátásuk csökkentésére.
Folyamatos bizonytalanság van jelen a gazdaságban, a kényszertörlések és felszámolások mellett a generációváltás hiánya is nagy probléma a magyar kkv szektorban - mondta Dr. Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója a Portfolio csütörtöki Hitelezés 2023 konferenciáján.
Az év elejére visszaestek a cégalapítások az építőiparban, ezzel 5 éven át tartó emelkedés ért véget - közölte az Opten céginformációs szolgáltató csütörtökön az MTI-vel.
A koronavírus és a háború hatásait már nagyjából feldolgozták a magyar kis- és közepes vállalkozások (kkv), azonban sokuknak nehézséget okoz a tervezés a forintárfolyam ingadozása miatt – derül ki a Via Credit és az Opten felmérésből. Ezen túl az infláció és a munkaerőhiány állítja kihívások elé a cégvezetőket.
A családi vállalkozások tulajdonosainak 81 százaléka a tulajdonlás megtartásával szeretné végrehajtani a generációváltást – derül ki a Moore Hungary és az Opten közös felméréséből. A cég megfelelő feltételek melletti értékesítését mindössze a tulajdonosok 14 százaléka tartja a legjobb opciónak.
Folyamatos újratervezést igényel a hitelezési kockázatok elemzése és kezelése Magyarországon, miként a hazai kkv-k működési és jogszabályi környezete is, erről Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója tartott előadást mai hibrid Hitelezés 2020 konferenciánkon.
Magyarországon 2020 júliusában 2942 új vállalkozást jegyeztek be, utoljára 2014-ben volt ilyen magas a cégalapítások száma egy hónap alatt - közölte az Opten céginformáció szolgálató kedden az MTI-vel.
Jelenleg már több mint 10 ezer olyan cég van bejegyezve Magyarországon, amelynek az éves nettó árbevétele meghaladja az egymilliárd forintot; ezek közül pedig majdnem 7000 olyan, amelyek teljesen magyar érdekeltségbe tartoznak - közölte az Opten Kft. kedden.
Áprilisban 1442 cég alakult meg Magyarországon, ami 42 százalékos visszaesés az előző hónaphoz, és 35 százalékos az egy évvel korábbihoz képest - közölte az Opten az MTI-vel szerdán.
Nagyon jelentős mértékben meg fog emelkedni a nem fizetések aránya a magyar cégek körében – prognosztizálta az Opten stratégiai igazgatója a Portfolio online Hitelezés 2020 konferenciájának mai, kkv-hitelezési alkalmán. Rendkívüli mértékben felértékelődik a likviditási helyzet, a válságállóság és a hitelfelvételi stratégia megfelelő kialakítása a vállalatoknál.
Múlt hét szerdán jelentette be Orbán Viktor a hiteltörlesztési moratóriumot, amelyet szinte azonnal követett a hozzá kapcsolódó kormányrendelet kihirdetése is. Az elérhető MNB statisztika alapján ez mintegy 8 300 milliárd forint banki hitelre terjedhet ki a kormányrendelet értelmezésétől függően. Az Opten elemezte, hogy mely szektorokra hogyan hat a könnyítés.
Sokat vár a lépéstől Donald Trump.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Elsőre talán nem is olyan nyilvánvaló.
Sokak szerint még novemberben eléri a mérföldkövet az árfolyam.
Milyen hatása lehet ha Donald Trump betartja ígéreteit?
Mit tehet a kormány?
Hallgasd meg az előzetest már most!