Mégsem biztos, hogy év végén leáll a Barátság kőolajvezeték, pontosítást adott ki az ukrán elnöki tanácsadó

Mégsem biztos, hogy év végén leáll a Barátság kőolajvezeték, pontosítást adott ki az ukrán elnöki tanácsadó

Mégsem biztos, hogy teljes egészében leáll a Barátság II. kőolajvezetéken az orosz olajszállítás Magyarország és Szlovákia felé, mert az ukrán elnöki tanácsadó pénteken délután kiadott egy saját magát pontosító közleményt. Ebben azt üzente, hogy a hatályban lévő szerződéseket még teljesítik, de új tranzitszerződéseket már nem engednek megkötni, hogy ezzel minél hamarabb, és minél nagyobb mértékben kiszorítsák az orosz olaj- és gázszállításokat az EU-ból. Mivel az ukrán tranzitszerződés 2029 végéig szól, így a pontosítás arra utal, hogy még jó ideig jöhet az orosz olaj, igaz sok a bizonytalanság.

Erős üzenet jött Magyarországnak az ukrán tranzitcég vezérétől: minél hamarabb le kell válni az orosz olajról és gázról

Erős üzenet jött Magyarországnak az ukrán tranzitcég vezérétől: minél hamarabb le kell válni az orosz olajról és gázról

Nagyon fontos üzenetet küldött Olekszij Csernisov, az ukrán tranzitszállításokra is rálátó állami Naftogaz igazgatótanácsának elnöke pénteken a Bloombergnek, miután az ukrán elnöki tanácsadó jelezte: év végével leállítják a Barátság II. kőolajvezetéken az orosz olajszállítást Magyarország, Szlovákia és Csehország felé, illetve 2025-től nem szállítanak orosz gázt se. Csernisov azt üzente, hogy év végéig még teljesítik az orosz olaj- és gáz tranzitjával kapcsolatos szerződéseket, de "minden lehetséges módon" hozzá fognak ahhoz járulni, hogy az érintett uniós országok minél gyorsabban leváljanak az orosz energiahordozókról. Időközben a cseh energiabiztonsági nagykövet azt mondta: őket már nem érinti, ha év végével leáll a Barátság II., mert úgyis meg tudják oldani máshogy a beszerzéseket.

Bréking! – Leállítják év végén a Barátság kőolajvezetéket az ukránok!

Bréking! – Leállítják év végén a Barátság kőolajvezetéket az ukránok!

2025. január 1-től leáll a Barátság II. kőolajvezeték, amely Magyarországot, Szlovákiát és Csehországot látja el orosz nyersolajjal – közölte az ukrán elnök tanácsadója, Mihajlo Podoljak egy új interjúban. Emellett azt is bejelentette, hogy január 1-től megszűnik az orosz gáz tranzitja Ukrajnán át, ami szintén érinti a hosszú távú magyar–orosz gázvásárlási szerződést. Ukrajna legfeljebb arra nyitott, hogy nem orosz eredetű gázt továbbítson a jövő évtől kezdve az európai gázvásárlók felé. Talán nem véletlen, hogy a fenti bejelentéssel párhuzamosan ma az oroszországi Szentpéterváron bukkant fel Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, és a Gazprom székházából védte az orosz gázszerződést, de az orosz olajszállítások sorsáról nem beszélt. Megkérdeztük a friss információról a Molt is, a reakció itt olvasható, aztán a Mol részvényárfolyamának zuhanásáról itt írtunk, a magyar üzemanyagárakra gyakorolt potenciális hatásokról pedig itt. Délután az ukrán Naftogaz vezére is megüzente, hogy a hatályos az orosz olaj- és gáztranzit szerződéseket még teljesítik, jórészt év végéig, de utána minél gyorsabban le kell válni az orosz energiahordozókról. Délután aztán maga Podoljak adott egy pontosító nyilatkozatot, amiben árnyalta: nem 2025. január 1-től áll le az orosz olajtranzit Ukrajnán át, hanem akkor, amikor az egyes háttérszerződések lejárnak.

Egyetlen orosz vállalat kezébe került Magyarország és Szlovákia olajellátásának döntő része, kritikus volt a helyzet Pozsonyban

Egyetlen orosz vállalat kezébe került Magyarország és Szlovákia olajellátásának döntő része, kritikus volt a helyzet Pozsonyban

Az orosz Tatnyeft ugrott be a Lukoilt ért ukrajnai olajszankció pótlására, így Magyarország orosz olajimportjában a Tatnyeft súlya júliusban 76%-ra, Szlovákia esetén 92%-ra ugrott – derült ki a Kommerszant iparági forrásokból származó információiból. Az orosz lap úgy tudja, hogy ez a rendkívüli helyzet, az egyetlen orosz cégtől való nagymértékű függés, augusztusban is fennmaradt. Ezzel, és az ukrán energetikai infrastruktúrát ért súlyos károkkal is összefügghet, hogy tegnap személyesen találkozott Robert Fico szlovák miniszterelnök és Olekszij Csernisov, az ukrán tranzitszállításokra is rálátó állami Naftogaz igazgatótanácsának elnöke, és új beszállítókról, illetve szállítási megállapodásokról egyeztettek az energiaellátás biztonsága érdekében. Az orosz olaj- és gázszállításokról, Magyarország ellátásbiztonsági kérdéseiről is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyről további részletek itt érhetők el.

Kiderült: rengeteg orosz olaj jött Magyarországra, hiába figyelmeztetett üzemanyaghiányra a kormány

Kiderült: rengeteg orosz olaj jött Magyarországra, hiába figyelmeztetett üzemanyaghiányra a kormány

A júniusi 465 ezerről mindössze 430 ezerre, azaz csak 8%-kal csökkent júliusban az orosz nyersolaj tranzitja Ukrajnán át Magyarországra, ami még így is a harmadik legmagasabb havi volumen volt idén, így tehát nem volt valós üzemanyag ellátási veszély, mint amelyre a kormány júliusban többször is figyelmeztetett – bukkantunk rá egy pénteki ukrán hírlevélben.

Kiszivárgott: tényleg kevesebb orosz olajat kapott a Mol júliusban a Lukoil-ügy miatt, de csak a megnövelt tervhez képest

Kiszivárgott: tényleg kevesebb orosz olajat kapott a Mol júliusban a Lukoil-ügy miatt, de csak a megnövelt tervhez képest

A Mol százhalombattai finomítójába 10%-kal, a pozsonyi finomítójába 22%-kal kevesebb orosz olaj érkezett júliusban vezetéken, mint ami az eredeti, megnövelt, szállítási ütemezésben szerepelt – jelezték névtelen források a Reutersnek. Ezzel együtt az is igaz, amit az ukrán Naftogaz vezére állított a minap, hogy volumenben ugyanannyi orosz olajhoz jutott a két ország, mint júniusban.

Megtudtuk: csak a Lukoil-leánycég olaja akadt el, a Mol tisztázhatja a helyzetet

Megtudtuk: csak a Lukoil-leánycég olaja akadt el, a Mol tisztázhatja a helyzetet

A Lukoil orosz anyacége elleni ukrán szankció miatt csak a Lukoil olajkereskedő leánycégének, a Litasco-nak az olajszállítása esett ki Magyarország és Szlovákia felé, ami korlátozott mennyiség, a többi három kereskedőcég át tudja hozni Ukrajnán a Lukoiltól tulajdonjogilag átvett olajat – tudta meg a Portfolio az ügyre rálátó szakmai forrástól. Mindez megerősíti azt a korábbi információnkat, miszerint ott volt már Volodimir Zelenszkij ukrán elnök asztalán egy szankciómódosítási terv, amely tisztázta volna, hogy a Litasco által áthozandó olajat átengedhetik Ukrajnán, de azt mégsem írta alá.

Fontos levelet kapott Orbán Viktor Horvátországból a Lukoil-ügyben

Fontos levelet kapott Orbán Viktor Horvátországból a Lukoil-ügyben

A jelek szerint koordinált választ küldött Magyarországnak az Európai Bizottság és a horvát miniszterelnök a Lukoil-ügyben, mert a brüsszeli testület válaszlevelének mai kiszivárogtatásával szinte egy időben jelent meg a horvát miniszterelnök, Andrej Plenkovic Youtube-videója (képünkön jobbra). A brüsszeli levél gyakorlatilag azt ajánlotta: aktívan kell dolgozni az orosz olajról leváláson, a horvát miniszterelnök pedig ezzel összhangban azt közölte: levelet írt Orbán Viktor miniszterelnöknek, amelyben rámutatott: a JANAF horvát vezetéküzemeltető kész segíteni az orosz olajról leválásban.

Megjött Brüsszel válasza Budapestre a Lukoil-ügyben: nincs ellátási veszély, le kell válni az orosz olajról

Megjött Brüsszel válasza Budapestre a Lukoil-ügyben: nincs ellátási veszély, le kell válni az orosz olajról

Nincs ellátásbiztonsági veszélye Magyarországra és Szlovákiára nézve annak, hogy Ukrajna blokkolta a Lukoil olajszállításait a két ország felé, így nincs szükség arra, hogy sürgős konzultációt hívjon össze az Európai Bizottság Ukrajnával, a két országnak pedig aktívan kell dolgoznia az orosz olajról való leváláson, az Adria-vezeték kapacitása erre elegendő lenne – gyakorlatilag ezt üzente vissza írásban az Európai Bizottság kereskedelempolitikáért felelős alelnöke a magyar és a szlovák külügyminiszternek. A levél kiszivárogtatásával szinte egy időben jelent meg a horvát miniszterelnök Youtube-videója, amelyben azt jelezte: levelet írt Orán Viktor kormányfőnek, amelyben jelezte: készek segíteni az orosz olajról leválásban.

Megtudtuk: nagy döntés előtt áll a Mol, a magyar autósok is megérezhetik

Megtudtuk: nagy döntés előtt áll a Mol, a magyar autósok is megérezhetik

A Portfolio hét forrásból származó információi alapján nagy döntési helyzet elé került a Mol a Lukoil-ügy miatt, ami a magyar üzemanyagárakra is hatással lehet. A döntési helyzet lényege ez: 1) vagy bevállalja, hogy már az orosz-ukrán határon tulajdonjogilag átveszi az oda érkező orosz, vagy papíron akár kazah olajat, és így saját kockázatára szállíttatja át Ukrajnán, 2) vagy a Lukoil-szankció miatt kiesett olajbehozatalt áttereli a Horvátország felőli Adria-vezetékre, ahol bőven van erre kapacitás. Egyelőre az első irány a valószínű, ami költség okok miatt is érthető, és ezt tudomásunk szerint jelezte is már a Mol a háttérben az érintettek felé. Lehet azonban, hogy végül a másodiknál köt ki a cégcsoport, mert afelé terelik az ukránok az orosz olajról való minél nagyobb arányú levál(aszt)ás jegyében. Éppen ezért a huzavonát megérezhetik majd a magyar autósok is. Ellátásbiztonsági kérdésekről is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyre itt lehet regisztrálni. Frissítés! Elemzésünk után néhány órával megjelent az Európai Bizottság válaszlevele a két ország felé, amely számos pontos megerősítette elemzésünket, igaz a Bizottság inkább azt ajánlja, hogy váljon le az orosz olajról Magyarország és Szlovákia. Ezzel egy időben a horvát miniszterelnök is bejelentette: levelet küldött Orbán Viktor magyar kormányfőnek, és jelezte: készek segíteni az orosz leválásban.

Kőkemény üzenet jött Kijevből Budapestnek is: marad a Lukoil-szankció, fel kell adni az orosz olajat, amennyire lehet

Kőkemény üzenet jött Kijevből Budapestnek is: marad a Lukoil-szankció, fel kell adni az orosz olajat, amennyire lehet

A Lukoil elleni ukrán olajszankció eltörléséről szó sem lehet, hiszen az ukrán lépés nem veszélyezteti Szlovákia, és az EU energiabiztonságát, ezért a lépésünket "teljesen megérti" Brüsszel is, egyébként pedig "amennyire csak lehetséges, fel kell adni az orosz olajat" – gyakorlatilag ezt a kőkemény üzenetet írta le a Telegramon szerdán délután Denisz Smihal.

Visszaüzentek Brüsszelből a Lukoil-ügyben: várjuk az adatokat

Visszaüzentek Brüsszelből a Lukoil-ügyben: várjuk az adatokat

Miután azzal vádolta meg a Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter az Európai Bizottságot, hogy onnan jöhetett az ötlet arra, hogy az ukránok szankcionálják a Lukoil olajtranzitját, visszaüzent a Bizottság, miszerint csomó adatot, információt bekértek a két országtól és Ukrajnától is.

Új célpontot talált a Lukoil-ügyben Szijjártó Péter

Új célpontot talált a Lukoil-ügyben Szijjártó Péter

Újabb éles kirohanást osztott meg a Facebookon Szijjártó Péter a Lukoil-ügyben, és a kedd délutáni posztban az Európai Bizottságot vádolta meg azzal, hogy a brüsszeli testület találta ki, hogy az ukránok vessenek ki szankciót az orosz cég tranzitjára. Sőt, a posztban gyakorlatilag szó sincs már az orosz cégről, hanem általánosságban az "olajszállítások tiltásáról" beszél a magyar külgazdasági és külügyminiszter. Ő egyúttal színvallásra akarja kényszeríteni Ursula von der Leyen bizottsági elnököt, hogy "Brüsszelből kérték-e az olajszállítás tiltását Kijevtől".

Lukoil-ügy: benzinhiánnyal ijesztget a magyar és a szlovák kormány, miközben a színfalak mögött dolgoznak a megoldáson a Politico szerint

Lukoil-ügy: benzinhiánnyal ijesztget a magyar és a szlovák kormány, miközben a színfalak mögött dolgoznak a megoldáson a Politico szerint

Érzékeli a magyar és a szlovák kormány, hogy az EU-n belül ellenállás van a Lukoil-ügybeli segítségkérésükben, ezért a fenyegetések, és az ijesztgetés taktikájához folyamodtak, miközben a színfalak mögött csendben más szállítási lehetőségeket keresnek – így jellemzi a Politico a Lukoil-ügyet, amelyhez számos diplomatával és szakértő forrással beszéltek. Ezt a kettős taktikát egyébként Robert Fico szlovák miniszterelnök hétfői fenyegetése is érzékelteti, hiszen ő maga mondta, hogy a háttérben van egy technikai megoldás, amely kezelné a helyzetet, és arra a jelek szerint meg is jött a pozitív reakció ma Kijevből. Emellett Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is említette múlt pénteken, hogy egy jogi kiskapu kihasználásával, nem szankcionált szereplőkön keresztül továbbra is meg tudná oldani Magyarország az orosz olajimportot.

Kész megoldani Ukrajna az olajszállítási ügyet, ha lépnek végre a szlovákok

Kész megoldani Ukrajna az olajszállítási ügyet, ha lépnek végre a szlovákok

Ukrajna kész megoldani a Szlovákiával kapcsolatos olajszállítási kérdéseket az EU társulási megállapodásában rögzített mechanizmus alapján, csak aktiválnia kellene azt Szlovákiának; és Ukrajna emellett garantálja a szankciókkal nem sújtott vállalatok számára az olajszállítások zavartalanságát – ezt közölte kedden a Reuters kérdéseire Roman Andarak ukrán energiaügyi miniszterhelyettes.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nukleáris bázis mélyen Grönland jege alatt? Szupertitkos támaszpontra bukkant az Egyesült Államok repülőgépe
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.