Olyan változás jöhet a világ legnagyobb alapjánál, amit a világ másik felén is megéreznek

Jelentős változásokra és szigorításokra számíthat a világ legnagyobb állami alapja azzal, hogy elérte az ezermilliárd dolláros kezelt vagyont. A legújabb tervek szerint függetlenítenék az alapot a norvég központi banktól, és nem biztos, hogy keresztülmegy az a korábbi terv, miszerint csak államkötvényeket tartanának a kötvénybefektetéseken belül - számol be a hírről a Bloomberg.

10 intézmény, amely a legnagyobb állami vagyonokért felel

10 intézmény, amely a legnagyobb állami vagyonokért felel

Körbejárta a világsajtót a hír, hogy a norvég állami vagyonalap kezelt vagyona átlépett egy egészen elképesztő határt, az 1000 milliárd dollárt. Az alap vagyonának ilyen gyors ütemű növekedésén még maguk a norvégok is meglepődtek, álmukban sem gondolták volna, hogy az olajpénzekből felhizlalt alap ilyen méreteket ölthet. A norvég állami alap egyértelműen a világ legnagyobbja, de vannak más országok is, ahol hasonló méretű alapokat kezelnek, így a CNBC cikke alapján összegyűjtöttük, hogy melyik az a 10 intézmény, amely a legnagyobb állami vagyonokért felel a világon.

Új rekord: elképesztő vagyont kezel a világ legnagyobb alapja

Fennállása óta most először lépte át az 1000 milliárd dolláros határt a kezelt vagyonban a norvég állami olajalap, köszönhetően a globális részvénypiac emelkedésének és az euró erősödésének - számol be a hírről a Reuters.

Drasztikus lépésre készül a világ legnagyobb állami alapja

A 990 milliárd dollárnyi vagyont kezelő norvég állami alap jelentős változtatásokra készül a kötvényallokációjában, gyakorlatilag minden olyan kötvényt tiltólistára tenne, ami nem államkötvény, és ami nem dollárban, euróban vagy fontban van kibocsátva - számol be a hírről a Financial Times.

Ijesztő számok az olajpiacról: ennyi pénzt hívtak vissza az olajhatalmak

Rekord pénzösszegtől búcsúzhattak tavaly az alapkezelők, miután az olaj árának esése miatt több, olajban gazdag ország vagyonalapja kénytelen volt pénzét a gazdaság fellendítésére fordítani. Olyan alapkezelők búcsúzhatnak 46,5 milliárd dollártól, mint a BlackRock vagy a Franklin Templeton, ami jócskán rányomja bélyegét az iparág nyereségességére - írja a Financial Times.

Ha ez igaz, nagy bajban vannak az európai részvények

Nagyjából 2 ezer milliárd dollárnyi tőzsdei részvényt tartanak az olajkitermelő országok vagyonalapjai, amelyből mintegy 700 milliárd dollár nyugat-európai részvényekbe van fektetve. Az elemzők szerint nem véletlen, hogy idén ennyire adják az európai részvényeket, az olaj árának esése miatt ugyanis az olajkitermelő országok vagyonalapjai elkezdhették eladni kitettségeiket, ráadásul annak a 700 milliárd dollárnak mintegy negyede-harmada európai banki részvényekből áll - írja a Reuters.

Kettévághatják a norvég olajalapot

Ma már a világ egyik legnagyobb állami vagyonalapja a norvég, 720 milliárd dolláros vagyonával akár minden tőzsdén forgó részvényből 1,25%-os részesedést vásárolhatna. A közelgő választás azonban politikai csatározások színterévé tette az alapot, a várhatóan nyertes ellenzék szerint a jelenlegi működést felül kell vizsgálni, a legjobb az lenne, ha kettévágnák az alapot. Egy lehetséges irány, ha a részvény- és kötvényportfóliót két külön alap kezelné, amelyek egymással is tudnak versenyezni. Döntés csak hónapok múlva várható, viszont ha ez tényleg bekövetkezne, akkor az az alap több mint két évtizedes történetében példa nélküli lenne - írja a Financial Times.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kiveszed a pénzt az állampapírokból, de nem tudod, hová tedd? Mutatjuk a lehetőségeket!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.