Ukrán hírszerzés: újabb észak-koreai fegyverek érkeznek idén Oroszországba
Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés vezetője elmondta, Észak-Korea idén legalább 150 KN-23 rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát, valamint tüzérségi lövedékeket és kapcsolódó rendszereket szállít Oroszországnak.
Belga miniszterelnök: az orosz gazdaság még legalább egy évig bírja a háborút
Alexander de Croo belga miniszterelnök a davosi Világgazdasági Fórum egyik panelbeszélgetésén azt mondta, Oroszország még legalább egy évig bírja a háborút.
Elemzésünk szerint az orosz gazdaság még egy évig bírja a háborút
– mondta de Croo.
A belga kormányfő hozzátette, létfontosságú, hogy az Oroszországot célzó 16. szankciócsomag a gáz-, energia- és műtrágyaágazatot is magában foglalja.
(Reuters)
Mark Rutte Davosban: Európa állni fogja a számlát Ukrajna támogatását illetően
Mark Rutte NATO-főtitkár a davosi Világgazdasági Fórum egyik rendezvényén felszólalva azt mondta, hogy a szövetségnek többet kell befektetnie a védelembe, fel kell pörgetnie a védelmi ipari termelést, és nagyobb részt kell vállalnia az Ukrajnának nyújtott segítségre fordított kiadásokból.
Rutte szerint az amerikai fegyverszállítások nélkülözhetetlenek, de Európának kell állnia a számlát.
Ha ez az új Trump-kormányzat hajlandó továbbra is ellátni Ukrajnát a védelmi ipari bázisáról, a számlát az európaiak fogják fizetni, erről teljesen meg vagyok győződve, erre hajlandónak kell lennünk
- modta. A főtitkár megjegyzései azután hangzottak el, hogy Donald Trump amerikai elnök a hét elején azt mondta, hogy az Európai Uniónak többet kellene tennie Ukrajna támogatásáért.
Rutte megjegyezte, létfontosságú, hogy Oroszország ne nyerjen, mert ez azt eredményezheti, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök „pacsizik” Észak-Korea és Kína vezetőivel.
Tényleg fokoznunk kell, és nem szabad csökkentenünk az Ukrajnának nyújtott támogatásunkat
– mondta Rutte a davosi Világgazdasági Fórumon tartott, Ukrajna témájával foglalkozó rendezvényen.
A frontvonal rossz irányba mozog
– jegyezte meg Rutte.
(Reuters)
Nagyszabású dróntámadás volt az éjjel Ukrajna ellen
Az ukrán légierő közlése szerint az orosz erők január 22-ről 23-ra virradó éjszaka nagyszabású támadást indítottak Ukrajna ellen. 92 támadó drón közül 57-et lőtt le az ukrán légvédelem. Ezenkívül 27 csali drón tűnt el a radarokról, 3 pedig a levegőben maradt.
Titokban egy rakás Gvozgyikát csúsztatott át Ukrajnának egy rejtélyes európai ország
Dánián keresztül 2Sz1 Gvozgyika önjáró tarackokat adományozott Ukrajnának egy meg nem nevezett európai ország – írja az Army Recognition.
Lesújtó üzenet jött Moszkvából: 2025 nem lesz a béke éve
2025 nem lesz békés év, a világban fennmarad a feszültség, Európára pedig nehéz időszak vár – fejtette ki Szergej Nyariskin, az orosz külföldi hírszerzés (SZVR) vezetője a RIA Novosztyinak.
Zelenszkij: Putyin Trump számára egy senki, Oroszország nem játékos
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Bloomberg TV-nek azt mondta, az ukrajnai háború befejezése Donald Trump, nem Vlagyimir Putyin számára kell hogy győzelem legyen – írja az Ukrajinszka Pravda.
Légiriadó van Kijevben
Légiriadót rendeltek el Kijevben és Kijev megyében orosz dróntámadás veszélye miatt.
"Ellenséges drónok mozgását figyeltük meg. A megyei légvédelem választ ad" - közölte a Kijev megyei katonai adminisztráció.
Elesett Novovaszilivka
A DeepState értékelése szerint az orosz erők elfoglalták a Donyeck megyei Novovaszilivka települést.
Az argentin elnökkel találkozott Zelenszkij Davosban
A davosi Világgazdasági Fórum keretében Volodimir Zelenszkij Javier Milei argentin elnökkel tárgyalt.
Zelenszkij és Milei találkozóján szóba kerültek a gazdasági együttműködés kérdései, a közelmúlt globális eseményei és a Donald Trump beiktatását követő, az Egyesült Államokkal való együttműködés. Zelenszkij meghívást intézett Mileihez, hogy látogasson el Ukrajnába.
Ön egy nagyon várt vendég Ukrajnában
– mondta az ukrán elnök.
A vezetők megállapodtak abban, hogy fenntartják a magas szintű kapcsolatokat Ukrajna és Argentína között, és megvitatták a kereskedelem fejlesztésének és a gazdasági együttműködés bővítésének lehetőségeit.
A szerb elnökkel tárgyalt Zelenszkij Davosban
Volodimir Zelenszkij a davosi Világgazdasági Fórum keretében szerdán találkozott Aleksandar Vučić szerb elnökkel.
A Vučićcsal folytatott megbeszélés középpontjában a biztonsági garanciák és a két ország európai uniós tagsághoz vezető útja állt – közölte az elnöki hivatal.
Vučić korábban „baráti országnak” nevezte Ukrajnát, és megerősítette, hogy a Krím és a Donbasz szuverén ukrán terület, annak ellenére, hogy Szerbia történelmileg meleg kapcsolatot ápol Oroszországgal.
A találkozó során Zelenszkij hangsúlyozta Vučićnak, hogy „a fenntartható békét erős biztonsági garanciákkal kell támogatni”.
A vezetők találkozójára azután került sor, hogy Vučić felajánlotta, hogy Belgrádban rendezhetik meg Donald Trump amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök esetleges találkozóját.
Ukrán és orosz drónok is támadták Zaporizzsja megyét
Makszim Puha, a déli Zaporizzsja megye megszállt területeire Moszkva által kinevezett kormányzó szerint legalább négy ukrán drón támadta meg Enerhodar városát, amelynek közelében a zaporizzsjai atomerőmű található. Puha szerint civil infrastruktúrát és lakóépületeket ért támadás, melyet a kormányzó „terrorcselekménynek” nevezett.
Enerhodart és az atomerőművet még a háború első heteiben foglalták el az orosz csapatok.
Eközben Ivan Fedorov, Zaporizzsja megye ukrán kormányzója arról számolt be, hogy öt drón támadta meg a megye központját, Zaporizzsja városát. A támadások nyomán hatalmas tűz ütött ki.
Fedorov arról is beszámolt, hogy ballisztikus rakétákkal is támadás érte a város egyik lakókörzetét, a támadásban egy ember életét vesztette, többen súlyosan megsérültek.
Orosz helyettes ENSZ-nagykövet: lássuk meg, mit jelent Trump számára az „alku”
Oroszországnak meg kell néznie, hogy Donald Trump amerikai elnök szerint mit jelent az ukrajnai háborút lezáró „alku” – mondta Dmitrij Poljanszkij, Oroszország helyettes ENSZ-nagykövete szerdán, miután Trump vámokkal és szankciókkal fenyegette meg Moszkvát, ha nem szűnik meg a konfliktus.
Nem pusztán a háború befejezéséről van szó. Ez elsősorban az ukrán válság gyökeres okai kezelésének kérdése
– mondta Poljanszkij.
Hozzátette:
Meg kell tehát néznünk, hogy Trump elnök felfogásában mit jelent az „alku”. Nem ő a felelős azért, amit az Egyesült Államok 2014 óta csinál Ukrajnában, hogy „oroszellenes”, és háborúra készül velünk, de most már az ő hatalmában áll, hogy ezt a rosszindulatú politikát megállítsa
– jelentette ki a helyettes ENSZ-nagykövet.
(Reuters)
Szankciókkal fenyegette meg Moszkvát Trump, Oroszországban máris csalódtak az új amerikai elnökben – Háborús híreink csütörtökön
Donald Trump amerikai elnök beiktatása óta már több alkalommal is szankciókkal fenyegette meg Oroszországot, amennyiben nem hagy fel az ukrajnai háborúval. Szerdai közösségi médiás posztjában azt írta, „amennyiben nincs egyezség hamarosan, nincs más választásom, mint nagymértékű adókat, vámokat és szankciókat bevezetni bármire, amit Oroszország az Egyesült Államoknak értékesít”. Eközben Oroszországban egyes radikálisabb hangok máris „csalódottságuknak” adtak hangot Trumppal kapcsolatban. Alekszander Szladkov, neves orosz haditudósító például azt írta, Donald Trump a világ császáraként viselkedik, és már most fenyegeti Oroszországot, ahelyett, hogy Ukrajnát utasítaná arra, hogy álljon le.
Címlapkép forrása: Viktor Fridshon/Global Images Ukraine via Getty Images