Izrael lakosságának száma 2024-ben túllépte a tízmilliót a szokatlanul magas kivándorlás ellenére - jelentette a helyi statisztikai hivatal kedden.
Abszolút számokban Lengyelország szenvedte el a legnagyobb népességcsökkenést 2023-ban, lakosságarányosan pedig második helyre került az ország – írja a Notes From Poland.
Csütörtökön kiadta az ENSZ a legfrissebb prognózisát arra vonatkozóan, hogy hogyan alakul a Föld lakossága a jövőben. Az előrejelzés szerint 2084-ben tetőzhet a lélekszám, mintegy 10,3 milliárd fővel.
Marokkó az afrikai kontinens északnyugati csücskében fekszik, az arab világ legnyugatabbra fekvő állama, az ország (és a tágabb régió) neve is ezt tükrözi: a Maghreb, a hely, ahol a nap lenyugszik. Mintegy 3000 kilométer tengerpartjának túlnyomó része az Atlanti-óceán partja (ebből közel ezer kilométer az ún. Nyugat-Szahara része), míg a Földközi-tengeri szakasz mintegy ötszáz kilométer. Miközben az ország északi része a tengerpartok és Rif-, illetve az Atlasz-hegységek fő vonulatai között sűrűbben lakott, település- és úthálózata fejlett, a déli részek, illetve a Nyugat-Szaharaként ismert „déli tartományok” az utóbbi évek marokkói fejlesztési programjainak középpontjában állnak.
A fejlett országokba irányuló rekordméretű bevándorlás is hozzájárul a lakhatási válság fokozódásához, ami hosszú távon a gazdasági növekedés fenntarthatóságát veszélyezteti - írta meg a Bloomberg. A kormányzatok jelenleg a megfelelő megoldást keresik a lakhatási hiány és a migráció által generált feszültségek kezelésére.
Svájcban az elmúlt hatvan év leggyorsabb ütemű népességnövekedését mérték tavaly, a növekedés több mint harmadát az ukrán menekültek bevándorlása okozta - jelentette csütörtökön a svájci statisztikai hivatal előzetes adatokra hivatkozva.
Csehország lakossága tavaly 10,83 millióról 10,9 millióra emelkedett - közölte a Cseh Statisztikai Hivatal szerdán Prágában.
Franciaország lakóinak száma 68,37 millió volt 2023. január 1-én. A növekedés egy év alatt 2022-höz hasonlóan 0,34 százalék volt, annak ellenére, hogy a születések száma 6,6 százalékkal csökkent az előző évhez képest - közölte kedden a statisztikai hivatal (INSEE).
Putyin nyolc vagy több gyermek vállalására buzdítja az orosz nőket, miközben ismét megugrott az orosz katonák veszteségrátája - írta a Sky News.
Az Egyesült Államok Népszámlálási Hivatalának nemrégiben kiadott jelentése szerint a világ népessége hivatalosan is átlépte a 8 milliárdos határt, ami a születések számának csökkenését ellensúlyozó hosszabb élettartamnak köszönhető. Az iroda azonban megjegyzi, hogy a világ népességnövekedése továbbra is egy hosszú távú, lassuló tendenciát mutat – írja a PBS.
Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök szerint a több mint 104 millió lakosú országban a népesség növekedése egyre nagyobb terhet jelent, miközben az állam évek óta a legsúlyosabb gazdasági gondokkal küzd – számol be a hírről a Bloomberg.
Látványos videót készített az Amerikai Természettudományi Múzeum az emberiség népességnövekedéséről, melynek utolsó szakasza elképesztő ütemben zajlott. A videóból kiderül, hogyan népesítette be a modern ember a Földet, mikor indultak el az első népvándorlások, hol, mennyien élnek ma és hogyan változhat az emberiség létszáma a XXI. század végéig. Bár a népesség növekedési üteme egy ideje már lassul és a XXI. század végéig várhatóan 10 milliárd fő körül tetőzni fog, a fogyasztás növekedéséről nem mondható el ugyanez. Mit jelent ez a fenntarthatóság szempontjából nézve? Melyek a Föld legnagyobb ökológiai lábnyommal rendelkező országai? Hol állunk mi Magyarországon?
Az elmúlt évtizedek meghatározó jelentőségű demográfiai fejleménye, hogy a Budapestet övező agglomeráció népessége masszívan növekszik. A 2022-es népszámlálás friss településszintű adatai szerint arányaiban olyan mértékben megközelítette Budapestet, amire utoljára az 1880-as években, azaz a magyar urbanizáció hajnala előtt volt példa, még mielőtt a főváros elkezdett volna modern értelemben komolyabban kiépülni. Az abszolút számokat tekintve egyértelmű: sose éltek még ennyien az agglomerációs gyűrűben, közelítően sem.
Kína és az általa évtizedekig produkált "növekedési csoda" sokak érdeklődését felkeltette, és a köztudatban az ázsiai ország úgy él, mint amely hamarosan átveszi a világgazdaságban a legmeghatározóbb szerepet az Egyesült Államoktól. Az igaz, hogy Kína néhány évtizeden belül a legnagyobb gazdasággá válhat a világon, de a jelenlegi növekedési tempót látva az USA leelőzése is kitolódott az időben. Kína valójában egy alacsonyan fejlett ország, amely jelenlegi fejlettségi szintjét is annak köszönheti, hogy a Nyugaton meghonosodott gazdasági modellt részben elsajátították, és hogy a nyugati vállalatok hatalmas bizniszt láttak az akkor még végtelenül és olcsó rendelkezésre álló munkaerőben. Csakhogy ez a modell a jelenlegi fejlettséghez volt elég, átfogó szerkezetváltás nélkül nem fognak kilépni a közepes jövedelmi sávból. Jól menedzselt modellváltásra lenne szükség, csakhogy ehhez olyan intézkedéseket kéne meglépni, amelyek a kínaihoz hasonlóan gondolkodó rezsimekben nehezen elképzelhetőek.
Kezelhetetlenné vált az utóbbi időszak népességnövekedése Érden, ezért rendkívüli intézkedést hozott a város, a közgyűlés változtatási tilalmat rendelt el. Mindez azt jelenti, hogy július 15-től megtiltják az új építkezések indítását a város legnagyobb részén - írja a Népszava. Ez alól csak az ipari zóna és a város közepén lévő lakótelep jelent kivételt.
Miért érkeznek új beköltözők tízezrei a budapesti agglomeráció egyre szélesebb gyűrűjébe – úgy Budapestről, mint az ország más részeiről, sőt határon túlról is? Miért nem Budapestre költöznek? Jó ez az agglomerációnak? Ezek összegyűjtésére tett kísérletet a kerekasztal-beszélgetés, amit június 7-én, a 29. Országos Urbanisztikai Konferencia felvezető rendezvényeként tartott a HÉTFA Kutatóintézet és a Magyar Urbanisztikai Társaság polgármesterek, főépítészek és más önkormányzati szakemberek közreműködésével.
Mutatjuk, mit várhatunk az esti jelentéstől.
Nemrég azt is elárulta, melyik politikus mögé állna be.
Amerika kiszorítása is tervben van.
Meghajolnak a brüsszeli akarat előtt.
Estek a piacok a beszéd hatására.
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Egyre nő a közvetett veszteség, a tejiparban és a sertéságazatban is jelentősek a fennakadások.