Az orosz elnök, Vlagyimir Putyin ismét Ukrajnát hibáztatja a béketárgyalások hiányáért, miközben továbbra sem mutat hajlandóságot a háború lezárására irányuló érdemi egyeztetésekre. Egy friss televíziós interjúban Putyin újfent megkérdőjelezte az ukrán vezetés legitimitását, és az Egyesült Államokkal való közvetlen tárgyalásokat szorgalmazta Ukrajna sorsáról. Az ISW értékelése szerint az interjú nem szolgált másra, minthogy felkészítse az orosz lakosságot: nem lesz békekötés a közeljövőben.
A megválasztott amerikai elnök, Donald Trump már a beiktatását követő napokban telefonbeszélgetést tervez Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború lezárásáról - derül ki bennfentes forrásokból. A hír jelentős fordulatot jelezhet az Egyesült Államok Ukrajna-politikájában - közölte a CNN.
Ciprus azt tervezi, hogy a török bírálatok ellenére felvételét kéri NATO-ba - jelentette be csütörtökön az ország elnöke, Nikosz Hrisztodulidisz.
Az ukrajnai háború lezárására irányuló diplomáciai erőfeszítések felerősödtek, mióta Donald Trump republikánus elnökjelölt megnyerte az amerikai választásokat. Ukrajna szövetségesei új megoldásokat keresnek, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt és Vlagyimir Putyin orosz államfőt tárgyalóasztalhoz ültessék, így Recep Tayyip Erdogan török elnök is saját megoldással állt elő - írta a Bloomberg.
Az Egyesült Államok elnökválasztásának eredménye új lendületet adhat az orosz-ukrán háború lezárásának. Ukrajna számára a biztonsági garanciák kulcsfontosságúak lehetnek egy esetleges békemegállapodás során, miközben a területi kérdések másodlagossá válhatnak - írta meg a New York Times friss interjúk alapján.
A Razumkov Központ közvélemény-kutatása szerint az ukrán lakosság 88 százaléka támogatja az ország EU-csatlakozását, és 86 százalékuk Ukrajna NATO-tagsága mellett áll – írja az Ukrajinszka Pravda.
Júliusban egy újabb NATO-csúcstalálkozó zárult azzal a homályos kijelentéssel, hogy Ukrajna valamikor a szövetség tagja lesz. Bár lehetetlenség pontos dátumot mondani arra, mikor csatlakozik Ukrajna a NATO-hoz, amíg az ország háborúban áll, a tagságot kiváltó eseménynek egyértelműnek kell lennie: az Egyesült Államoknak és NATO-szövetségeseinek készen kell állniuk arra, hogy teljes körű védelmet nyújtsanak Ukrajnának, amint létrejön a békemegállapodás. Ez lehetővé tenné és bátorítaná az ukrán kormányt, hogy meghozza azokat a nehéz döntéseket, amelyek szükségesek a harcok befejezéséhez.
Vlagyimir Putyin orosz elnök visszavonta a „nagyvonalú” békeajánlatát Ukrajnának – jelentette ki Dmitrij Poljanszkij, Oroszország ENSZ-küldöttségének helyettes vezetője.
Olaszország és Svájc második békecsúcsot szorgalmaz az ukrajnai konfliktus diplomáciai rendezésére, ezúttal azonban Oroszország részvételével - erről írt alá nyilatkozatot hétfőn Antonio Tajani olasz külügyminiszter svájci hivatali partnerével, Ignazio Cassisszal Locarnóban.
Dmitrij Medvegyev, Oroszország volt elnöke és Biztonsági Tanácsának jelenlegi elnökhelyettese, a napokban egy helyi hetilapnak adott interjújában kijelentette, hogy Ukrajna NATO-csatlakozása Moszkva számára hadüzenetnek minősülne - írta meg a Kyiv Independent.
Jelentős változásokat eszközölt külpolitikájában Ukrajnával és Izraellel kapcsolatban az argentin kormány. Luis Petri védelmi miniszter nemrégiben részletezte az ország új álláspontját, amely élesen eltér az előző adminisztráció politikájától – számolt be róla az argentin La Capital.
A NATO-szövetségesek megállapodtak abban, hogy jövőre 40 milliárd euróval finanszírozzák az Ukrajnának nyújtandó katonai segítséget - közölte egy nyugat-európai diplomata szerdán a Reuters hírügynökséggel. A döntés egy héttel a szövetség vezetőinek washingtoni találkozója előtt született meg.
A román államfő cáfolta, hogy a NATO keleti szárnyának tagállamait tömörítő Bukaresti Kilencek (B9) Magyarország kizárását fontolgatnák, amiért a magyar kormány állítólag "rendszeresen szembehelyezkedik" a partnerek döntéseivel.
Hosszas huzavona után az amerikai Képviselőház megszavazta Ukrajnának a jelentős összegű katonai támogatási csomagot. Most újra fölmerülhet a kérdés: mi is a helyzet Ukrajna NATO-tagságával?
A mai nap során Ursula von der Leyen a finn miniszterelnök társaságában tekintette meg Finnország és Oroszország határát, ahol elmondta: Vlagyimir Putyin orosz elnök Lengyelország és a balti államok után a skandináv országot akarja destabilizálni a határátlépések növelésével - írja a Kyiv Post.
Az ukrán lakosság 77–77 százaléka támogatja hazája EU-, illetve NATO-csatlakozását – írja az Ukrajinszka Pravda egy friss felmérés alapján. Bár a két szám magas, visszaesést jelentenek az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest.
A lényeg, egy helyen.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Nem volt jó a hangulat.
Azt állítják, lejárt az ötéves stratégiájuk.
Tart a kijózanodás a geopolitikai üzengetés közepette.
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.
Tényleg csak az a kérdés, hogy amerikai vagy orosz gyarmattá válnak?