Amikor űrkutatásról beszélünk, hajlamosak vagyunk egyből elrugaszkodott űrkolonizáló tervekre, távoli bolygókra való utazásra, és ezen nagyszabású ötleteket nehezítő akadályok leküzdésére gondolni. Pedig az űrkutatás jövőjével kapcsolatban az egyik fontos probléma mindössze néhány száz kilométerrel a földfelszín felett, az alacsony keringési pályákon keresendő. Az ESA frissen publikált jelentése szerint az űrhulladék mennyisége 2024-ben is növekedett. A Föld körül egyre nagyobb mennyiségben, kontrollálatlanul keringő hulladék lassan már a modern technológiákhoz elengedhetetlen műholdakat, vagy épp az emberes űrrepülést is veszélybe sodorja, az emberiségnek azonban még nem sikerült hatékony megoldást találnia a probléma kezelésére.
Az Európai Űrügynökség (ESA) legfrissebb éves elemzése szerint 2024-ben jelentősen megnőtt annak kockázata, hogy az egyre nagyobb mennyiségben jelenlévő űrszemét végzetes láncreakciót indítson el, amely súlyosan befolyásolhatja a földi életet - írja a ZeroHedge.
A német kormány finanszírozza Ukrajna hozzáférését a francia Eutelsat műholdas internetszolgáltatásához - mondta el a Reutersnek a műholdvállalat vezetője, Eva Berneke. A francia űrtechnológiai vállalat nemrégiben az Elon Musk által vezetett SpaceX Starlink-rendszerének egy lehetséges, európai alternatívájaként merült fel a hírekben. A vezérigazgató azt is elmondta a hírügynökségnek, hogy szeretnék 5000 és 10 000 közöttire növelni az Ukrajnában található internetes termináljaik számát a jövőben, ami ugyan jócskán elmarad a Starlink eszközeinek számától, előrelépést jelentene az amerikai technológiától való függetlenedésben.
Már képeket küld a világűrből a cseh védelmi műhold, a SATurnin-1 – számolt be a Militarnyi.com. Mostantól a régiós ország is hírszerzési adatokat küldhet Ukrajnának.
Felpörögtek az események az elmúlt hónapokban a 4iG űripari leányvállalatánál, több partnerséget bejelentett a cég, Jászai Gellért csapatával pedig az Egyesült Államokban folytatott megbeszéléseket többek között a Boeinggel és a SpaceX-szel. Mindeközben épül az űrtechnológiai gyártóközpont Martonvásáron, amely jövőre megkezdheti működését. A hírekre a befektetők is reagáltak, a 4iG árfolyama óriási emelkedést mutatott december óta. Sárhegyi Istvánt, a 4iG Space & Defence vezérigazgatóját kérdeztük arról, hogy miről tárgyaltak az amerikai nagyvállalatokkal, miért kell új magyar űrstratégia, és arról, hogy mi a további terv a SpaceCommal.
A 4iG korábban javaslatot tett a kisebbségi tulajdonában álló izraeli műholdas cég, a SpaceCom adósságrendezésére, azonban a társaság ma közölte, hogy ennek hatálya lejárt és nem is tervezi meghosszabbítani.
Negyven másodperccel az indulás után visszazuhant a földre az első, a kontinentális Európából indított orbitális rakéta vasárnap a norvégiai sarkvidéki Andoya űrbázison - írja az MTI.
Az Airbus, a Thales és a Leonardo európai űrkutatási vállalatok előzetes tárgyalásokat kezdtek az Európai Unió trösztellenes szabályozó hatóságaival műholdas üzletágaik lehetséges egyesüléséről, tudta meg a Reuters.
A Boeinggel tárgyalt Jászai Gellért, a 4iG elnöke és Magyarország nemzetközi üzleti kapcsolatok fejlesztéséért felelős nagykövete, valamint a hazai űriparról és űrkutatásról és védelmi kérdésekről beszélt amerikai kormányzati szereplőkkel – derül ki Jászai Gellért LinkedIn-posztjából.
Az Elon Musk műholdas internetszolgáltatója, a Starlink és az olasz kormány közötti lehetséges szerződésről folytatott tárgyalások megrekedtek, ami az általánosabb geopolitikai feszültségeket tükrözi - közölte szombaton az olasz védelmi miniszter, .
Március 20-án hajnalban robbanások zajára kelhettek a lakók az oroszországi Engels városában, amely mintegy 600 kilométerre fekszik az ukrajnai határtól.
A klímaváltozás miatt elvékonyodó felső légkör egyre kevésbé képes eltávolítani az űrszemetet a Föld körüli pályáról, ami a következő évtizedekben jelentősen korlátozhatja a műholdak biztonságos működését - derül ki egy új kutatásból, amelyről a space.com számolt be. Ez gond lehet a SpaceX Starlink vagy az Amazon Project Kuiper műholdaknak is.
Miután Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke megbízhatatlan szövetségessé vált, az Európai Bizottság új katonai hírszerzési műholdhálózat kiépítését tervezi, hogy csökkentse az USA-tól való függőséget. A projekt Trum azont döntése nyomán kapott új lendületet, miután az amerikai elnök ideiglenesen felfüggesztette az Ukrajnával való hírszerzési együttműködést.
Új módszert fedeztek fel a NASA kutatói, amely segíthet előre jelezni a veszélyes napkitöréseket. A felfedezés kulcsfontosságú lehet a műholdak és földi elektromos rendszerek védelmében - írta meg a Scientific American.
Elon Musk határozottan kijelentette, hogy a Starlink szolgáltatást soha nem kapcsolnák ki Ukrajnában, függetlenül az esetleges nézeteltérésektől. Korábban éppen ezt pedzegette.
Lengyelország alternatív megoldást kereshet Ukrajna internetszolgáltatására, miután Elon Musk felvetette a Starlink-hozzáférés lekapcsolásának lehetőségét. A lengyel külügyminiszter szerint ha a SpaceX megbízhatatlannak bizonyul, más szolgáltatót kell találniuk.
A régióban sokat nőtt a legkisebb bér az elmúlt években.
A kilátásrontás és ami abból következik.
Farkas András három konkrét kérdéskört vázolt fel.
A legfontosabb eseményekről folyamatosan beszámolunk.
Veszélyben az élelmiszerellátás és az inflációs célok.
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Folytatódik a vámháború.