Ez már a munkavállalók forradalma? Egyre kevesebbet dolgoznak az emberek

Ez már a munkavállalók forradalma? Egyre kevesebbet dolgoznak az emberek

A koronavírus-járvány egyik legfőbb – és némileg figyelmen kívül hagyott – következménye az eurózóna munkaerőpiacán az volt, hogy csökkent az egy foglalkoztatottra jutó ledolgozott munkaórák átlagos száma – állapítja meg az ING friss elemzése, amely szerint ez a fő oka annak, hogy eurózónában mostanra jelentős munkaerőhiány, annak következtében pedig erős bérnyomás alakult ki.

Bejött Izlandon a négynapos munkahét

Bejött Izlandon a négynapos munkahét

Számos előnnyel jár az Izlandon bevezetett „négynapos” munkahét, és ezért mostanra az izlandi munkavállalók 86 százaléka már szintén átállt a rövidebb munkahétre – derül ki a BBC összefoglalójából.

Segélykiáltás a banki junioroktól: borzasztóan sok a 95 órás munkahét

Segélykiáltás a banki junioroktól: borzasztóan sok a 95 órás munkahét

Nagy stressznek vannak kitéve a fiatal munkavállalók a befektetési banki területeken, ezt bizonyítja, hogy a Goldman Sachsnál junior pozícióban lévők azt kérték a felsővezetéstől, hogy csökkentsék valahogy a terhelést és a heti 95 óra munkát – írja a Financial Times.

Kevés olcsóbb munkaerő van a magyarnál az EU-ban

Kevés olcsóbb munkaerő van a magyarnál az EU-ban

Az Európai Unióban bődületes különbségek mutatkoznak az egyes tagországban tapasztalható munkaórák átlagos költségének tekintetében. Ha forintosítva vizsgáljuk, akkor bár az EU-ban átlagosan 9 946 forintjában kerül a munkáltatóknak 1 órányi munka, ám a sereghajtó Bulgáriában egy átlagos munkaóra költsége csupán 2 155 forint, míg Dániában 16 051. Magyarországon pedig mindösszesen 3 555 forint, ami az EU negyedik legalacsonyabb száma, holtversenyben Lettországgal.

Jöhet a négynapos munkahét? - Van olyan magyar cég, ahol már bevezették

Jöhet a négynapos munkahét? - Van olyan magyar cég, ahol már bevezették

Két évvel ezelőtt Pócsik László, egy hernádi autórestauráló-műhely ügyvezetője úgy gondolta, megérett a helyzet arra, hogy bevezesse a négynapos munkahetet. A miértre prózai a válasz: Hernád Kecskemét és Budapest között fekszik félúton, mind a két településnek jelentős munkaerő-elszívó hatása van. „A kkv-szektor nehezen tud versenyezni egy multinacionális cég juttatási rendszerével, ezért ki kellett találnom valamit, hogy megtartsam a munkaerőt” – mondta a Portfolio-nak. A rendszer bevált: a munkáltató és a munkavállalók is elégedettek, a munka hatékonysága miatt nőtt a profitabilitás. Az utóbbi években egyre többet hallani arról, hogy a rövidebb munkahét és a rugalmas munkavégzés a jövő, ezek segíthetnek a munkaerő-megtartásban és a gazdaság felpörgetésében. Utánajártunk, van-e esély arra, hogy a négynapos munkahét jobban elterjedjen Magyarországon és milyen hatásai lennének.

Érdekes ötlet: rövidítenék a tőzsdei kereskedést, hogy több nő dolgozhasson

Érdekes ötlet: rövidítenék a tőzsdei kereskedést, hogy több nő dolgozhasson

Az európai banki és alapkezelői szervezetek szeretnének minél több női dolgozót bevonzani a férfiak által dominált pénzügyi szektorba, ennek érdekében még az az ötlet is felmerült, hogy rövidítenék a tőzsdei kereskedési időt, ezzel is rugalmassabbá téve a munkát - számol be a hírről a Financial Times.

Évente 146 millió munkanap veszik el

Európában a munkavállalók negyede számol be arról, hogy munkahelyi stressznek van kitéve, illetve a munka károsan hat az egészségére. Magyarországon a táppénzes napok számának 60 százalékát munkavégzéssel összefüggő mozgásszervi megbetegedések adják, míg az EU-ban ez az arány 48 százalék.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Állampapír mellé vagy helyett keresel befektetést? Mutatjuk a lehetőségeket!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.