Egyre több nemzetközi segély érkezik a földrengés sújtotta Mianmarba. A szomszédos országokból vasárnap hadihajókat és repülőgépeket küldtek segélyekkel és mentőszemélyzettel. A pénteki 7,7-es erősségű rengésnek, amely Mianmarban az elmúlt évszázad egyik legerősebb rengése volt, legalább 1600 halálos áldozata és 3400 sérültje van - közölte a katonai kormány.
Március 28-án erős földrengés rázta meg Mianmart, a katasztrófa túlélői utáni kutatások jelenleg is zajlanak. A hatóságok közlése szerint az áldozatok száma átlépte az ezret – közölte a BBC.
Az ón ára kéthetes csúcsra emelkedett Londonban, a befektetők azt árazzák, hogy a világ egyik vezető ón termelőjét, Mianmart megrázó földrengés késleltetheti a termelés újraindítását a fő kitermelési régióban, írja a Reuters.
Hatalmas, 7,7-es erősségű földrengés rázta meg Mianmart és Thaiföld egyes részeit pénteken. A Mandalay város közelében található Sagaing régióban történt természeti katasztrófa jelentős károkat okozott.
Pénteken 6,9-es erősségű földrengés rázta meg Mianmart, amelynek hatására Bangkokban is pánik tört ki, szemtanúk szerint az emberek az utcákra menekültek.
Peking közvetítésével szerdára virradóra hivatalosan is létrejött a tűzszüneti megállapodás a mianmari hadsereg és a Mianmari Nemzeti Demokratikus Szövetség Hadsereg (MNDAA) nevű lázadócsoport között - közölte a kínai külügyminisztérium.
Az ENSZ szakértői szerint az ópiumtermelés Mianmarban enyhe visszaesést mutat, azonban a jövőben további bővülés várható. A világ legnagyobb heroin-alapanyag forrásának számító országban a termesztési terület és a termelés mennyisége is csökkent, de a szakértők figyelmeztetnek, hogy ez csak átmeneti lehet - tudósított az AP News.
Mianmarban 2021-ben robbant ki véres polgárháború, miután a hadsereg puccsal átvette a hatalmat, azóta véres összecsapások dúlnak a délkelet-ázsiai országban. A The Diplomat jelentése szerint megjelent egy reménysugár a harcok lezárására, mivel a második legnagyobb ellenálló csoport hajlandó tárgyalni a kormányerőkkel.
Az Army Recognition arról számolt be a kormányellenes felkelők az Iravádi folyón haladó mianmari hadihajókra csapott le.
Egyre nagyobb a pánik a mianmari kormányban, miután a lázadók fokozatosan megközelítik az ország egyik legnagyobb városát, Mandalajt. A kétségbeesést jelzi az is, hogy kibővítették azok körét, akik fegyvert ragadhatnak a felkelők elleni harcban – számolt be a Nikkei Asia.
Több mint három és féle tart a polgárháború Mianmarban, ami a szomszédos Kína számára is kezd egyre komolyabb problémát jelenteni. Peking azzal reagált, hogy rendszeresen a határral küldi a haderejét hadgyakorlatra, hogy ezzel is jelezze elégedetlenségét – írja a South China Morning Post.
A 2021 óta tartó mianmari polgárháborúban a kormányerők egyre kilátástalanabb helyzetbe kerülnek, miközben a lázadók még az időjárási körülményeket is kihasználják Najpjidó ellen – írja a Nikkei Asia.
Mianmarban 2021-ben tört ki véres polgárháború, miután a katonai vezetés egy puccsal átvette a vezetést. A megoldás továbbra is távolinak látszik, miközben egyre nehezebben tudnak megbirkózni a sokasodó nehézségekkel. Egyre inkább úgy tűnik, hogy a kormány helyzetét egy körvonalazódó energiaválság is nehezíti – írja a The Diplomat.
Mianmarban 2021 februárjában tört ki véres polgárháború, amikor a hadsereg puccsal átvette a hatalmat. A már több mint három éve tartó harcok során több ezren vesztették az életüket és rengetegen menekültek el otthonukból. Az összecsapások eddig kizárólag a délkelet-ázsiai ország területét érintették, bár már előfordult, hogy véletlenül valamelyik szomszédos hatalmat érte találat. A legújabb fejlemények viszont a korábbiaknál jóval direktebbek, és azzal fenyegetnek, hogy akár egy egész ország vonódhat bele a harcokba. A regionális háborúvá szélesedő konfliktus viszont szinte senkinek sem érdeke, ezért már a legnagyobb globális szereplők is megmozdultak az ügy békés rendezése érdekében, ráadásul a két rivális nagyhatalom is egy platformra került a kérdésben.
Sheikh Hasina bangladesi miniszterelnök szerint összeesküvést szőttek Banglades és Mianmar egyes részeinek felosztására egy új keresztény állam létrehozására. Állítása szerint januárban könnyű újraválasztást ígértek neki cserébe egy külföldi ország légi támaszpontjának engedélyezéséért Bangladesben – tudósított a The Hindustan Times.
A mianmari polgárháború súlyosbodó összecsapásai ellenére sem változott meg jelentősen a nemzetközi szereplők hozzáállása a konfliktushoz, többnyire a puccsista rezsimmel tartottak fenn (korlátozott) kapcsolatot. Japán és Thaiföld viselkedése azonban jelzi, hogy már megindult a tapogatózás az ellenállók felé.
Előtte azonban több fontos makroadat is érkezik.
Kis mértékben átalakítja idei kibocsátási szerkezetét az ÁKK.
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Nagy baj lehet, ha nem sikerül lokalizálni a száj- és körömfájás betegséget.