Több mint három és féle tart a polgárháború Mianmarban, ami a szomszédos Kína számára is kezd egyre komolyabb problémát jelenteni. Peking azzal reagált, hogy rendszeresen a határral küldi a haderejét hadgyakorlatra, hogy ezzel is jelezze elégedetlenségét – írja a South China Morning Post.
A 2021 óta tartó mianmari polgárháborúban a kormányerők egyre kilátástalanabb helyzetbe kerülnek, miközben a lázadók még az időjárási körülményeket is kihasználják Najpjidó ellen – írja a Nikkei Asia.
Mianmarban 2021-ben tört ki véres polgárháború, miután a katonai vezetés egy puccsal átvette a vezetést. A megoldás továbbra is távolinak látszik, miközben egyre nehezebben tudnak megbirkózni a sokasodó nehézségekkel. Egyre inkább úgy tűnik, hogy a kormány helyzetét egy körvonalazódó energiaválság is nehezíti – írja a The Diplomat.
Mianmarban 2021 februárjában tört ki véres polgárháború, amikor a hadsereg puccsal átvette a hatalmat. A már több mint három éve tartó harcok során több ezren vesztették az életüket és rengetegen menekültek el otthonukból. Az összecsapások eddig kizárólag a délkelet-ázsiai ország területét érintették, bár már előfordult, hogy véletlenül valamelyik szomszédos hatalmat érte találat. A legújabb fejlemények viszont a korábbiaknál jóval direktebbek, és azzal fenyegetnek, hogy akár egy egész ország vonódhat bele a harcokba. A regionális háborúvá szélesedő konfliktus viszont szinte senkinek sem érdeke, ezért már a legnagyobb globális szereplők is megmozdultak az ügy békés rendezése érdekében, ráadásul a két rivális nagyhatalom is egy platformra került a kérdésben.
Sheikh Hasina bangladesi miniszterelnök szerint összeesküvést szőttek Banglades és Mianmar egyes részeinek felosztására egy új keresztény állam létrehozására. Állítása szerint januárban könnyű újraválasztást ígértek neki cserébe egy külföldi ország légi támaszpontjának engedélyezéséért Bangladesben – tudósított a The Hindustan Times.
A mianmari polgárháború súlyosbodó összecsapásai ellenére sem változott meg jelentősen a nemzetközi szereplők hozzáállása a konfliktushoz, többnyire a puccsista rezsimmel tartottak fenn (korlátozott) kapcsolatot. Japán és Thaiföld viselkedése azonban jelzi, hogy már megindult a tapogatózás az ellenállók felé.
Legkevesebb 32 ember életét vesztette, amikor a mianmari katonai junta lerohant egy falut az ország észak-nyugati részén - közölte a helyi média szombaton. A beszámoló szerint a legtöbb áldozatot a Szagaing régióban lévő Mjinmu településen található két buddhista kolostorban lőtték agyon.
A mianmari polgárháború résztvevői is elkezdték használni az ukrajnai háború egyik leghatékonyabb fegyvertípusát, az FPV-drónokat – derül ki ez helyszíni felvételekből.
Megindult a világ leghosszabb demokratikus választása Indiában, amely hat héten keresztül tart. A fő esélyesnek Narendra Modit, a jelenlegi miniszterelnököt és a pártját tartják, de az elmúlt napok kommunikációja miatt az sejthető, hogy valami baj van a kampányban – számolt be a South China Morning Post.
Peking egyre nagyobb aggodalmakkal követi a mianmari polgárháború eseményeit. A keleti nagyhatalom egy hónapon belül már másodjára vonultatja fel a Népi Felszabadító Hadsereget (PLA) a délkeleti szomszédja határánál, hogy jelezze a fokozott figyelmét a helyzetre – számolt be a hongkongi South China Morning Post.
Viszonylag nehezen átlátható a helyzet Mianmarban, ahol immár negyedik éve dúl a polgárháború. Egy friss térkép viszont jól mutatja, hogy miért egyre nagyobbak az aggodalmak a puccsista rezsimben.
Mianmarban a lázadók egyre gyakrabban vetnek be drónokat a kormányerők ellen. A trend egyre aggasztóbb tendenciát mutat a Najpjidó számára, mivel több vezetőt is célba vesznek a támadásaik során – számolt be a Nikkei Asia.
Immáron negyedik éve tart a mianmari polgárháború, de a harcok befejezése csak egyre távolabbinak látszik. A kormányellenes felkelők az eddigieknél nagyobb erőt mutatnak, már az ország legfontosabb településeit fenyegetik. A reguláris erők gyengülését azonban minden eddiginél élesebben mutatja, hogy az ország egyik legfontosabb határvárosát rohamtempóban kellett evakuálni a lázadók támadása miatt. Myawaddy bevétele pedig akár hosszútávon is teljesen átírhatja a szabályokat.
Csütörtökön számos dróncsapás érte a mianmari fővárost, Najpjidót. Az eset azt jelzi, hogy a kormányellenes felkelők egyre nagyobb területeket felügyelnek az országban – számolt be a Nikkei Asia.
Kína a mianmari határ közelében éleslövészeti gyakorlatokat hajt végre. A hadművelet célja, hogy nyomást gyakoroljanak a helyi hadseregre és fegyveres csoportokra, hogy tartsák be a januári, Peking által közvetített tűzszünetet. Peking azt is jelzi, hogy készen áll a határ stabilitásának és az ország szuverenitásának védelmére – tudósított a Nikkei Asia.
Mianmarban 2021 óta tombol a polgárháború, ráadásul az elmúlt hónapokban ez egyre intenzívebbek az összescsapások. A katonai junta korábban élvezhette a szomszédos Kína támogatását, viszont Peking elkezdte elveszteni a bizalmát Najpjidóval szemben – írja a Nikkei Asia.
Részletes információk derültek ki a 1,5 órás tárgyalásról.
Cikkünk folyamatosan frissül.
6 hónapot se biztos, hogy bírnának.
Nagy István agrárminiszter a Portfolio Checklist vendége volt.
Hegedüs Éva Gránit-vezér a Portfolio Business podcast vendége volt.
Megjöttek a részletes harmadik negyedéves GDP-adatok.