Modellváltás kell az egészségügyben

Modellváltás kell az egészségügyben

Modellváltás szükséges a magyar egészségügyben annak érdekében, hogy az ne legyen fragmentált, a betegek egy helyen kapják meg a szükséges ellátást, illetve megálljon az orvosok elvándorlása. Ez egy társfinanszírozási modell a köz- és a magánegészségügy között - mondta Ahmet E. Usta, a Liv Duna Medical Center ügyvezető igazgatója a Portfolio Private Health Forum 2024 konferencián.

Mesterséges intelligenciát használó robot érkezett a magyar magánegészségügybe

Mesterséges intelligenciát használó robot érkezett a magyar magánegészségügybe

Már aktívan dolgozik az amerikai Smith & Nephew által fejlesztett CORI robot a Budapesti Mozgásszervi Magánklinikán - tudtuk meg a privát szolgáltatótól. A Budapesti Mozgásszervi Magánklinika és a Liv Duna Medical Center együttműködése utat nyitott a legújabb generációs ortopéd sebészeti robot előtt.

Mégis mi folyik most a magyar egészségügyben?

Mégis mi folyik most a magyar egészségügyben?

A 2023-as szenvedős év után kezd helyreállni a kereslet a magyarországi magánegészségügyi szolgáltatások iránt, a legnagyobb multiklinikák új tervekkel jelennek meg a piacon. Közben az állami egészségügy háza tájáról nem érkeznek kellemes hírek, az elmúlt időszakban a betegek hozzáférése nem javult. De mégis mitől lesz tartós növekedés a magánegészségügyben, mennyire volt válságálló a szektor és mit hoz az egyre erősebb verseny a piacon? Várható-e érdemi új állami szabályozás ezen a téren? Mit tudnak a single speciality szolgáltatók, és mire készülnek? Izgalmas kérdésekre adunk választ a szeptember 26-i Private Health Forumon, ahol hatalmas újításra is készülünk a programban.

Szenvedve fejlődtek a hazai magánklinikák - Mire elég a 100 eurós vizitdíj Magyarországon?

Szenvedve fejlődtek a hazai magánklinikák - Mire elég a 100 eurós vizitdíj Magyarországon?

Több oldalról is prés alatt vannak a Magyarországon működő legnagyobb magánegészségügyi szolgáltatók. Miközben tevékenységükből fakadóan egyedi kockázatot futnak (egészségről, gyógyításról és végső soron emberéletekről beszélünk), a szektor nyereségessége a legutolsó adatok alapján inkább romlik. Ez pedig alapvetően abból fakad, hogy nemcsak a betegekért folyik egyre élesebb verseny, de a - magánklinikák kapacitását valójában meghatározó - szakemberekért is ádáz harcot vívnak a szereplők. A kilátások is nagyon érdekesek: a betegek beáramlása tovább növekedhet, ami kedvező trend az árbevétel szempontjából, viszont a rendelkezésre álló humánerőforrás tekintetében nem várható javulás, ami azt is jelenti, hogy a szűkös HR-kínálat miatt, valamint az orvosok kimagasló alkupozíciója végett (és mivel számtalan lehetőség közül választhatnak, állami és magán szektor) a következő években is nyomás alatt maradhatnak a marzsok. Pozitív fordulat akkor jöhetne, ha a szolgáltatók a megemelkedő költségek egyre nagyobb részét tudnák továbbhárítani a betegekre, akik már most is jellemzően a 40 ezer forintos vizitdíjakkal találkoznak. És akkor még az állam szabályozó erejét meg sem említettük.

Új magánkórház épül Budapesten

Új magánkórház épül Budapesten

Fontos mérföldkőhöz jutott a Budai Egészségközpont magánkórház, egy új kórház felépítését határozták el, ami szerves részét képezi az elkötelezett tulajdonos - Csányi Sándor érdekeltségi körébe tartozó Bonitas 2002 Befektető és Tanácsadó Zrt. - hosszú távú stratégiájának. Az új beruházás részleteit egy csütörtöki sajtóbeszélgetés keretében ismertették, ezek szerint 62 milliárd forintból valósul meg a fejlesztés, amiben az állami támogatás része - az Európai Bizottság előzetes jóváhagyásával - 26 milliárd forint és 2027 első negyedévére tervezik meg a szakmai működést benne. A beruházás nem csak a magánbetegeket célozza, sőt. A fejlesztés hiányt pótló népegészségügyi, államilag finanszírozott ellátásoknak biztosít nagyobb teret, amit TB-kártyával is igénybe lehet majd venni.

Ez lehet a jövő a robotsebészet irányába

Ez lehet a jövő a robotsebészet irányába

Már a magánegészségügyben is elérhetőek olyan komplex beavatkozások, amelyek a betegek gyorsabb gyógyulását teszik lehetővé, ezek közül az egyik ilyen a még viszonylag új beavatkozási formának tekinthető endoszkópos gerincsebészeti technika. Az új módszer meghonosítójával, Czigléczki Gáborral beszélgettünk ennek apropóján, a gerinc- és idegsebészeti eljárások specialistája a Portfolio-nak adott interjújában kitért arra, hogy miért vált ki az állami rendszerből, miért nem próbálta ki magát külföldön, és színre lépésével mi is a célja. Állítja: a gerincbetegség népbetegség, közben viszont a betegek nem tudják, merre induljanak el ilyen típusú fájdalom esetén,

Török kézbe került az egyik legnagyobb magyarországi magánkórház

Török kézbe került az egyik legnagyobb magyarországi magánkórház

A Liv Hospital Group, Törökország piacvezető magánkórházlánca átveszi - a magánellátásban kiemelt szerepet betöltő – a Duna Medical Center működtetését – jelentette be kedden a török hátterű társaság. Az intézmény Liv Hospital Duna Medical Center (Liv Hospital DMC) néven - a Liv Hospital Group nyolcadik tagjaként - működik tovább. A közlemény szerint „a meglévő és az érkező know-how, valamint a tervezett invesztíció segítségével nemcsak a magyar piac-, de a régió piacvezetőjévé és egész Európa meghatározó magánkórházává válik majd”.

Képeken az év legnagyobb magánegészségügyi konferenciája

Képeken az év legnagyobb magánegészségügyi konferenciája

A legnagyobb magánegészségügyi szolgáltatók, állami döntéshozók és kulcsszereplők, vidéki klinikák és rendelők, beszállítók, biztosítók, egészségpénztárak, tanácsadók, ügyvédek, digitális szakemberek, kutatók - a hazai egészségügy minden szegmense, a privát egészségügyet körülvevő ökoszisztéma jelen volt minden korábbinál nagyobb számban a szeptember 19-i Private Health Forumon, amely már a hetedik alkalommal szolgál a teljes ágazat találkozási pontjaként.

Nagyon híznak a hazai magánegészségügyi cégek, a betegek pedig fizetnek rendesen

Nagyon híznak a hazai magánegészségügyi cégek, a betegek pedig fizetnek rendesen

Meggyőző növekedésen vannak túl a legnagyobb hazai magánegészségügyi szolgáltatók, három év alatt gyakorlatilag megduplázódott ez a piac - derül ki a Portfolio szokásos éves piaci körképéből. Az egészségügy tehát összességében igenis üzletté vált Magyarországon, nem is akármilyen mértékben. Felmérésünk keretében nemcsak a 2022-es évről szóló beszámoló adatait vizsgáltuk meg, hanem közvetlenül megkerestük a legnagyobb privát cégeket a mélyebb adatgyűjtés és az alaposabb piacelemzés érdekében. Cikksorozatunk első részéből kiolvasható továbbá az is, hogy tavaly a kereslet bővülése még kitartott, azonban a cégek eredménytermelő képessége romlott összességében, viszont vannak egyedi kiváló sztorik a piacon.

Új magánkórházat nyitott a TritonLife Csoport, és közben nagy dolgokat ígér

Új magánkórházat nyitott a TritonLife Csoport, és közben nagy dolgokat ígér

Teljes betegutat kiszolgáló fejlesztést hajtott végre a TritonLife Csoport Miskolcon - jelentették be csütörtökön. A beruházás révén több tízezer orvos-beteg találkozással, több ezer műtéttel csökkenthetnek a várólisták a magán- és az állami egészségügy együttes jelenléte révén az északkelet-magyarországi régióban.

Intenzív osztályt nyitott a Doktor24

Intenzív osztályt nyitott a Doktor24

Intenzív osztállyal bővült a Doktor24 Multiklinika, amely komplex sebészeti ellátásokra is engedélyt kapott. A magánszolgáltató, amely idén is folytatja terjeszkedését, az akvizíciókra és a szolgáltatások bővítésére az utóbbi három évben 10 milliárd forintot fordított.

Átlagosan 137 ezer forintot hagytunk a magánorvosoknál

Átlagosan 137 ezer forintot hagytunk a magánorvosoknál

A magyarok elsősorban az ellátáshoz való gyorsabb hozzájutás és a nagyobb odafigyelés miatt hajlandóak fizetni a magánorvosi ellátásért, ám érthető módon sokak számára jelent visszatartó erőt ezzel kapcsolatban, hogy nincs pénzük a fizetős ellátásra, vagy sokallják annak költségeit - derül ki az Union Biztosító megbízásából az NRC által 1200 fő megkérdezésével elvégzett reprezentatív kutatásból.

Nem attól lesz jó a magyar egészségügy, hogy rengeteg kórházi ágya van - Interjú a BCG szakértőjével

Nem attól lesz jó a magyar egészségügy, hogy rengeteg kórházi ágya van - Interjú a BCG szakértőjével

Fel kell tenni azt a kérdést, hogy jó-e az, ha minden második sarkon van egy kórház Magyarországon, de nem mindegyik tölti be a funkcióját. Nem a műtő vagy az ágy a szűk keresztmetszet az egészségügyben, hanem az orvosok és ápolók száma - fejtette ki a Portfolio-nak adott interjújában Újlaki Ákos, a Boston Consulting Group partnere. A globális tanácsadó - mely korábban a Belügyminisztériumnak készített átfogó javaslatot az egészségügyi rendszer átalakításáról - szakembere arról is beszélt, hogy az egészségügyi kormányzat által az elmúlt hónapokban elindított átalakítási kísérlet jó irány, szerinte inkább arról lehetne vitatkozni, hogy miért nem csinálják mindezt gyorsabban. Azt ugyanakkor elismerte, hogy minden átalakítás sikeressége a társadalmi elfogadottságán múlik és ha a lakosság nem fogja a változásokat támogatni, akkor ez is elbukhat, mint minden korábbi hasonló próbálkozás. A szakember azt is leszögezte: a kórházak esetében nagyon fontos a minimumfeltételek meghatározása, de legalább ennyire meghatározó szempontnak kellene lennie a minimum esetszámnak. Várakozása szerint a magánegészségügyi ellátás a jelenlegi kilátások mellett platózni fog, a zene nem szűnik meg, csak lelassul.

Mennyibe kerül most egy szülés a magyar magánkórházakban?

Mennyibe kerül most egy szülés a magyar magánkórházakban?

Újra elkészítette a magánklinikákon elérhető szülések csomagajánlatainak összevetését a Pénzcentrum. Az egy évvel ezelőtti helyzethez képest elmondható: a legtöbb komplex szülészeti szolgáltatás ára meghaladta az egymillió forintot, és akár több százezer forinttal is nőhetett a díjszabás 2022 óta.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Siess, nehogy lemaradj a 21%-os állampapírról!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.