A párizsi városháza csütörtökön rendeletben "korlátozott forgalmú övezetté" nyilvánította a francia főváros négy belvárosi kerületét, ahol jövő héttől nem engedélyezett személygépkocsikkal, teherautókkal és motorokkal áthaladni.
A Föld népességének a legvagyonosabb 1%-a rendkívül nagy mértékben felelős az emberiség szén-dioxid kibocsátásáért ezzel pedig különösen megnehezíti a kibocsátások kordában tartását és a 1,5 Celsius-fokos globális felmelegedési cél megtartását - derül ki a brit Oxfam jelentéséből, amelyben a leggazdagabb emberek befektetéseiből, valamint ugyanezen réteg magánrepülőgépekből és jachtokból származó környezetkárosítását vetették össze a világátlag kibocsátásával.
A globális felmelegedés jelentősen növeli az erdőtüzek kockázatát és az ebből eredő halálozások számát világszerte. Egy friss kutatás szerint évente akár 12 ezer többlethalálozás is köthető a tűzből származó füst belélegzéséhez - írja a The Guardian.
Az utóbbi években jelentős csökkenés tapasztalható a levegőben található szálló por (PM10) mennyiségében Magyarországon, a HungaroMet adatai szerint a levegőminőség az egész országban megfelel az uniós követelményeknek – számolt be közleményében az Energiaügyi Minisztérium. Korábban több ezzel ellentétes hír is érkezett.
Megsértik a hatóságok a levegő szennyezettségére vonatkozó mérési és tájékoztatási európai uniós jogszabályt, mivel nem megfelelő helyen mérik a szennyezettséget, és az így keletkező adatokból helytelen következtetéseket vonnak le. Erre a megállapításra lehet jutni azoknak a méréseknek az eredményeiből, amelyeket civil szervezetek végeztek hat országban - közölte a Levegő Munkacsoport.
Amikor légszennyezettségről beszélünk, általában a városokra ködszerűen telepedő szmogra gondolunk. Azonban, a levegőminőség romlása egyáltalán nem csak a világ metropoliszaiban jelent égető problémát. A WHO 2022-es elemzése szerint a Föld lakosságának 99%-a él olyan régióban, ahol szennyezett a levegő, ezért aligha kerülhetjük el, hogy hatással legyenek szervezetünkre a légkörbe kerülő káros anyagok. Világszerte az országok fejlettségük és földrajzi fekvésük szempontjából is különböző mértékű szennyezésnek vannak kitéve. Amíg a fejlett országok levegőjének szennyezettsége az ipari forradalom idején tetőzött, majd az elmúlt évtizedek kormányzati beavatkozásai miatt csökkent, addig Afrika és Ázsia fejlődő országaiban jelenleg okoz óriási problémákat. Brit kutatók egy nagyszabású projekt keretében látványos ábrákkal szemléltették, hogyan változott a történelem során világszerte az egyik legveszélyesebb légszennyező tényezőnek tartott finomszemcsés anyagok koncentrációja a nagyvárosokban.
Az erdőtüzek füstje növelheti a demencia kockázatát, figyelmeztet egy új tanulmány a The Guardian beszámolója szerint.
Egy új kutatás összefüggést fedezett fel a felnőttkori tüdőproblémák és a gyerekkorban elszenvedett légszennyezés között – írja a The Guardian.
A 2020-ban a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet (IMO) bevezetett egy szabályozást, amellyel a hajóüzemanyag kéntartalmát csökkentette. Ezzel viszont éppen hozzájárulhatott a globális átlaghőmérséklet emelkedéséhez. A kén-dioxid kibocsátás visszaesése miatt kevesebb aeroszol képződik, ami mérsékli a napfény visszaverődését - írja a Cnbc.
Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a személygépkocsikra, kisteherautókra és teherautókra vonatkozó kibocsátási határértékekre vonatkozó Euró 7 rendeletet, az ipari kibocsátásokról szóló felülvizsgált irányelvet, valamint új szabályokat az épületek energiahatékonyságának javítása érdekében - tájékoztatott az uniós tanács pénteken.
Egy új holland kutatás fényt derített arra, hogy az azok az emberek, akik rossz levegőminőségű területeken élnek - például utak vagy gyárak közelében - nagyobb valószínűséggel fertőződnek meg koronavírussal, tüneteik súlyosabbak, ami több kórházi kezeléshez és halálesethez vezet - írja a Dutchnews.
Magyarország a 87. a legszennyezettebb levegőjű országok 2023-as listáján, a hazai települések közül tavaly Szőkedencsen volt a legtisztább a levegő, míg a legszennyezettebb Kazincbarcikán volt - számolt be az Infostart a WHO felmérése alapján.
Számos esetben jóval magasabb légszennyezettségi értékeket mértek Budapesten civilek, mint amit a hivatalos mérőállomások mutattak - derült ki a Német Környezeti Segély Egyesület (Deutsche Umwelthilfe, DUH) és a Levegő Munkacsoport közös akciójának főbb megállapításaiból.
Az ország több pontján is veszélyessé vált a szálló por miatt a levegő minősége – derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) pénteken közzétett, az előző napi méréseket ismertető térképének adataiból.
2021-ben Európában közel 400 000 haláleset volt összefüggésben három fő légszennyező anyaggal, és jónéhány haláleset elkerülhető lett volna, ha a szennyezőanyagokat az Egészségügyi Világszervezet által ajánlott szintre csökkentik - derült ki egy pénteken közzétett uniós jelentésből.
A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és az Európai Beruházási Bank (EIB) az energiahatékonyság növelését és a megújuló energiaforrások alkalmazását célzó, azaz a zöld átállást segítő projektek támogatásáról szóló finanszírozási megállapodást írt alá Luxemburgban. Az EIB által biztosított, 100 millió euró keretösszeg lehetőséget biztosít az MFB számára, hogy széles körben nyújtson finanszírozást olyan beruházásokhoz, melyek hozzájárulnak az üvegházhatású kibocsátás, illetve az energiaköltség csökkentéséhez, így a versenyképesség és a fenntarthatóság további, jelentős megerősítéséhez - olvasható az MFB közleményében.
Nem jelent meglepetést a kinevezése.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Afrikában ment mellé a lépés.
Úgy tűnik, túl optimisták voltak az áramfogyasztási előrejelzések.
Maximális büntetésre számíthatnak.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.