A fosszilis tüzelőanyagok termelésének és felhasználásának környezeti hatásait illetően a figyelem nagyrészt az üvegházhatású gázok kibocsátására irányul, és hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni számos más jelentős problémát, például a levegőszennyezést, a zajszennyezést, a talaj és a víz szennyezését, a földterületek degradációját és a biológiai sokféleség felszámolását.
Az Európai Unió városai várhatóan nem fogják teljesíteni a közeljövőben életbe lépő szigorúbb levegőminőségi és zajszennyezési előírásokat az Európai Számvevőszék legfrissebb jelentése szerint . A szervezet figyelmeztetése alapján mindkét probléma továbbra is jelentős egészségügyi kockázatot jelent a városlakók számára.
New Yorkban január 5-én életbe lépett a régóta várt és vitatott dugódíj, amely új korszakot nyit a Manhattan belvárosába irányuló autóforgalom szabályozásában. A rendszer bevezetése jelentős bevételt hozhat a városnak, miközben enyhítheti a forgalmi dugókat és javíthatja a levegő minőségét. A jogi kihívások és Donald Trump volt elnök ellenállása azonban meghatározhatja, hogy ez csak egy átmeneti intézkedés lesz-e, vagy egy új amerikai trend kezdete - értékeli a frissen életbe lépett intézkedést a CNN. Közben a Levegő Munkacsoport már közzé is tette az első nyilvános hivatalos adatokat a lépés hatásáról, ezek szerint az első nap jelentősen csökkent a forgalom, ezáltal a bejutási idő.
Az indiai fővárost, Delhit pénteken sűrű szmog borította be, ami jelentős fennakadásokat okozott a közlekedésben és aggodalomra ad okot a lakosság egészségét illetően. A légi közlekedés is érintett, a repülőtéri hatóságok járatkimaradásokra figyelmeztetnek a rendkívül rossz látási viszonyok miatt.
Javult a levegő minősége az országban - derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) szerdán közzétett, az előző napi méréseket ismertető térképének adataiból.
A HungaroMet tájékoztatása szerint vasárnap Magyarország keleti felében köd lesz a jellemző, ami csak lassan oszlik majd fel.
A légszennyezés és a mentális betegségek közötti összefüggést vizsgálta egy átfogó skóciai tanulmány. A kutatás szerint a légszennyezésnek való kitettség növeli a kórházi kezelések kockázatát mind mentális, mind fizikai betegségek esetén - számolt be a The Guardian.
A szálló por miatt veszélyessé vált a levegő minősége a Sajó völgyében – derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) szerdán közzétett, az előző napi méréseket ismertető térképének adataiból.
A globális szén-dioxid-kibocsátás, beleértve a fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből származó kibocsátást is, idén rekordmagasságot fog elérni, ami még tovább nehezíti a pusztító éghajlati szélsőségek elhárítását az ENSZ azerbajdzsáni COP29 klímacsúcsán szerdán közzétett globális karbonháztartási (Global Carbon Budget) jelentés szerint.
Kedvezőtlenül alakul a levegőminőség - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ a honlapján pénteken.
Három balkáni főváros, Belgrád, Szarajevó és Pristina került a világ 10 legszennyezettebb levegőjű városa közé közvetlenül Lahor, Újdelhi és Peking mögött egy pénteken publikált WHO-jelentés alapján.
A párizsi városháza csütörtökön rendeletben "korlátozott forgalmú övezetté" nyilvánította a francia főváros négy belvárosi kerületét, ahol jövő héttől nem engedélyezett személygépkocsikkal, teherautókkal és motorokkal áthaladni.
A Föld népességének a legvagyonosabb 1%-a rendkívül nagy mértékben felelős az emberiség szén-dioxid kibocsátásáért ezzel pedig különösen megnehezíti a kibocsátások kordában tartását és a 1,5 Celsius-fokos globális felmelegedési cél megtartását - derül ki a brit Oxfam jelentéséből, amelyben a leggazdagabb emberek befektetéseiből, valamint ugyanezen réteg magánrepülőgépekből és jachtokból származó környezetkárosítását vetették össze a világátlag kibocsátásával.
A globális felmelegedés jelentősen növeli az erdőtüzek kockázatát és az ebből eredő halálozások számát világszerte. Egy friss kutatás szerint évente akár 12 ezer többlethalálozás is köthető a tűzből származó füst belélegzéséhez - írja a The Guardian.
Az utóbbi években jelentős csökkenés tapasztalható a levegőben található szálló por (PM10) mennyiségében Magyarországon, a HungaroMet adatai szerint a levegőminőség az egész országban megfelel az uniós követelményeknek – számolt be közleményében az Energiaügyi Minisztérium. Korábban több ezzel ellentétes hír is érkezett.
Megsértik a hatóságok a levegő szennyezettségére vonatkozó mérési és tájékoztatási európai uniós jogszabályt, mivel nem megfelelő helyen mérik a szennyezettséget, és az így keletkező adatokból helytelen következtetéseket vonnak le. Erre a megállapításra lehet jutni azoknak a méréseknek az eredményeiből, amelyeket civil szervezetek végeztek hat országban - közölte a Levegő Munkacsoport.
A cél ugyanaz: felkészülés az olaj utáni időszakra.
Elengedhetetlen a közös védelmi képességek kialakítása.
A felmérés szerint optimistábbak a gazdaság szereplői.
Hol tart az AI-csata?
Egy biztos: az áthúzódó hatásban Virovácz Péter szerint nem bízhatnak.
Tovább erősödik a hazai fizetőeszköz?