Az Európai Unió amerikai delegációja egy amerikai lobbicéget bízott meg kereskedelmi háborúval és a befektetési kommunikációval összefüggő tanácsadással - hívta fel a figyelmet a Politico egy nyilvános amerikai lobbista nyilvántartásban észrevett anyag alapján. Az eset egyik legnagyobb érdekessége, hogy maga a szerződés és az adatbázisban regisztrálása még Donald Trump november 5-i újraválasztása előtt történt, így arra utal, hogy az EU már a voksolás előtt komolyan készült egy potenciális második Trump-elnökségre, és a vámháború kivédésével kapcsolatos stratégiára.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Lex Fridmannak adott háromórás podcastinterjújában azt állította, hogy Ukrajna a felét sem kapta meg az Egyesült Államok által neki szánt 177 milliárd dollárból – írja a The Kyiv Independent.
Az Európai Bizottság új iránymutatásai szerint a LIFE programból kapott uniós zöld források már nem használhatók fel lobbitevékenységre. A döntés jelentős hatással lehet azokra az NGO-kra, amelyek eddig ezeket a forrásokat használták az EU környezetvédelmi politikájának befolyásolására.
Amikor a hazai szereplők uniós érdekérvényesítő tevékenységéről esik szó, leggyakrabban a kormány uniós érdekérvényesítésére gondolunk. Természetesen a legtöbb kérdésben a kormány tud a leghatékonyabban fellépni a hazai érdekek érvényesítésében, hiszen rendelkezésére állnak azok az eszközök (szakembergárda, nemzetközi kapcsolati háló), amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a magyar érdekek becsatornázódjanak az uniós döntéshozatalba. Ugyanakkor – különösen az utóbbi néhány évtizedben – számos más szereplő (civil, üzleti, multinacionális szervezet, települési és területi önkormányzat) jelent meg közvetlenül a nemzetközi térben. Nemzetközi kapcsolatrendszereik révén az önkormányzatok világszerte kiterjesztik mozgásterüket, tanulnak egymástól, átveszik egymás jó gyakorlatait, közpolitikai modelleket cserélnek. Ráadásul a nemzeti szint alatti szereplők érdekrendszere és értékválasztása nem feltétlenül esik egybe a kormányéval, mint ahogy azt láthattuk Budapest Ukrajnával kapcsolatos városdiplomáciai tevékenysége vagy a Szabad Városok Szövetségének a városok által közvetlenül elérhető uniós források növeléséért folytatott fellépése kapcsán.
Az Amazon lobbistáit további intézkedésig kitiltották az Európai Parlamentből, miután az uniós törvényhozók adminisztratív és pénzügyi ügyeiért felelős belső testület egyhangú döntést hozott – írja az EUObserver. Az indoklásuk szerint az óriáscég nem működik megfelelően együtt az EP-vel.
Az Európai Bizottság jelentős szigorításokat tervez az Európai Unióban működő lobbisták, nem kormányzati szervezetek és ügyvédi irodák esetében, hogy visszaszorítsa a külföldi finaszírozású befolyásolási kísérleteket. A javasolt brüsszeli szabályozás hasonlít a lex Soros néven emlegetett magyarországi szabályozáshoz, de Věra Jourová alelnök azt ígéri, hogy nem célzott vegzálásra használják majd fel a szigorítást.
Az uniós szabályozók azon terve, hogy a Google, a Meta és a Netflix viselje a térség távközlésihálózat-költségeinek egy részét, torzítaná a távközlési piacot és károsítaná a versenyt - közölte nemrég a kis távközlési szolgáltatók egy csoportja.
Egyre nagyobb a nyomás a Citigroupon és a Goldman Sachson, hogy részletesen mutassák be kormányzati lobbitevékenységüket, illetve hozzák nyilvánosságra az erre áldozott összegek nagyságát - írja a Financial Times.
A német közlekedési miniszter, Alexander Dobrindt hétfőn Wahingtonba utazik, hogy ott megvitassa a Volkswagen-botrány miatt kialakult helyzetet amerikai kollégájával, Anthony Foxx-szal - írja az Automotive News Europe az ügyet ismerő forrásokra hivatkozva.
A Transparency International (TI) felmérése szerint a Google és a General Electric (GE) lobbistái több mint ötven találkozón vettek részt az Európai Bizottság legmagasabb rangú tisztségviselőivel Brüsszelben, valamint együttesen 6,75 millió eurót (2 milliárd forintot) költöttek érdekérvényesítésre fél év alatt, saját bevallásuk alapján - közölte a korrupciót vizsgáló nemzetközi szervezet szerdán honlapján.
Budapesten, Nicosiában és Rómában lobbizik azért Moszkva, hogy a következő évre tervezett Oroszországgal szembeni szankciókat megvétózzák az EU-ban - írja az Index.
Noha 2010 óta a korrupció nagyságrendje nem változott érdemben, a jelenlegi kormány hatalomra kerülése lényegesen megváltoztatta a korrupció működésének mechanizmusait - mára a korrupciónak centralizált karaktere van. Ez áll a Transparency International globális korrupcióellenes civil szervezet legfrissebb tanulmányában, ami "A vállalatok és a kormány közötti stratégiai megállapodások Magyarországon: lobbizás bizonytalan üzleti és szabályozói környezetben" címmel látott ma napvilágot.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Újabb hét, újabb furcsaság a DOGE háza táján.
Washingtonhoz is volt pár keresetlen szava Carneynek.
Újabb tárgyalás, újabb kudarc.
Estek a piacok a beszéd hatására.
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Egyre nő a közvetett veszteség, a tejiparban és a sertéságazatban is jelentősek a fennakadások.