Brutális technológiát használnak a világ legnagyobb űrtávcsőjében

Brutális technológiát használnak a világ legnagyobb űrtávcsőjében

Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) jelenleg a világ legnagyobb optikai teleszkópját építi a chile-i Atacama-sivatagban. A nem túl bonyolult nevű, Rendkívül Nagy Európai Űrtávcső (Extremely Large Telescope, ELT) várhatóan 2028-ban kezdi majd meg működését. A távcsőben található tükrök mérnöki bravúrnak számítanak, többek között például helyet kap a szerkezetben a valaha készült legnagyobb deformálható tükör, amely másodpercenként ezerszer képes változtatni az alakját, hogy a távcső korrigálni tudja a légkör turbulenciájából és egyéb rezgéseiből fakadó torzításokat - írja a BBC.

Perelhető vagyok, ha a ChatGPT-t használom? Megszólalt az állami hivatal

Perelhető vagyok, ha a ChatGPT-t használom? Megszólalt az állami hivatal

A mesterséges intelligenciával kapcsolatban nagyon sok etikai kérdés merült fel, különösen azóta, hogy egy évvel ezelőtt a Chat GPT része lett az életünknek. Ehhez szorosan kapcsolódik a kérdés, hogy a gép segítségével létrahozott tartalmak kinek a szellemi tulajdonát képezik. Kell-e tartanunk egy szerzői jogi pertől, ha segítségül hívjuk a mesterséges intelligenciát egy esszé megírásakor vagy ha létrehozunk egy grafikus tartalmat? Hogy áll jelenleg az európai jogi szabályozás? Többek között erről kérdeztük Lábody Péter jogászt, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának elnökhelyettesét, az Információs Társadalom Kutatóintézet kutatóját.

Óriás

Óriás "mágneskígyókat" fedeztek fel a Napon

Egy nemzetközi kutatócsoport az ELTE kutatóinak közreműködésével eddig nem ismert térszerkezeteket, óriás "mágneskígyókat" talált a Nap mágneses terében - közölte az ELTE az MTI-vel szerdán. A felfedezés közelebb viheti a kutatókat a Nap egyik legmakacsabb rejtélyének megértéséhez, a kígyószerű mintázatok megmagyarázhatják, hogy a várakozással ellentétben miért sokkal forróbb a Nap légköre, mint a napfelszín.

Már tagnak kérte fel a kormány a friss Nobel-díjast a KKT-ben

Már tagnak kérte fel a kormány a friss Nobel-díjast a KKT-ben

A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) pénteken jelentette be, hogy a Nobel-díjas Krausz Ferenc professzor is tagja a frissen alakult Kutatási Kiválósági Tanácsnak. A tanács létrehozásának célja, hogy növelje a kiválósági alapú kutatási támogatások gazdasági és társadalmi hatásait, valamint vonzóbbá tegye a kutatói életpályát.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.