A globális felmelegedés termékenységre gyakorolt hatásait vizsgálja egy új tanulmány, amely a Population Studies című folyóiratban jelent meg. A kutatás szerint Spanyolországban a rendkívül forró napokat követően kilenc hónappal csökkent a termékenységi ráta - közölte a The Economist.
Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) jelenleg a világ legnagyobb optikai teleszkópját építi a chile-i Atacama-sivatagban. A nem túl bonyolult nevű, Rendkívül Nagy Európai Űrtávcső (Extremely Large Telescope, ELT) várhatóan 2028-ban kezdi majd meg működését. A távcsőben található tükrök mérnöki bravúrnak számítanak, többek között például helyet kap a szerkezetben a valaha készült legnagyobb deformálható tükör, amely másodpercenként ezerszer képes változtatni az alakját, hogy a távcső korrigálni tudja a légkör turbulenciájából és egyéb rezgéseiből fakadó torzításokat - írja a BBC.
Közzétette a napi jelentését az Institute for the Study of War (ISW) amerikai elemzőház az ukrajnai háború eseményeiről, amelyben arról írnak, hogy az ukrán alakulatok egyre mélyebben törnek be Oroszország terültére.
Megpróbálta felgyújtani magát Vlagyimir Arszenyev, az orosz Volna Central hadiipari kutatóintézet vezetője a Vörös téren, de a hatóságok leszerelték és csak enyhe sérüléseket szenvedett – írja a Newsweek több orosz lap beszámolója alapján.
A globális fegyvergyártó országok között kialakult egy verseny, hogy melyikük lesz képes először hatodik generációs vadászgépet kifejleszteni. Az oroszok a háború ellenére sem akarnak lemaradni – számolt be az EurasianTimes.
Egy kínai kutatóhajó érkezett a Maldív-szigetek fővárosába, Male-be. Az eset újra felkeltette Újdelhi biztonsági aggodalmait, tekintettel arra, hogy a keleti nagyhatalom egyre aktívabb az Indiai-óceánon – számolt be a Reuters.
Szétszedték és tüzetesen átvizsgálták az ukrán szakértők azt a 3M22 Cirkon típusú hiperszonikus rakétát, amit alig egy hete lőttek ki Ukrajnára - számolt be róla az Ukrajinszka Pravda.
Az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma hétfőn ismét elkészítette az orosz-ukrán háborúval foglalkozó szokásos napi jelentését, melyben ezúttal az orosz felsőoktatásban egyre jobban elterjedő militarizmusról értekeztek.
Földrengés volt Jánossomorja térségében szombat reggel.
A mesterséges intelligenciával kapcsolatban nagyon sok etikai kérdés merült fel, különösen azóta, hogy egy évvel ezelőtt a Chat GPT része lett az életünknek. Ehhez szorosan kapcsolódik a kérdés, hogy a gép segítségével létrahozott tartalmak kinek a szellemi tulajdonát képezik. Kell-e tartanunk egy szerzői jogi pertől, ha segítségül hívjuk a mesterséges intelligenciát egy esszé megírásakor vagy ha létrehozunk egy grafikus tartalmat? Hogy áll jelenleg az európai jogi szabályozás? Többek között erről kérdeztük Lábody Péter jogászt, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának elnökhelyettesét, az Információs Társadalom Kutatóintézet kutatóját.
Érdekes kutatást végzett a Levada Intézet, Oroszország egyetlen független közvélemény-kutató intézménye. A közzétett eredmények azt mutatják: az orosz lakosság az elhúzódó katonai konfliktus és súlyosbodó veszteségek ellenére még mindig elsöprő többségben támogatja az Ukrajna elleni háborút.
Hatalmas adósságot halmozott fel Pakisztán Kínával szemben, jóval nagyobbat, mint az eddig ismert volt. A visszafizetés ráadásul egyre nagyobb terhet ró az ország költségvetésére, ami a közelgő választásokra is rányomja a bélyegét - írta meg a Nikkei Asia.
Egy nemzetközi kutatócsoport az ELTE kutatóinak közreműködésével eddig nem ismert térszerkezeteket, óriás "mágneskígyókat" talált a Nap mágneses terében - közölte az ELTE az MTI-vel szerdán. A felfedezés közelebb viheti a kutatókat a Nap egyik legmakacsabb rejtélyének megértéséhez, a kígyószerű mintázatok megmagyarázhatják, hogy a várakozással ellentétben miért sokkal forróbb a Nap légköre, mint a napfelszín.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) pénteken jelentette be, hogy a Nobel-díjas Krausz Ferenc professzor is tagja a frissen alakult Kutatási Kiválósági Tanácsnak. A tanács létrehozásának célja, hogy növelje a kiválósági alapú kutatási támogatások gazdasági és társadalmi hatásait, valamint vonzóbbá tegye a kutatói életpályát.
Északkelet-Magyarország több településén is érezni lehetett a Kassa környéki, 5-ös erősségű földrengést - közölte a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriuma hétfő este az MTI-vel.
Az Egyesült Királyság a brexit után is visszaléphet a Horizont Európa kutatási programba, miután sikerült megállapodni arról, hogy a brit költségvetés pontosan milyen pénzügyi hozzájárulásokat fizessen. Eközben Magyarország esetében a modellváltott egyetemek és kutatóintézetek továbbra sem köthetnek szerződéseket.
A stájerországi tartományi választásokon.
Kína, ukrajnai háború, közel-keleti krízis - Ezen kérdésekben lehet változás
Cikkünk folyamatosan frissül.
Hasznos, gyakorlati, érthető.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.