„Nem mondok le, 30 hónapig még tart az elnöki megbízatásom” – jelentette ki Emmanuel Macron francia elnök csütörtök esti tévényilatkozatában. Beszédében reagált az ország aktuális politikai helyzetére, különös tekintettel a kormányválságra és a jövőbeli tervekre, azt ígérve, hogy hamarosan egy új miniszterelnököt jelöl az ország élére. Az államfő hangsúlyozta az új kompromisszumok szükségességét, valamint a költségvetési reformok fontosságát a beruházások ösztönzése érdekében. A büdzsé elfogadása miatt egy szokatlan lépésre készül az elnök.
Szerda este a francia Nemzetgyűlésben megbukott Michel Barnier még csak három hónapja hivatalban lévő kormánya. Egyelőre nem látszik, hogyan oldódhat meg a francia politikai válság, a törvényhozásban ugyanis senkinek nincs többsége, így még a költségvetést sem tudják megszavazni. A politikai káosz akár még Emmanuel Macron elnök bukásához is elvezethet. Közben a pénzpiacok egyre jobban aggódnak a francia helyzet miatt, amelynek az egész Európai Unióra kihatása lehet.
Napról napra felfelé araszol az euró árfolyama, tegnap 415,3-ig kúszott fel a forintkurzus, most ez jelenti az új kétéves mélypontot a hazai fizetőeszközünknél. Ennél gyengébb szinteket csak 2022 második felében, az energiaválság mélypontján láttunk. Ma reggel még közel volt ehhez a mélyponthoz a forint, a nap második felében viszont már erősödik.
A forint kilátásairól is szó lesz jövő heti klubunkon, ahol szakártőkkel Trump hatalomra kerülésének várható hatásait beszéljük át.
A radikális, jobboldali Nemzeti Tömörülés (Rassemblement National, RN) és a baloldali Új Népi Front (Nouveau Front Populaire, NFP) is bizalmatlansági indítványt indít Michel Barnier mérsékelt centrista miniszterelnök kormánya ellen, miután hétfőn parlamenti szavazás nélkül fogadták el a társadalmi biztosítási költségvetést 2025-re. Az új kormány várhatóan simán elbukik az indítványon, ami fokozhatja az országot sújtó politikai káoszt.
Franciaország politikai és gazdasági krízise olyan mértéket öltött, amely az ötödik köztársaság történelmében példa nélküli: Michel Barnier miniszterelnök kormányának jövője egy hajszálon múlik, miközben az államháztartási hiány, a gazdasági stagnálás és a politikai megosztottság felerősíti a válságot. A kormány költségvetési vitái nemcsak a francia társadalmat, hanem az európai stabilitást is veszélyeztetik, komoly kérdéseket vetve fel az ország hosszú távú fenntarthatóságáról.
Kanada baloldali pártja, az Új Demokrata Párt (NDP) felbontotta a Justin Trudeau kormányfő liberálisaival két és fél évvel ezelőtt kötött megállapodását, mely során külső támogatást nyújtott a kisebbségi kormány hatalmon maradásához. Jagmeet Singh, az NDP vezetője az X-en szerdán közzétett videójában azt mondta, a Liberális Párt "túl gyenge, túl önző" ahhoz, hogy a kanadaiakért harcoljon, Trudeau pedig "újból és újból bebizonyította, hogy mindig meg fog hajolni a vállalatok kapzsisága előtt."
Ma reggel érkezett a bejelentés, mely szerint beadta lemondását Ukrajna egyik legismertebb politikusa, Dmitro Kuleba külügyminiszter.
Túlélte a bolgár kormány a pénteki bizalmi szavazást, amelyet az ellenzék a környezetkímélő energiákra való átállásra vonatkozó kormányzati tervek miatt kezdeményezett.
Miután Mark Rutte holland miniszterelnök péntek este benyújtotta lemondását, hétfőn bejelentette, nem indul újra ötödik kormányfői ciklusáért, és a novemberben esedékes választásokat követően visszavonul a politikától – írja a Reuters.
Mark Rutte holland kormányfő péntek este benyújtotta lemondását, miután rendkívüli ülést tartott a kabinet tagjaival. A bejelentést megelőzően összeomlott a kormánykoalíció, miután többnapos tárgyalás után sem sikerült megegyezniük a Hollandiába érkező menedékkérők kezeléséről.
Mark Rutte holland miniszterelnök lemondásra készül, miután a kormánykoalíció összeomlott a bevándorlási intézkedésekkel kapcsolatos nézeteltérések miatt - jelentette az ANP holland hírügynökség.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség bejelentette, hogy kilép a román kormánykoalícióból a miniszteri pozíciókkal kapcsolatos vita miatt. A lépés tovább destabilizálja az ország amúgy is ingatag politikai helyzetét. Az RMDSZ korábban egyesítő szerepet játszott a koalíció fő pártjai, a baloldali szociáldemokraták és a jobbközép liberálisok között.
Nehéz helyzetbe került Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és az által vezetett koalíció, miután a védelmi miniszter váratlan elbocsátása miatt vasárnap éjszaka kormányellenes tömegtüntetések robbantak ki. Miközben Izraelben egyre több szektor áll le a tüntetések miatt, a lakosság megmozdulásokkal igyekszik nyomást gyakorolni a kormányra, hogy állítsa le az igazságszolgáltatás átalakítására vonatkozó, éles vitákat kiváltó terveit.
A mai műsor első részében, Németország negyedik legnépesebb tartományának meglepő választási eredményéről lesz szó, ami akár egy lehetséges kormányválsághoz vezető első lépés lehet Európa vezető országában, és legnagyobb gazdaságában. A német politikai tér átrendeződő erőviszonyairól Kiss Csabát, a Portfolio Globál rovatának elemzőjét kérdeztük.Az adás második részében a nyugdíjmegtakarításokról, és azok 2022-es eddigi erősen negatív teljesítményeiről beszélgetünk Árgyelán Ágnessel, a Portfolio Pénzügy rovatának elemzőjével.
Fumio Kishida japán miniszterelnök szerdán eltávolított néhány minisztert a kabinetjéből. Abe Sindzo gyilkosa a volt miniszterelnököt, és annak az Egyesítő Egyházhoz fűződő kapcsolatát okolta családja széteséséért. A jelenlegi kormány egyes tagjai is kötődnek a vallási csoporthoz, ami nagy visszhangot váltott ki a közvélemény körében - írja a Reuters.
Kormányprogramot vázolt fel szerdán a következő hónapokra Mario Draghi olasz miniszterelnök a parlament felsőházában mondott beszédében, amelyben a nemzeti egységkormány folytatását szorgalmazta a pártok közötti új bizalmi szövetséggel.
Magas hozamot ígér a tevékenység, kár lenne kihagyni.
Minden vállalat számára működhet szerinte.
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?