Republikánus képviselők a hét elején egy olyan törvényjavaslatot terjesztettek elő az amerikai Kongresszusban, amely felhatalmazná Donald Trump megválasztott elnököt, hogy tárgyalásokat folytasson Dániával Grönland megszerzéséről - írta az Axios.
Az Egyesült Államok közelgő kormányváltása előtt a republikánus párt egyes tagjai aggodalmuknak adtak hangot Donald Trump tervezett adócsökkentési programjával kapcsolatban. A kritikák szerint a nagyszabású adócsökkentések veszélyeztethetik az ország pénzügyi stabilitását és a kötvénypiac bizalmát – írja a Reuters.
Joe Biden kabinetje egy új jogi mechanizmust vezetett be, amely lehetővé teszi a Kongresszus számára, hogy megakadályozza az orosz szankciók enyhítésére irányuló kísérleteket. A cél, hogy a Moszkva háborús gépezetére nehezedő nyomás a Donald Trump vezetette új adminisztráció alatt is fennmaradjon.
Donald Trump nem kevés ember szemöldökét vonta fel azzal, hogy novemberi elnökválasztási győzelme után egyre-másra arról beszél, az Egyesült Államoknak meg kellene szereznie a Dán Királyság fennhatósága alá tartozó Grönland és a közép-amerikai állam által birtokolt Panama-csatorna feletti ellenőrzést, akár katonai erő árán. A megválasztott elnök mindeközben Kanadának azt üzeni, jobban tennék, ha 51. államként csatlakoznának déli szomszédjukhoz. Mindhárom felvetés komolytalannak tűnhet elsőre, de Kanada bekebelezése nevezhető a leginkább valóságtól elrugaszkodottnak, ráadásul a relatíve liberális, 40 milliós ország egyetlen államként történő belépésével alighanem a demokraták politikai esélyei javulnának. De Trump lehet, hogy rossz ajtókon kopogtat: a nyugati féltekén sok másik terület évtizedek óta dédelgeti a teljes jogú amerikai állammá válás reményét, Grönlanddal és Kanadával ellentétben. Ezek csatlakozásához pedig más országokat sem kellene lerohanni, hisz nem csalás, nem ámítás, ezek már most az Egyesült Államokban találhatók.
Az Alternatíva Németországnak (AfD) párt megválik ifjúsági szervezetétől, az Ifjú Alternatívától (JA), ezt egy olyan új egyesültre cserélik le, amely szervezetileg szorosabban kötődik majd a jobboldali politikai erőhöz - erről határozott vasárnap az AfD Riesában tartott pártkongresszusának zárónapján.
A megválasztott amerikai elnök, Donald Trump és csapata több mint 100 végrehajtási rendeletet készít elő, amelyeket az új adminisztráció első napjaitól kezdve kívánnak életbe léptetni. A tervezett intézkedések főként a határbiztonságra, a bevándorlás-ellenőrzésre és más, Trump kampányában hangsúlyos politikai prioritásokra összpontosítanak. Az új kormányzat célja, hogy gyors és határozott lépésekkel nyomja rá bélyegét az ország irányítására - közölte az AP News.
Az Egyesült Államok Kongresszusa hivatalosan is megerősítette Donald Trump republikánus elnökjelölt novemberi választási győzelmét Kamala Harris demokrata alelnökkel szemben. Ezzel elhárult az utolsó akadály Trump január 20-i beiktatása előtt. A ceremónia békésen zajlott le, éles ellentétben a négy évvel ezelőtti eseményekkel, amikor Trump támogatói megrohamozták a Capitoliumot.
Joe Biden leköszönő amerikai elnök egy Washington Postban vasárnap este publikált véleménycikkben emlékezett meg a Capitolium 2021. január 6-i ostromáról, melynek ma van a 4. évfordulója. "Büszkék lehetünk arra, hogy ellenállt ennek a támadásnak a demokráciánk. És örülhetünk, hogy idén nem fogunk még egy ilyen szégyenletes támadást látni" - írta a demokrata elnök.
Az Egyesült Államok tavaly novemberben megválasztott 119. Kongresszusa helyi idő szerint pénteken délben fogja tartani alakuló ülését Washington D.C.-ben - számol be az Axios. A képviselőház legelső voksolása a házelnök személyét érinti, a rendkívül szűk többséget szerzett alsóházi republikánusok eddigi első embere, Mike Johnson pedig ismét indul a pozícióért, de sorsa egyetlen egy szavazaton múlhat.
A CBS News megszerezte az amerikai képviselőház etikai bizottságának jelentését, melyet Matt Gaetz volt floridai képviselő ügyében állítottak össze, melyben részletesen képet festenek korábbi visszaéléseiről. Donald Trump megválasztott amerikai elnök Gaetzet jelölte igazságügyi miniszternek novemberben, aki azonban egy hét után visszalépett a kinevezéstől, mivel tudósítások szerint több republikánus szenátor elutasította a jóváhagyását az eddig csak sejtett vétségei nyomán. Noha a politikust újraválasztották, előző és új mandátumáról is lemondott a füstbe ment kinevezésekor.
A 81 éves Kay Granger republikánus kongresszusi képviselőt, aki hónapok óta nem adott életjelet magáról, egy memóriagondozásra szakosodott idősek otthonában találták meg Texas államban. A képviselő július óta nem vett részt a washingtoni szavazásokon, ami aggodalmat keltett választói körében és a Republikánus Pártban - számolt be a New York Post.
Az Egyesült Államok kormányának finanszírozása körüli viták újabb fordulóponthoz érkeztek. A republikánus képviselők pénteken szavazást terveznek egy olyan csomagról, amely március 14-ig biztosítaná a kormány működését, emellett katasztrófaelhárítási és mezőgazdasági támogatásokat is tartalmazna. A döntés alig néhány órával a leállás éjféli határideje előtt született meg, miután két korábbi finanszírozási javaslat is elbukott a képviselőházban - tudósított a Bloomberg.
Ma meg kell egyezni az adósságplafon megemeléséről, ellenkező esetben leállhat az amerikai kormányzat. Sokáig úgy tűnt, hogy simán fog menni az adósságplafonjövő márciusig szóló megemelése, azonban az utolsó pillanatban Donald Trump, a januártól hivatalba lépő elnök váratlan követelésekkel állt elő, például azzal, hogy a megállapodás két évre biztosítson számára finanszírozást, de a teljes adósságplafon-szabály eltörlését is szorgalmazza. Korábban már volt rá példa, hogy leállt az Egyesült Államok kormányzata, ezek elég komoly fennakadást okoztak.
Mike Lee utah-i republikánus szenátor az amerikai Kongresszusban kialakult kormányzati leállás körüli káoszra reflektálva rendhagyó ötlettel állt elő: szerinte párttársa, Mike Johnson házelnök napjai meg vannak számlálva, helyette pedig Elon Musknak vagy Vivek Ramaswamynak kellene átvenni az alsóházi republikánus frakció vezetését - számolt be tegnap a Hill.
Az Egyesült Államok csütörtökön egy lépéssel közelebb került a szövetségi kormányzati leálláshoz, miután a Kongresszus demokrata és konzervatív republikánus tagjai leszavazták a Donald Trump és Elon Musk által pártfogolt finanszírozási javaslatot, amely két évre felfüggesztette volna az adósságplafont - számol be a Washington Post.
Az Egyesült Államokban ismét kormányzati leállás fenyeget, miután Donald Trump elutasította a kétpárti megállapodást a költségvetés finanszírozásáról. Az ABC News beszámolója szerint az elnök az adósságplafon kérdését helyezte a középpontba, és határozott lépéseket tett annak rendezésére.
A francia BPCE bank érdekeltsége lesz a partnere ebben.
A bitcoin történelmi csúcsa közelében áll.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
A Világgazdasági Fórumon értékelték a nagy irányváltást a világ vezető bankárai.
Újra módosultak a határidők.
29-61 százalékkal emelkedik az oktató-kutató kollégák alapbére.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.