Eldőlt Donald Trumpék teljes hatalomátvétele, de még jöhet pár buktató

Eldőlt Donald Trumpék teljes hatalomátvétele, de még jöhet pár buktató

A Decision Desk HQ előrejelzése szerint a Republikánus Párt hétfőn megszerezte 218. képviselői helyét az Egyesült Államok Kongresszusának alsóházában, ezzel a szenátus után a 435 fős képviselőházban is ők adják a többséget. Donald Trump elnökválasztási győzelmével mindez azt jelenti, hogy a republikánusok irányíthatják az amerikai szövetségi kormányzat végrehajtó és törvényhozó ágát is.

Ez rejtőzik az eredmények mögött: így tudott Donald Trump ekkorát tarolni

Ez rejtőzik az eredmények mögött: így tudott Donald Trump ekkorát tarolni

Donald Trump, az Egyesült Államok 45. elnöke 2025. január 20-tól a 47.-ként is szolgálni fog Washington D.C-ben. A legtöbb amerikai médium a csatatérállamok állása szerint már hajnalban elkerülhetetlennek látta a republikánus zászlóvivő győzelmét, hiszen 2020 után sikerült megtartania Észak-Karolinát, majd megfordította Georgiát, később pedig kiderült, hogy a "kék fal" két billegő államában, Pennsylvaniában és Wisconsinban is ő aratott győzelmet. A billegő államok közül Michiganben és Arizonában egyelőre nem hirdettek győztest, Kamala Harris demokrata alelnök számára azonban ezek csupán sovány vigaszként szolgálnának. Trump megválasztása több szempontból is történelmi, az exit pollok alapján pedig arra is ráláthatunk, hogy minek köszönhető a főlényes győzelme.

Jönnek a reakciók Harris pártjából: „jól szétrúgták a hátsónkat”

Jönnek a reakciók Harris pártjából: „jól szétrúgták a hátsónkat”

Ahogy elkezdtek beérkezni az első eredmények a billegő államokból, a Demokrata Párt és Kamala Harris elnökjelölt támogatói gyorsan letargiába estek, az eredményváró bulit le is fújták, arra hivatkozva, hogy nem lesz eredmény rövid távon. Bár Harris és szoros szövetségesei még nem nyilatkoztak a sajtónak, a párt különféle tisztviselői, tanácsadói már megszólaltak a választási vereségről.

Kamala Harris és Donald Trump összecsapásából még az is kisülhet, hogy mindketten veszítenek

Kamala Harris és Donald Trump összecsapásából még az is kisülhet, hogy mindketten veszítenek

Bár az Egyesült Államokra sokan a "szabadság földjeként" és az egyik legelső, illetve legtöbb ideje fennálló demokratikus országként tekintenek, négyévente, az elnökválasztás alkalmával újra és újra felsejlik, hogy az amerikai választási rendszer modern szemmel nézve számos sajátosságot, kritikusai szerint visszásságot tudhat magáénak. Az egyik ilyen vitatott eleme, ami legutóbb 2016-ban szintén megtörtént, hogy a kevesebb voksot kapó elnökjelölt is győzhet az elektori kollégiumnak hála. Az amerikai rendszer egy másik érdekfeszítő jegyéről ellenben még kevesebb szó esik: az is előfordulhat, hogy az elektori kollégium idén sem Kamala Harrist, sem Donald Trumpot nem hozza ki győztesként.

Gyakorlatilag eldőlt az amerikai választás egy része?

Gyakorlatilag eldőlt az amerikai választás egy része?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A műsor első részében az amerikai kongresszusi választásról volt szó. Bár az elnöki tisztségre irányul nagyobb figyelem, a ház összetétele jelentős hatással van az elnök mozgásterére. Szabó Ákost, a Portfolio Globál rovatának elemzőjét kérdeztük. A második blokkban a Volkswagen helyzetét elemeztük, mivel felmerült, hogy a német autóipari konszern három gyárat is bezáratna, ami jelentős számú dolgozó elbocsátását vonná maga után. Vendégünk volt Nagy Viktor, a Portfolio vezető részvénypiaci elemzője.

Donald Trump és Kamala Harris összecsapásának árnyékában ez  befolyásolhatja igazán Amerika sorsát

Donald Trump és Kamala Harris összecsapásának árnyékában ez befolyásolhatja igazán Amerika sorsát

Bár nehéz elvonatkoztatni az amerikai elnökválasztás okozta fennforgástól – akár Donald Trump újabb nagy port kavaró kijelentésétől, vagy a Kamala Harrist támogató következő világsztár felszólalásától –, a Fehér Házért folytatott küzdelemmel párhuzamosan egy ugyanekkora jelentőséggel bíró harc is zajlik. Az Egyesült Államok jövő héten megválasztandó szövetségi törvényhozása, a Kongresszus fogja ugyanis meghatározni, hogy a 47. amerikai elnök, legyen az demokrata vagy republikánus, mekkora mozgástérre számíthat a kampányígéretei megvalósítását illetően. Noha néhány napja a legtöbben még megosztott kormányzásra, azaz civódásra és alkukötésre kárhoztatott képviselőházra és szenátusra tippeltek volna, a Kongresszus két házáért folytatott csata legalább annyira kiélezetté vált, mint az elnöki kampány.

Őrült összegek mennek el Amerika csúcsfegyverére, de még mindig százával sorakoznak a megoldatlan problémák

Őrült összegek mennek el Amerika csúcsfegyverére, de még mindig százával sorakoznak a megoldatlan problémák

Az F-35-ös vadászgépprogram továbbra is küzd a készenléti mutatók teljesítésével, miközben az üzemeltetési és karbantartási költségek folyamatosan emelkednek. A Government Accountability Office (GAO) új jelentése szerint a program egymást követő évben nem érte el a kitűzött célokat, annak ellenére, hogy a Pentagon jelentős összegeket fordított a flotta fenntartására - közölte a Defense One.

Amerikai elnökválasztás: a teljes politikai káoszt árazzák a befektetők

Amerikai elnökválasztás: a teljes politikai káoszt árazzák a befektetők

Kevesebb mint három hét van hátra a november 5-i választásokig, és a befektetők egyre inkább arra számítanak, hogy egyik politikai párt sem szerzi meg a teljes irányítást sem a Fehér Ház, sem a Kongresszus felett. A teljes politikai megosztottság viszont kényelmes helyzetet jelent a piacoknak.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.