A beazonosítható számlák 54%-át, mintegy 3700 milliárd forintnyit, borsod-megyei székhelyű cégek állították ki az előző uniós ciklusban, de ezek mögött nagyrészt budapesti közlekedési és egyéb infrastruktúra-fejlesztési projektek húzódtak meg - derül ki az érdekes összefüggés egy minap nyilvánosságra hozott átfogó elemzésből. A 3700 milliárd forint a megye 7 évi együttes GDP-jének mintegy harmada, de ebből a hatalmas kiszámlázott volumenből vajmi keveset éreztek meg a megye lakói, hiszen a megye ugyanebben az időszakban csak alig több mint 300 milliárd forintnyi EU-pénzt nyert.
Az uniós K+F-pályázatok nyertesei nem 50%-os, hanem 75%-os szállítói előleget vehetnek igénybe - vettük észre a fontos változást egy hétfőn megjelent kormányrendeletben, amelyet eddig még nem kommunikált a kormány. Az is lényeges, hogy csak azok az állami cégek, illetve költségvetési szervek indulhatnak a gazdaságfejlesztési pályázatokon, amelyeknek ezt előzetesen meg is engedi a kormány. Az új jogszabály pontosítja azt is, hogy mikor és hogyan kezdeményezik a hatóságok a nyertes intézmény adószámának törlését, ha megpróbál visszaélni a támogatással.
Hihetetlen üteműre gyorsult Magyarországon az intézményrendszer által a pályázóknak kifizetett uniós támogatás: szerdáról mára ugyanis további 52 milliárd forintos ugrást mutat a kifizetési számláló. A megelőző két hétben a napi átlag még "csak" 13 milliárd forint volt, ez most a jelek szerint a duplájára gyorsult.
A 2007-2013-as uniós ciklus sikeres zárásával összefüggésben fontos figyelmeztetés jelent meg ma délelőtt a kormány hivatalos pályázati oldalán a Környezet és Energia Operatív Program kapcsán. Ennek lényege, hogy a pályázatok nyomán folyósított támogatási előlegek felhasználását idén év végéig mindenképpen szükséges igazolni benyújtott számlák formájában, különben vissza kell fizetni a pénzt.
Egy-egy nyertes uniós pályázat átadására lehetőséget biztosítanak a jogszabályok, de csak akkor, ha az új kedvezményezett megfelel minden pályázati követelménynek, ellenkező esetben az érintett minisztériumok nem járulnak hozzá az átadáshoz -hívta fel a figyelmet a Napi Gazdaságnak adott nyilatkozatában Csepreghy Nándor. A Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára arra is figyelmeztetett, hogy szigorúan ellenőrzi a fejlesztéspolitikai intézményrendszer a pályázatok átadására vonatkozó kérelmeket, mert korábban többször előfordult, hogy visszaélések társultak az ilyen ügyletekhez.
Az elmúlt hetek brókerbotrányai miatt zárolt bank-, illetve értékpapír számlák az EU-támogatásból megvalósuló fejlesztéseknél is zavarokat okozhatnak, hiszen például a támogató nem tudja kiutalni az esedékes részletet a projekt végrehajtójának (a kiutalásokat fel is függesztették), illetve a projekt végrehajtója részben emiatt nem tudja kifizetni a szállítókat. A szükséges teendőkkel kapcsolatban két közleményt is kiadtak az illetékesek a hivatalos pályázati portálon keresztül, amelyek lényege, hogy egyrészt az érintettek vegyék fel a kapcsolatot a támogatóval, másrészt változás-bejelentés keretében egy másik számlaszámot kell megadniuk a kifizetések folytatódása érdekében.
Tíz témakörben adott a kifizetési kérelmek tipikus hibáira megoldási javaslatokat a Miniszterelnökség abban a friss összefoglalóban, amelyet az Államreform Operatív Program (ÁROP) és az Elektronikus Közigazgatási Operatív Program (EKOP) tapasztalatai alapján állított össze. Ezen javaslatok követése azért is fontos, mivel a hatályos szabályok szerint hiánypótlásra legfeljebb egy alkalommal kerülhet sor és a 2007-13-as programozási időszak lezárásához közeledve fontos, hogy ne lassuljanak, hanem inkább gyorsuljanak a kifizetések.
A volt orosz elnök ezúttal sem finomkodott.
Esnek a részvénypiacok, gyengül a dollár.
Ginzer Ildikó vezérigazgató-helyettessel beszélgettünk.
A Győrben gyártott Q3 modellek, és a motorok egy része is az amerikai piacra kerül.
Hetekig nem szólnak a gépfegyverek.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.