Már meghallgatható a Portfolio heti podcastjének augusztus 17-i adása. A mai műsorban arról volt szó, hogy több rekordot is megdöntöttek a magyar blue chipek, azaz az OTP, a Mol, a Rchter és a Magyar Telekom az idei második negyedévben, mégis olcsón lehet most bevásárolni belőlük a tőzsdén. De talán nem véletlenül, az okokat pedig inkább a működési környezetben kell keresni – egyebek mellett erről beszélt a Portfolio heti podcastjének legfrissebb adásában Nagy Viktor, a Portfolio Részvény rovatának vezető elemzője.
A koronavírus-járvány felszínre hozta az amerikai gazdasági rendszer problémáit, és egyben esélyt is adott arra, hogy kezeljük ezeket a gondokat - mondta Joseph Stiglitz, a Világbank egykori vezető közgazdásza. Stiglitz szerint viszont jó hír, hogy egyszerre több problémát is lehet kezelni. A globális minimumadót úgy kommentálta a közgazdász, hogy véget ért az adóverseny a világban.
Az aszimmetrikus geopolitika új világa hátráltatja ugyan a globalizációt és a növekedést, viszont előmozdítja a társadalmi igazságosságot és a gazdasági korrektséget - ezzel is kommentálta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke Kaushik Basu, a Világbank korábbi vezető közgazdászának „The Changing Map of Economics” című cikkét.
Itthon is kezd divatossá válni az antikapitalizmus, szegény Adam Smith pedig foroghat a sírjában. Ebben a véleménycikkben egy kétségbeesett próbálkozást teszünk arra, hogy leírjuk: a kapitalizmus lényegével semmi baj sincsen, ha az nem lenne, akkor mindnyájunknak sokkal, de sokkal rosszabb sorsa lenne. A gond a haveri kapitalizmussal van, meg a rosszul kontrollált változatokkal, de a kiutat nem a piacok, a magántulajdon meg a tőke kivágása jelenti. Azokra nagy szükség van, mert a kapitalizmus és a szabad emberek boldogulása kéz a kézben jár.
Nyilvánvaló, hogy nem egy tökéletes világban élünk. Triviális, hogy sok baj van a gazdaság működésével. De hogy mindezért a kapitalizmus lenne a felelős, az már koránt sem olyan biztos. Mind a magyar, mind pedig a nemzetközi közéletben felkapott dolog a kapitalizmus kritizálása, sokan úgy tesznek, mintha már magától értetődő lenne, hogy az egy mérgező rendszer. A gond csak az, hogy ezek a kritikusok sokszor nem értik: ez valójában nem egy rendszer, hanem egyszerre több száz. Sőt, jobban szólva nem is annyira nevezhető rendszernek, mint inkább egy természetes mechanizmusnak, ami az emberi szabadsággal és a tulajdonjogok biztonságával jár együtt. Ebben a cikkben most segítünk megérteni, hogy tulajdonképpen mi is az a kapitalizmus. Folytatásként pedig külön írást szentelünk az antikapitalizmus értelmetlenségének.
A kapitalista rendszer jelentős reformokra szorul az Egyesült Államokban, hogy az amerikai álom továbbra is megvalósítható maradjon – mondja az egykori bankár, Darren Walker, a Ford Foundation elnöke.
„Fekete hattyúszerű” kockázatnak értékeli Bill Ackman elismert hedge fund menedzser az Egyesült Államokban tapasztalható vagyoni egyenlőtlenséget és kétféle megoldást javasol a helyzet megoldására – írja a Business Insider.
A múltban az az elképzelés dominált, hogy a vállalatok csak részvényesek felé tartoznak felelősséggel, azonban az elmúlt néhány év tapasztalatai alapján egyre világosabban látszik az ESG térnyerése. A válság alatt is azt lehetett megfigyelni, hogy a fenntartható üzleti modellel rendelkező vállalatok részvényei jobban teljesítettek, például ami eleinte válogatás nélküli és pánikszerű eladási hullámnak tűnt, az valójában nagyon is különbséget tett a vállalatok között annak alapján, hogy mennyire figyelnek oda a fenntarthatóság kérdéseire.
Nincs itt most semmilyen amerikai álom, a teljes kapitalizmus van veszélyben, ezért sürgősen lépniük kellene a világ vezetőinek – fogalmazza meg a koronavírus miatti helyzettel kapcsolatos aggodalmát Ray Dalio. Az emberek közötti irdatlan nagy egyenlőtlenségről beszélt Warren Buffett is egy interjúban, ő továbbra is úgy véli, hogy nagyobb adót kellene kivetni a nagyon gazdagokra, mint amilyen ő is.
Az emberek 56 százaléka, azaz többsége úgy véli: a kapitalizmus a jelenlegi formájában több kárt okoz, mint amennyire hasznos - derült ki az Edelman Trust Barometer nevű éves bizalmi felmérés eredményéből. Az amerikai globális kommunikációs cég újabb, 2020-as felmérését szokás szerint a ma kezdődő davosi világgazdasági fórum előtt hozták nyilvánosságra.
Új alkotmány elfogadására készül Kuba, melyben elismerik a magántulajdont - derítette ki a Reuters kubai hírforrások alapján. Bár az országot továbbra is a Kommunista Párt vezeti majd, a kommunizmus egyik alaptézisét, vagyis a magántulajdon eltörlését lényegében kiveszik az ország gazdaságszervezési repertoárjából.
A magyar gazdaságpolitika unortodoxiája elsősorban azt jelenti, hogy a kormányzat a korábbinál több eszközt vet be a gazdasági, társadalmi, üzleti kapcsolatok szervezésére, befolyásolására. Ez a megoldás nem ismeretlen a világban, és sikeres is egyes országokban. De Magyarország nem az az ország. Úgy tűnik, itt a fő gondot inkább a haveri kapitalizmus jelenti, és ezért azok a tevékenységek sikeresek hosszú távon, amelyeken az állam nem akar segíteni.
A francia BPCE bank érdekeltsége lesz a partnere ebben.
A bitcoin történelmi csúcsa közelében áll.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
A Világgazdasági Fórumon értékelték a nagy irányváltást a világ vezető bankárai.
Újra módosultak a határidők.
29-61 százalékkal emelkedik az oktató-kutató kollégák alapbére.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.