Kolozsváron nyit informatikai központot a BMW Group, ebből a célból a német autógyártó vegyesvállalatot hoz létre az NTT Data Románia informatikai céggel - írta a Ziarul Financiar a cég közleménye alapján. 2027-re több ezer fő dolgozik majd a tervek szerint a központban.
A legnagyobb technológiai vállalatok már évek óta csökkentik a dolgozói létszámot világszerte. Az IT-szektor nehézségei Magyarországot is elérték: programozóiskolák dőlnek be, a fizetések alig nőnek, miközben itthon is vannak olyan cégek, amelyek leépítenek.
Egykor álom melóként emlegették a nagy technológiai vállalatoknál betöltött állásokat. A tech iparág vonzereje azonban mára jelentősen megfakult az utóbbi időben lezajlott elbocsátások, a juttatások megnyirbálása, valamint a home office lehetőségek korlátozása miatt. Az Indeed amerikai állásportál szerint a legjobb 25 állás idei listájára már csak három technológiai munkakör fért fel.
A Google és az Amazon nemrégiben bejelentett leépítései jelzik, hogy a cégek 2024-ben is folytatják a munkavállalók elbocsátását, miközben nagy beruházásokat hajtanak végre a generatív mesterséges intelligenciába, írja a Reuters elemzése.
Az IT-szektor sajátossága, hogy időről-időre bizonyos technológiák és trendek képesek felülteljesíteni a piacot és az átlagnál nagyobb ütemben nőni. Az elmúlt évek egyik ilyen nagy globális trendje a felhő (Cloud) alapú szolgáltatások elterjedése volt, de a most „induló” új trend, a mesterséges intelligencia (AI) is hasonló utat járhat be. Ezeket a megatrendeket legtöbb helyen a nagy globális szereplők szemszögéből szokták bemutatni. Kíváncsiak voltunk arra, hogy hogyan tükröződik ez a trend a magyar piacon. Teljes iparágra és szegmensekre vonatkozó statisztikák nem érhetők el, ezért a cégek irányából indultunk el, és megnéztük, milyen következtetéseket lehet levonni a legnagyobb hazai cégek adataiból. Tüzetesen elemeztük három kiemelt, a felhőhöz kapcsolódó alszegmenst, amelyek képesek lehetnek megelőzni az IT-piac más területeit, és vélhetően a AI előretörésével sem fognak háttérbe szorulni.
Ukrajna megszállása óta a nyilvánosságban időről időre felvetődik az orosz szakemberek elvándorlásának témája. Bár mindez nehezen számszerűsíthető, digitális nyomkövetési adatok felhasználásával mégis megbecsülhetjük az orosz értelmiség eltűnésének mértékét. Módszerünk szerint 2022 őszéig az IT szakemberek 11 százaléka emigrált, de ez az adat inkább az alsó határát jelentheti a valós elvándorlásnak: úgy véljük akár egyharmaduk is elhagyhatta az országot. Az adatok alapján azt is megfigyelhetjük, hogy az emigrált szakemberek sokkal produktívabbak és együttműködőbbek, illetve információt kaphatunk arról is, hogy milyen célpontokat részesítenek előnyben.
Míg az elmúlt 10 évben az volt a jellemző, hogy az informatikai szakemberekért sorban állnak a legnagyobb cégek, akik egymásra licitálnak a fizetésekkel, jobbnál jobb munkahelyi körülményeket kínálva, addig az elmúlt pár hónapban a tömeges leépítésektől volt hangos a sajtó. A közelmúltban csak a legnagyobb vállalatok közel 100 ezer embert bocsátottak el a nemzetközi trendeket meghatározó USA-ban, és a Silicon Valley Bank bedőlése további hullámokat indíthat a tech munkaerőpiacon. Vajon átmeneti visszaesés, vagy egy tartós trendforduló kezdete zajlik a szemünk előtt?
Töretlen hazánkban a kereslet a junior informatikusok iránt: egy 3-6 hónapos, intenzív képzés után jellemzően 2 hónapon belül munkához lehet jutni juniorként, és a tavaly végzettek már átlagosan bruttó 561 ezer forintot kapnak havonta, ráadásul az elérhető jövedelem 3-6 év tapasztalattal már átlagosan bruttó 1,06 millió forint körül alakul - derül ki a PROGmasters programozóiskola és IT képzési központ felméréséből.
Néhány év leforgása alatt látványos változásokat hozott a vagyonkezelés területén Magyarországon és a nemzetközi piacokon egyaránt az ESG. Dübörög a fenntarthatósági megfelelés, jönnek ki az újabb és újabb ESG-alapok és ESG-megoldások, de vajon hova fogja elvezetni az ESG a vagyonkezelési piacot a következő években, és vajon kellő erővel tudnak-e fellépni a szabályozó hatóságok az egyre nagyobb méreteket öltő greenwashinggal szemben? Ehhez hasonló témákat vitatunk meg október 18-án, a Portfolio Future of Finance 2022 konferenciáján.
Tavaly 439 ezer forint volt a bruttó átlagkereset Magyarországon, azonban vannak olyan szakmák, ahol fele ennyi pénzt sem fizetnek, viszont több olyan munka is van, ahol több mint 1 millió forint a havi bér. Sőt, a légiforgalmi irányítók keresete megközelíti a 2 milliót is, az erdészeti dolgozó és a textilműves viszont 200 ezret sem keres. Az év nyertesei az orvosok, akiknek hatalmasat nőtt a bérük.
Az Ukrajnát ért orosz támadás pár nap alatt mérhetetlen pusztítást és szenvedést okozott az országban, és bár egyelőre nem látszik, meddig fog tartani a fegyveres konfliktus, annyi biztos, hogy az elhúzódó háború évtizedekre visszavetheti a harcok kirobbanása előtt még javában prosperáló, rengeteg ember számára biztos megélhetést nyújtó gazdasági ágazatok fejlődését. Így járt az ukrán IT-szektor is, amely a háború előtt az egyik leggyorsabban fejlődő ágazatnak számított az országban.
Egy többéves vállalatfejlesztési program elején tart a Gloster, ugyanakkor a 2021-es számok már meghaladták a várakozásokat, a növekedés pedig stabil. A cégcsoport egyre erősebb a nemzetközi piacokon, elsősorban a német autóiparban vannak komoly projektjei – mondta a Portfolio-nak Szekeres Viktor, a Gloster Infokommunikációs Nyrt. igazgatósági elnöke. A cégvezető szerint a nemzetközi szoftverfejlesztési piacban komoly lehetőségek vannak, a magyar szakemberek pedig biztosan tudnak hosszútávú karriert építeni.
Újra emelkedtek a menedzseri fizetések a koronavírus-járvány okozta visszaesés után Magyarországon. A középvezetői bérek ismét bruttó 1 millió forintnál kezdődnek a legtöbb szektorban, azonban az egyes iparágakat nagy különbség jellemzi – derült ki a Wyser Managers’ Salary & Market Guide 2021 című kiadványából, amely szerint az általánossá váló munkaerőhiány elérte a közép- és felsővezetői pozíciókat is.
Az IT-szektoron belül is jelentős változások történtek a koronavírus-járvány miatt, a vírus azonban sok szempontból kedvezően hatott erre a területre. Szenior és expert állásokban 1,1-1,5 milliós fizetésért kerestek munkavállalókat a cégek, de a juniorok 400-550 ezer forintos bruttója sem mondható alacsonynak - derül ki a No Fluff Jobs állásportál felméréséből.
85%-ot nőtt a mobilbankok forgalma április elején, miközben az új mobilbanki felhasználók regisztrációinak száma 200%-ot ugrott – írja a CNBC a Fidelity National Information Services adatai alapján.
5-10 év veszett el arra, amikor felkészülhettünk volna a digitális világra, most egy kicsit betekintést nyertünk ebbe a koronavírus-járvány miatt. Az IT-vállalatokat sokként érte a járvány, a cégek likviditásának megőrzésére, a digitalizáció felpörgetésére van szükség - fejtette ki előadásában Laufer Tamás, az IVSZ elnöke Financial and Corporate IT 2020 – Koronavírus a nagyvállalati IT-piacon c. online konferenciánkon.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
Harcos politikát folytatott a SEC élén.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Odaszóltak indítás előtt Amerikának.
Hamarosan bejelentik az új jelöltet.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?