Hiába vágta el a Covid az irodapiac iránti befektetői és fejlesztői bizalmat, bizonyos alpiacokon ma is jelentős építkezések zajlanak. Ide sorolható a Nem-központi Pest területén épülő Zugló Városközpont és a dél-budai BudaPart beruházás is. Előbbi mintegy 150 ezer négyzetméternyi alapterülettel bővítheti a fővárosi állományt, és állami, kormányzati intézményeknek ad majd helyet, utóbbin pedig szintén több tízezer négyzetméternyi irodaterület valósul meg, ahova részben ugyancsak állami intézmények költözhetnek. Ezúttal arra voltunk kíváncsiak, milyen hatása lehet a budapesti irodapiacra nézve annak, ha ekkora volumenben költöznek állami intézmények jelenlegi épületeikből modern, A kategóriás irodaházakba.
A teljes budapesti modern irodaállomány jelenleg 4 369 900 négyzetmétert tesz ki, melyen belül 3 571 710 négyzetméter „A” és „B” kategóriás modern spekulatív irodaterület, valamint 798 190 négyzetméter saját tulajdonú irodaház található - derül ki a BRF legfrissebb, 2023 utolsó negyedévére vonatkozó felméréséből. A számok alapján tavaly év végén tovább kúszott felfelé az üresedési ráta, ami most 13,5 százalékon áll, ekkora értékre utoljára 2015 harmadik negyedévében volt példa.
Évtizedeken át a munkáltatók hallani sem akartak róla, de a pandémia idején szinte napok alatt kellett átállni az otthoni munkavégzés gyakorlatára. Bár az élet legtöbb területén azóta visszaálltunk a járvány előtti működéshez, úgy tűnik, az irodai munkavégzés során ez nem fog, vagy nem teljesen fog megtörténni. Ez viszont alapvető hatást gyakorol az ingatlanpiac egyik legfontosabb területére, az irodapiacra, ahol végső soron milliárdok múlhatnak azon, hogy a jövőben hogyan használjuk ezeket az épületeket.
Új csúcsra emelkedett az irodapiaci üresedési ráta az amerikai és a brit piacokon, miközben az irodákba történő beruházások meredeken visszaestek az idei harmadik negyedévben. Az irodaterületek üresedése az Egyesült Államokban és Londonban is 20 éves csúcsot ért el, előbbiben meghaladva a 20 százalékot - írja a Financial Times.
Sokat javíthatna a budapesti irodapiac hatékonyságán, ha olyan területek szabadulnának fel vagy épülnének, amiket valóban keresnek a bérlők. Most alig épül új irodaház, egyszerre nő az összesített kihasználatlanság és látunk óriási sűrűsödést bizonyos alpiacokon. Rövid távon esély sem látszik arra, hogy ez az egészségtelen helyzet megváltozzon – reagált a napokban közölt első féléves irodapiaci adatokra a Newmark VLK Hungary Kft. tanácsadó cég.
A globális ingatlanszektorral kapcsolatos félelmek egyre többször láthatók a címlapokon és ez nem véletlen. Ugyan eddig főleg Amerikában hallhattunk problémákról, egyre inkább találkozunk hasonló esetekkel Európában is. Érdemes megvizsgálni, hogy melyek a fő mozgatórugói az irodapiacot sújtó problémáknak, hogy teljesen megértsük, mi várható a szektorban.
2022 negyedik negyedévében a budapesti modern irodaállomány két új irodaházzal, összesen 75 910 m2 -rel bővült, ezzel 4 251 570 négyzetméterre nőtt az „A” és „B” kategóriás modern spekulatív irodaterület. Az üresedés a korábbi negyedévi 11%-ról valamelyest nőtt, 11,3%-ra, ugyanakkor a bruttó kereslet hozta a korábbi negyedévek 100 ezer négyzetméter körüli értékét. Bár a bérleti szerződések átlagos mérete kisebb lett, mégis úgy tűnik, hogy továbbra is keresik a bérlők az új lehetőségeket.
Míg másfél évvel ezelőtt még a covid hatásai, az otthoni munkavégzés terjedése jelentették a legfőbb kérdéseket az irodapiac számára, addig mára az ezzel kapcsolatos folyamatok kezdenek letisztulni. Jöttek viszont újabb kihívások – nem is kevés –, ami már az irodapiac számaiban is egyre jobban megmutatkozik. Hogy milyen korábbi várakozások valósultak meg mostanra, illetve hogyan látja jelenleg a hazai irodapiac jövőjének irányait, arról Simonyi Balázs közgazdászt, ingatlanpiaci szakértőt kérdeztük.
Az irodai eszközök befektetési volumene 2,5 milliárd eurót tett ki, ami a teljes befektetési volumen 42%-a volt 2022 első félévében a közép- és kelet-európai régió 15 országában (KKE-15 régió). Lengyelország-szerte erős tranzakciós aktivitást regisztráltak - derül ki a Colliers új jelentéséből. Az emelkedő finanszírozási költségek, valamint a bizonytalan makrogazdasági és geopolitikai háttér miatt a befektetők kezdenek kiváró álláspontra helyezkedni.
Több mint 90 százalékos bérbeadottsággal nyílt meg a Millennium Gardens első üteme. A TriGranit által fejlesztett és a Revetas Capital által finanszírozott A+ kategóriás irodaház az ESG szempontok szerint épült és összesen 21 600 négyzetméter bérbeadható területet kínál.
2022 második negyedévében a budapesti modern irodaállomány 2 új irodaházzal bővült, ezek egyike egy saját tulajdonban lévő irodaház átadása volt, így összesen 30 750 négyzetméterrel nőtt az állomány. Még az első negyedévben számoltunk be róla, hogy a teljes budapesti modern irodaállomány átlépte a bűvös 4 millió négyzetmétert, jelenleg 4 093 250 négyzetmétert tesz ki. Az üresedési ráta egytized százalékkal tovább nőtt, de még nem váltott át kétszámjegyűre. Utoljára 2016 környékén láthattunk hasonló értékeket az üres irodaterületek arányát tekintve - derül ki a BRF legfrissebb elemzéséből.
Meglehetősen felemásra sikeredett az elmúlt két hónap az ingatlanpiaci bérbeadásokat tekintve: míg áprilisban mindössze egyetlen egy bérbeadást jegyeztünk fel, addig májusban kilencet is. A bérbeadások lokációját tekintve elmondható, hogy a budai oldal továbbra is egyre népszerűbb, hiszen a legtöbb tranzakció is ide kötődik. Nézzük most pontosan, milyen üzletkötések is voltak áprilisban és májusban.
A Futureal és az UniCredit Bank összesen 79,5 millió euró (mintegy 29 milliárd forint) értékű hitelszerződést írt alá a Corvin Innovation Campus irodaház kivitelezési munkáinak és hosszú távú üzemeltetésének a finanszírozására. A komplexum első üteme év végére készül el, így jövő év elején be is költözhetnek az első bérlők. A második ütem kivitelezése is terv szerint halad, nyáron eléri a szerkezetkész állapotot.
Jelentősen csökkentette londoni irodaterületeit a Deloitte, amióta a járvány miatt hibrid munkavégzésre állt át. A könyvvizsgáló és tanácsadó cég májusban elhagyja New Street Square-i campusának egyik épületét, ami azt jelenti, hogy egy év alatt több mint 23 ezer négyzetméterrel csökkent a vállalat londoni irodaterülete - írja a Financial Times.
A Liberty Irodaház 3800 négyzetméternyi irodaterületére írt alá hosszú távú bérleti szerződést az eMAG-Extreme Digital. A WING fejlesztésében megvalósuló épület átadása 2023 év elején várható, a projekt első üteme pedig elérte a 80 százalékos bérbeadottságot.
A BRF jelentései alapján rendszeresen közzétesszük az irodapiac legfrissebb számait, azonban az egyes alpiacok összehasonlítására ritkábban kerül sor. Ezt szeretnénk pótolni most annak okán, hogy a budapesti irodapiac mérete nemrég elérte a 4 millió négyzetmétert. A Cushman & Wakefield számításai alapján egymás mellett mutatjuk meg az egyes alpiacok méretét, üresen álló irodáinak arányát és jellemző prémium bérleti díjait. Nézzük, melyek a legnagyobb alpiacok!
Cikkünk folyamatosan frissül.
Az orosz terv három részre osztaná a megtámadott országot.
Az Oresnyik bevetése kapcsán szólalt meg az ukrán elnök.
Több száz embert küldhettek el.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.