Az otthoni munkavégzés irodapiaci hatásainak körbejárása után ezúttal arról kérdeztük az irodapiac szakértőit, hogy mit tapasztalnak a bérleti díjak inflációkövetése terén, van-e még tér a bérleti díjak növekedésében, mekkora a verseny a bérlőkért és az energiahatékonyság mennyire fontos ma az új bérlők számára.
Az energiaválság okozta magas rezsiköltségek és a klímaváltozás nyomán előtérbe kerülő ESG szempontok komoly kihívás elé állítják az ingatlanfejlesztőket. A bérlők és a befektetők részéről is érezhetően fokozódnak az ESG-szemlélet által támasztott igények, amiknek megfelelni Kalapács Kornél, a Codic Hungary Country Managere szerint elengedhetetlen lesz a jövőben. A cég által fejlesztett, az egykori Modiano cigarettapapírgyár helyén épülő irodaház lesz az első magyarországi AA++ besorolású irodaház, aminek köszönhetően az energiafelhasználás költsége fele annyiból megvalósul, mint a mai legmodernebb budapesti irodaházaké.
A teljes budapesti modern irodaállomány jelenleg 4 301 860 négyzetmétert tesz ki, melyen belül 3 507 280 négyzetméter „A” és „B” kategóriás modern spekulatív irodaterület, valamint 794 580 négyzetméter saját tulajdonú irodaház található. 2023 első negyedévében a budapesti modern irodaállomány két új irodaházzal, összesen 26 050 négyzetméterrel bővült. Átadásra került a felújított BIF Tower (8530 m2), valamint a Corvin Innovation Campus első fázisa (17 520 m2). Az üresedési ráta pedig tovább kúszott felfelé, elérve a 12,2 százalékot, amire több mint 7 éve nem volt példa - derül ki a BRF 2023 első negyedévére vonatkozó irodapiaci jelentéséből.
Tetemes, 1500 milliárd dollárnyi kereskedelmi ingatlanhitel fog lejárni az Egyesült Államokban 2025 vége előtt, a refinanszírozási kockázatok azonban magasak, ráadásul az ingatlanok értéke akár 40%-kal is visszaeshet – írja a Bloomberg a Morgan Stanley friss elemzését szemlézve.
Aláírták az adásvételi szerződést, mely értelmében a GTC két zágrábi irodaházat ad el egy helyi ingatlanbefektetőnek - írja Property Forum. A tranzakció a GTC számára 22%-ot meghaladó megtérülést jelent a bekerülési értékhez képest, és mintegy 7%-kal haladja meg a könyv szerinti értéket.
Budapest látképe rengeteget változott az elmúlt 20 évben. A város legnépszerűbb részeit elsősorban meghatározó 19. századi építészeti stílusok mellett így egyre hangsúlyosabb szerepet kapnak a legújabb kor, a XXI. század építészete is - utóbbit mutatja be látványos képeken egy frissen megjelent könyv is.
Kevés olyan területe van az üzleti életnek, amelyben akkora változásokat hozott volna a világjárvány, mint éppen az építőipar. Megváltoztak és folyamatosan változnak is azok az igényeink, amelyeknek egy-egy épületnek meg kell felelnie, ez kihat az építőiparra is, egyúttal lehetőséget teremtve, hogy elinduljunk a jövőnek megfelelő épített környezet megteremtése felé. Az Eaton energiagazdálkodással foglalkozó vállalat közleményében 5 tényezőt emelt ki, amire érdemes lesz odafigyelni 2022-ben.
Az egészségvédelem, a fenntarthatóság és a wellbeing hangsúlyosabbá válásával egyre jobban felerősödnek a különbségek az A kategóriába tartozó és az azon kívül eső irodaházak között – állapítja meg friss európai felmérésében a JLL. A cég a piaci visszajelzések alapján rövidebb bérleti szerződésekre számít az elkövetkezendő két évben, továbbá arra, hogy egyre nagyobb lesz az érdeklődés a gyorsan költözhető – és talán egyszerűbb konfigurációjú – irodák iránt.
Értékesítette a budapesti Infopark irodaparkban lévő B, C és I jelű irodaházakat a WING. Az ingatlanok értékesítésére a Gladiátor V. Ingatlan Befektetési Alapon keresztül került sor, a vevő a SkyGreen Buildings Kft. volt. A WING az eladásból befolyó összeget az üzleti tervében meghatározott célokra, a régiós pozícióinak megerősítésére kívánja felhasználni.
Licenszjog megszerzésével a magyar partnervállalatok szerelik és telepítik a Siemens legmodernebb kisfeszültségű energiaelosztó rendszerét. A világ legkorszerűbb energiatechnológiai megoldásai közé sorolt rendszerrel egyfajta technológiai tudásbázist és minőségbiztosítási rendszert vásárolnak a hazai gyártócégek – tájékoztatta a Siemens a Portfolio-t.
Az akadálymentesség felmérésével és minősítésével a Diófa célja, hogy támogassa az akadálymentes környezet kialakítását, az épületekben való szabad mozgást, és felhívja a figyelmet az akadálymentességről szóló hiteles információ fontosságára. A Diófa Alapkezelő Zrt. szakmai partnere ebben az Access4you International társadalmi célú vállalkozás volt. Az Access4you eddig közel 200 helyszínt mért fel a rehabilitációs szakmérnökökkel közösen kidolgozott követelményrendszere szerint, és ezek akadálymentességéről részletes információt ad a speciális igényű emberek számára weboldalán és az Access4you applikáción keresztül.
1,4 milliárd dollár értékben, vagyis mintegy 410 milliárd forintért fektet irodaprojektekbe az Amazon, ezzel is mutatva, hogy a cég bízik abban, hogy egyszer újra visszatér minden dolgozó az irodákba - írja a Property Week.
Ingatlanfejlesztési projektre készül a XII. kerületi önkormányzat a Böszörményi úton, valamint a Beethoven utcában, ahol összesen három irodaház kerülhet elbontásra, a helyükre pedig vegyes funkciójú, modern, energiatakarékos épületegyüttest terveznek - szerepel a Közösen a Hegyvidékért közösségi oldalán.
A korábbi évekkel ellentétben sokkal egyértelműbb, hogy az irodák belső műszaki-gépészeti kialakítása, a dizájn, a térarányok megtalálása és az ezekhez rendelt bútorok, kellékek célirányos összehangolása a legtöbb bérlő cég számára elsőrendű. Majdhogynem fontosabb, mint az, hogy mennyi a bérleti díj vagy az üzemeltetési költség – szerepel a VLK Cresa tanulmányában.
Alig valamivel több, mint 750 olyan épület van egyelőre csak a világon, amelyet a fejlesztői az élhetőséget szem előtt tartó WELL minősítési rendszerben regisztráltak, vagy a ház már meg is szerzett valamilyen tanúsítványt. A minősítés szerepe azonban a jövőben tovább erősödhet, ahogy egyre jobban odafigyelünk az egészségünk és a munkaerő megőrzésére. A WELL rendszer mindössze 2014 óta létezik, és hazánk is azon úttörő országok között van, akik a segítségével élhetőbb környezetet igyekeznek teremteni. Jelenleg hazánkban 7 olyan épület van, amelyet regisztráltak vagy már valamilyen minősítést szerzett a WELL rendszerében, ezzel a számmal pedig megelőzzük Csehországot, Szlovákiát, de Németországot is. A WELL-t sokan az irodaházak minősítésének tartják, de Kínában például a minősítések 43 százaléka lakóépületeket érint. Köszönjük meg a hazai munkaerőhiánynak, hogy nálunk ez ennyire fontos.
Új londoni székházának eladását tervezheti a Goldman Sachs, ami nem meglepő London üzleti negyedében az irodaházak iránti erős befektetői kereslet matt. Az eladással együtt a vállalat vissza is bérelné az ingatlant, ahogyan azt már korábban hasonló nagyvállalatok is tették - szerepel a Bloomberg cikkében.
Végső megoldás: atombomba?
A Szilícium-völgy legnagyobb vállalatai fognának össze.
Szomorú módja ez egy karrier lezárásának.
Erre vár a fél ország.
Interjút adott a miniszterelnök.
Mégsem pályázik a szenátori székre Eric Trump felesége.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?