Hiába vágta el a Covid az irodapiac iránti befektetői és fejlesztői bizalmat, bizonyos alpiacokon ma is jelentős építkezések zajlanak. Ide sorolható a Nem-központi Pest területén épülő Zugló Városközpont és a dél-budai BudaPart beruházás is. Előbbi mintegy 150 ezer négyzetméternyi alapterülettel bővítheti a fővárosi állományt, és állami, kormányzati intézményeknek ad majd helyet, utóbbin pedig szintén több tízezer négyzetméternyi irodaterület valósul meg, ahova részben ugyancsak állami intézmények költözhetnek. Ezúttal arra voltunk kíváncsiak, milyen hatása lehet a budapesti irodapiacra nézve annak, ha ekkora volumenben költöznek állami intézmények jelenlegi épületeikből modern, A kategóriás irodaházakba.
Abban bízunk, hogy a nehezén talán már túl vagyunk, de azért még nem engedhetjük el a gazdaság és a hazai ingatlanpiac válságos, recessziós állapotáról szóló jelzőket. Az optimistábbak már 2024 második felében a kilábalást látják, de jelenleg továbbra is igaz, hogy limitált a befektetési tranzakciót, az üresedési ráta emelkedik, és olyan „villámcsapásokra” is gyorsan kell reagálnunk az irodapiacon, mint a mesterséges intelligencia hozta esetleges munkaerő-leépítés egyes szektorokban. Egy év telt el és rengeteg piaci mozgás indult el azóta, hogy Mazsaroff Kata visszatért a Colliers Magyarországhoz, mint a cég első magyar és első női vezetője. Mindenről is kérdeztük, ami most az iroda-, vagy a munkaerőpiacon fejtörést okozhat egy vezetőnek, egy tanácsadónak, egy ingatlanfejlesztőnek vagy akármelyik sokat látott ingatlanpiaci szakértőnek.
A hibrid munka továbbra is velünk van, melynek eredményeként az irodák kihasználtsága világszerte 30 százalékkal a pandémia előtti szintek alatt stabilizálódott, ennek hatásai pedig jelentősek. A McKinsey tanulmánya ezeket a hatásokat vizsgálta, mi pedig ennek kapcsán megnéztük, hogy milyen hatással volt ez a kelet-közép-európai régió irodapiacára.
Egyre inkább elválnak egymástól az ingatlanpiac különböző területein a minőségi, korszerű termékek a kevésbé szofisztikált megoldásoktól, előbbieknek ugyanakkor továbbra is jó piaca van, amelyen a fejlesztők, vásárlók és kivitelezők szempontjai egyaránt érvényesülhetnek – mondta el a Portfolio-nak Kiss Ákos. A Property Market nemrég kinevezett ügyvezető igazgatója szerint mind a lakás- mind pedig az irodapiacon és a szállodák esetében keresettek a minőségi projektek, sőt, az elmúlt időszak változásai révén még inkább felértékelődnek az újabb és korszerűbb ingatlanok.
Emelkedni kezdett az európai irodaterületek iránti kereslet - írja a Cushman & Wakefield elemzése alapján a Bloomberg. A tavalyi évben a bérelt területek volumene mintegy 15 százalékkal nőtt, jelentősen meghaladva a másfél évtizedes átlagot. A növekedés mögött összetett okok állnak.
Az Őrmezőn fejlesztett Budapest ONE irodaház 2. és 3. üteme is megszerezte már a használatbavételi engedélyt. A Futureal irodaépületét választotta új irodaközpontjának többek között a Vodafone és a BT.
Elérte szerkezetkész állapotát a Liberty, a WING iroda- és szállodafunkciókat is kínáló mixed-use ingatlanfejlesztése. A IX. kerületi Könyves Kálmán körúton helyet kapó, többfunkciós épület környezettudatos megoldásokkal, kényelmi szolgáltatásokkal és egy dual-branded ibis-Tribe hotellel várja majd bérlőit. Az épületet a tervek szerint 2023-ban adják át.
Átadták az OTP legújabb, Madarász utcai irodaházát. A 84 ezer négyzetméteres épület a Market Zrt. kivitelezésében épült és az M12 nevet viseli. Az irodaház hét emelet magas, három földalatti szintjén pedig mélygarázsok kaptak helyet.
Az irodaházaik teljes bérbeadottság mellett üzemelnek, rövid és hosszú távú felújítási projekteket is terveznek, mindezt többnyire saját forrásból megvalósítva. A jövőben a zöld megoldások még nagyobb fókuszt kapnak, hogy a nemzetközi piacnak is megfeleljenek az ingatlaneszközeikkel. Ezek a kulcsmondatok jellemzik a BIF jelenlegi működését és céljait. Ungár Annával, a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési (BIF) Nyrt. igazgatótanácsának elnökével beszélgettünk a jelenleg futó és a jövőbeli fejlesztéseikről, az Attila úton lévő, saját tulajdonban tartott luxus apartmanházról, és az ingatlanszektort jellemző építőipari és egy egyéb kihívásokról.
Újabb irodaházzal bővült a Váci úti irodafolyosó: átadták a GTC fejlesztésében megvalósult, közel 30 ezer négyzetméteres Pillar irodaházat, ami az ExxonMobil székházaként is üzemel. Ezzel az átadással átlépte a 4 millió négyzetmétert a budapesti modern irodaállomány.
Szinte már mindjárt befejezik a Mol Campus építését, a székház már bőven több mint háromnegyede elkészült, jelenleg 82%-os készültségnél jár. A kivitelező Market Építő Zrt. új képeket töltött fel a LinkedIn oldalára az épület jelenlegi állapotáról.
A Mol Campus épületének már több mint a háromnegyede elkészült, december végén már 76%-os készültségnél állt a projekt. A kivitelező Market Építő Zrt., új képeket töltött fel a közösségi oldalára az épület jelenlegi állapotáról.
Több millió négyzetméternyi lakás, iroda, raktár, retail park és hotel építése van folyamatban Budapest és környékén. A szinte felfoghatatlan ingatlanfejlesztési számok olyan beruházásokat rejtenek, amelyek egy életre megváltoztatják a fővárost. Nem volt egyszerű vállalkozás összegyűjteni a különböző ingatlanszegmensek folyamatban lévő fejlesztéseit, de igyekeztünk ezeket egybeszedni, hogy az Olvasóink is láthassák, hogy mennyi minden van kialakulóban, és hogy miként alakul át évről évre a város.
Hosszú évek munkája, mire egy több tízezer négyzetméteres irodaház eléri végső formáját, és költözhetővé válik a bérlők számára. Különösen izgalmas végig követni egy ilyen projekt létrejöttét, hiszen évekig formálódik egy olyan környezetben, ahol akár hónapok alatt történhetnek meghatározó változások. A Váci úti irodafolyosó nemsokára új taggal bővül: jelenleg a hetedik emelet magasságban tart a H2Offices irodakomplexum első fázisa, ami a Fővárosi Vízművek egykori székházának helyén épül. Számos fotót készítettünk, és háttérinfót gyűjtöttünk egy exkluzív bejárás során a három ütemből álló beruházásról.
Az elmúlt egy-másfél év kulcsszava az irodapiacon egyértelműen a rugalmasság lett, ami nem csak a cégek munkafolyamataira, hanem a bérlői elvárásokra egyaránt vonatkozik – mondta el Aurelia Luca, a Skanska magyarországi és romániai üzleti tevékenységért felelős ügyvezető alelnöke a Portfolio-nak adott interjújában. A beszélgetés során szóba került még a döntéshozatali folyamatok elnyúlása, a bérleti díjak alakulása és természetesen a fenntarthatóság is, valamint betekintést nyerhettünk a cég legújabb fejlesztésének háttereibe is.
Új irodaház építése kezdődhet meg a Róbert Károly körúton, az RK60 irodaház tulajdonosa a Raiffeisen Property Holding International (RPHI) megkapta az építési engedélyt a projekthez.
Vidéken várhatóan 10% alatti szobaár-emelkedést bír majd el a piac
Mozgalmas esztendő volt, annyi biztos.
Intenzív szakaszában van a háború.
Erős állítást tett az elemző.
Szankcionált személy lehetett a célpont.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?