2021-ben nem adtak át új irodaházat Pest Központ alpiacon (VI, VII, VIII és IX. kerület Hungária körgyűrűn belüli részei), nettó bérbeadások tekintetében mégis a legaktívabb részpiac volt: több mint 50 ezer négyzetméterre kötöttek új bérleti szerződést, előbérleti vagy bővülési megállapodást a cégek, így Budapest ezen része megelőzte a sokáig egyeduralkodó Váci úti irodafolyosót - derül ki a CA Immo közleményéből.
A februári és márciusi bérleti tranzakciókról szóló hírek alapján a budai irodai alpiacok továbbra is népszerűek a cégek körében. A kisebb, pár ezer négyzetméteres irodabérleti tranzakciók mellett, egy nagyobb, 10 ezer négyzetmétert meghaladó raktárbérlésről is beszámolhatunk. Az elmúlt két hónapban történt bejelentéseket egyben foglaltuk össze, lássuk, hogy milyen bérleti tranzakciókról lehet tudni 2022 február és 2022 márciusában.
Az elmúlt öt év átlagát tavaly 54 százalékkal haladta meg a bérbeadások volumene a CPI Hungary portfóliójában. A bérlőkkel együttműködve egyre fontosabb szerephez jut az ESG a cég életében, 2022-től az épületek üzemeltetéséhez szükséges villamosenergiát kizárólag megújuló erőforrásból biztosítja.
Fordulatos éven van túl a hazai ingatlanpiac. Az év elején a gazdaság még a lezárásoktól volt megdermedve, azonban nyárra a korlátozások feloldásával nem csak a bárokban, de a gazdaságban is újraindult az élet. Az ingatlanpiacon a hullámzó évet hatalmas tranzakciók tarkították - több százezer négyzetméter és több milliárd forint cserélt gazdát idén. Az év utolsó napján számba vettük, hogy melyek is voltak az év legnagyobb irodai vagy befektetési tranzakciói.
Szinte már elképzelni sem tudjuk, hogy milyen volt a pár évvel ezelőtti merev munkavégzési morál a legtöbb cégnél. Persze az úttörők már évekkel korábban elkezdtek a munkavállalók egyéni igényeire koncentrálni, mind az irodaházak környezetét, mind a szolgáltatásokat, vagy akár a munkavégzés helyét illetően. Ami korábban unikális jelenség volt, az mostanra viszont alapvetéssé vált, amit a HB Reavis is felismert irodafejlesztőként, illetve irodai szolgáltatóként: a Qubes és a HubHub bevezetésével már nemcsak a hosszú távú klasszikus irodabérlőkre gondolnak, hanem a kisebb, rugalmasabb igényeket támasztó cégekre, munkavállalókra egyaránt. Berényi Zsolt, a HB Reavis akvizíciós és fejlesztési igazgatója és Mazzá Fabrizio, a HubHub és Qubes termékekért felelős üzletfejlesztési menedzser válaszolt a szolgáltatott irodák, valamint az irodapiac átalakulása kapcsán feltett kérdéseinkre.
Az irodapiacon, a logisztikai szegmensben és még a retail piacon is jöttek létre új bérleti tranzakciók szeptemberben, többek között a BudaPart City irodaháznak, valamint a szintén XI. kerületi IP West irodaépületnek lett új bérlője. A budaörsi logisztikai szegmens egy 28 ezer négyzetméteres tranzakciót könyvelhetett el, míg, a retail piacon az Etele Plaza szeptemberi megnyitásával mintegy 120 üzlet foglalta el új helyét, de a még el sem készült Millennium Gardens irodaházban is már megvan, hogy milyen étterem fog nyílni. Összeszedtük, hogy milyen bérleti tranzakciók zajlottak le 2021 szeptemberében.
Már másfél éve foglalkoztatja a piaci szereplőket az irodapiac, illetve az azt hajtó bérlői, keresleti oldal vélt vagy valós átalakulása. Továbbra sem tűnik egyértelműnek mikor, és milyen formában fog eljönni az egyensúlyi állapot, vagyis milyen lesz az irodai munkavégzés végső formája a következő években, milyen arányban állapodik meg a home office, mennyi irodaterületre lesz szüksége a cégeknek, és milyen rugalmas szerződések köttetnek majd a felek között. Bár konkrét választ ezekre a kérdésekre aligha lehet ma még adni, a meghatározó méretű portfólióval bíró irodaház-tulajdonosok, kezelők és bérbeadók mostanra már nem kevés tapasztalattal, valamint megfigyeléssel rendelkeznek arról, hogy mi zajlik éppen a piacon, és hogy milyen tendenciák vannak kialakulóban. Mit is jelent pontosan, hogy elmúlt-e már dél, az „ingatlanpiac óráján”? Többek között, ezekről a témákról beszélgettünk Simonyi Balázzsal, a CPI Hungary bérbeadási igazgatójával.
Nagy volt a mozgolódás áprilisban a hazai irodapiacon: bérleti szerződést hosszabbítottak a Kálvin Square irodaházban, valamint a myhive Thirteen | Globe és a Dél-Pesten található Office Campus irodaházban is. Szintén meghosszabbodott az egyik bérlő szerződése a myhive Greenpoint 7 irodaházban, de új cég is érkezett, csak úgy mint a Balance Office Park toronyépületébe és a myhive Haller Gardens irodaházba. Az irodapiac mellett a logisztikai ingatlanoknál is létrejöttek új bérleti megegyezések. Összefoglaltuk, hogy milyen bérleti tranzakciók zajlottak le 2021 áprilisában.
A CPI Hungary Váci úti irodakomplexumát választotta a nemzetközi személyzeti szolgáltató cégcsoport budapesti központjának új helyszínéül.
A legújabb budapesti székházban 15 éves bérleti szerződéssel működik a Magyar Telekom központja, a koronavírus miatt viszont a dolgozók nagy része nyilvánvalóan nem jár be az épületbe. Emiatt a cég az irodaház egy részének albérletbe adását fontolgatja, ami azonban a Wing számára nem tűnik úgy, hogy bármilyen pénzügyi nehézséget jelentene, mivel hosszú távú fix szerződéssel rendelkeznek - írja a Reuters.
Az idei év harmadik negyedévében 4 irodaépületben, összesen 59 785 négyzetméterrel bővült a budapesti modern irodaállomány, ezzel a teljes állomány jelenleg 3 856 750 négyzetmétert tesz ki, melyen belül 3 242 000 négyzetméter „A” és „B” kategóriás modern spekulatív irodaterület, valamint 614 750 négyzetméter saját tulajdonú iroda található. Az üresedési ráta az első és második negyedév után tovább emelkedett, jelenleg 8,1 százalék (csak a bérirodáké, vagyis a saját tulajdonú állomány nélkül már 9,6%), ami 0,8 százalékpontos negyedéves emelkedésnek felel meg.
Az előző év végén kötött hosszú távú bérleti szerződés keretében nyár elején költözött be a WING tulajdonában lévő Infopark B épületébe az Ericsson. A telekommunikációs vállalat mérnöki szolgáltatásokat nyújtó egysége (Regional and Global Support Organizations) 2600 négyzetméternyi irodaterületet bérel.
Az irodaházak üzemeltetői felkészültek rá, hogy a járvány enyhülésével egyre több dolgozó tér vissza a munkahelyére a home office-ból - jelentette be Takács Ernő, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) elnöke. A szakszövetség speciális egészségvédelmi protokollt készített és azt javasolta az üzemeltetőknek, hogy a járványveszély enyhülése ellenére az irodaházakban a továbbiakban is tartsák fenn az egészség megóvását célzó intézkedéseket.
A mai bérbeadói piacon kiszolgáltatottabbak a bérlők, mint valaha. Mit tud felmutatni ilyen helyzetben a bérlőképviselő és mit értékel ebből maga az ügyfél? A válaszokat Kalaus Valtertől, a CRESA tanácsadó cég ügyvezető partnerétől vártuk.
A Randstad Sourceright bérleti megállapodásával 100 százalékos bérbeadottságot ért el az Árpád híd melletti 36 ezer négyzetméteres Gateway Office Park - szerepel a CPI közleményében.
Új irodára talált a Brown-Forman, a bérlő az év végén költözik a Flórián Udvarba. A tranzakció létrejöttében a JLL segítette a bérlőt.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Végső megoldás: atombomba?
A Szilícium-völgy legnagyobb vállalatai fognának össze.
Szomorú módja ez egy karrier lezárásának.
Erre vár a fél ország.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?