A ConTech, vagyis az építőipar digitalizációja, modernizációja, új megoldásai nem maga a cél, hanem csak az eszköz egy sokkal fontosabb dologhoz. A fennmaradáshoz. Hol tart ebben a világ és hol tartunk most ebben Magyarországon? Egyáltalán mit jelent a mesterséges intelligencia és a legújabb technológiák az építőipar működése számára? A Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2023 konferencia első szekciójában ezekről beszéltek a szakértők, amellett, hogy a magyar építészeti törvény aktualitásai is előkerültek.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) egyeztetést tartott hét élelmiszeripari és kereskedelmi szakmai szervezet, illetve az Agrárminisztérium képviselőivel a múlt héten közzétett, infláció csökkentését célzó javaslatairól.
A hazai építőipari termelésben most lassul a piac, de a többség szerint 1-2 éven belül újra felpörgünk. A válaszadók negyede szerint ugyanakkor kevés a jó hír, érezhető a lassulás és a kilátástalanság. Az Építőipar 2023 konferencia első szekciójának panelbeszélgetésében Ditróy Gergely, a Portfolio üzletfejlesztési igazgatója a piaci kilátásokról kérdezte az iparág szereplőit.
Kevés olyan gyártócég van, amely termékét ne kellene felületkezelni, legyen szó tisztításról, festésről vagy korrózióvédelemről. A magyar tulajdonosi hátterű Kematechnik Innomontage Kft.-nél 30 éve gyártanak felületkezelő berendezéseket a termelőcégek gyártósoraiba, így jó rálátásuk van az új technológiák terjedésére és hogy milyen fejlettségi szinten állnak a magyar vállalkozások. A cég ügyvezetője szerint a pályázati források hajtják az innovációt, anélkül csak a nagyon tőkeerős cégek vagy multik kezdenek beruházásokba, ugyanakkor a kisebb vállalkozásoknál gyakori, hogy egyszerűbb vezérlésű gépeket kérnek, mert nincsenek tisztában az Ipar 4.0-ás megoldások előnyeivel.
Számtalan újításon már túlvagyunk, de még ennél is több van kibontakozóban az építőiparban, köszönhetően a digitalizációnak és az ezáltal elérhető hatalmas elemezhető adattömegnek. De hogyan is tud hatékonyságot növelni a gyakorlatban a rengeteg adat és milyen eget rengető változásokra számíthatunk? Többek között ezekre a kérdésekre lehetett választ kapni Kaltenbacher Tamás, a HBM Kft. ügyvezetőjének a Property Investment Forumon tartott előadásában. A szakértő azt is elárulta, hogy a digitális adatokat használhatjuk a megalapozottabb döntéshozatalra, illetve a hatékonyság növelésére, és arra a kiemelten fontos célra is, hogy a környezeti kihívásokra jobb választ adjuk.
A minap lazított EU-s pénzfelhasználási szabályokat láthatóan beépítették annak az új uniós pályázatnak a tervezetébe, amelyet ma tesz ki társadalmi egyeztetésre az Innovációs és Technológiai Minisztérium. A vírusválság mellett is vonzó feltételekkel ad akár 70%-os vissza nem térítendő támogatást a cégeknek a hatékonyságjavításra, igaz valójában egy feltételesen visszatérítendő uniós forrásról van szó, azaz először visszatérítendőként indul, majd a viszonylag könnyű feltételek teljesítésével ez teljes mértékben vissza nem térítendő támogatássá válhat. A nyertes cég foglalkoztatotti létszámától függ az, hogy dolgozónként mennyi támogatást vehet igénybe és az is jól látszik, hogy a kisebb cégeknél igyekeznek arányaiban jóval többet segíteni.
Széleskörű egyetértés van abban, hogy azok a vállalatok, amelyek nem fektetnek energiát az ipar 4.0-ás technológiák adaptálásba, azok hosszú távon versenyhátrányba kerülnek. Azonban a Portfolio-MAGE Járműipar 2019 konferenciáján tartott workshopokon a szakemberek arra is felhívták a figyelmet, hogy ezeknek csak akkor van értelme, ha azokat cégekre szabják és egy kijelölt stratégia mentén, egy felelős projektvezető irányítása alatt valósítják meg, különben a tervezett hatékonyságnövelés elmarad.
Egy minapi lapinformációból már kiderült, hogy a kormány által a magyar építőipari vállalkozások hatékonyságnövelésére szánt 20 milliárdos pályázatból, idén csak 8 milliárdos lenne a keret, de az csak a legfrissebb Magyar Közlönyből derült ki, hogy a programot 3 évre elnyújtják.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Olajraktárt ért támadás az éjjel.
Vidéken várhatóan 10% alatti szobaár-emelkedést bír majd el a piac
Mozgalmas esztendő volt, annyi biztos.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?