Ilham Aliyev azerbajdzsáni elnök a szomszédos Örményországot fasiszta államnak nevezte, amely szerinte fenyegetést jelent, ezért meg kell semmisíteni. Kijelentését Nikol Pasinján örmény miniszterelnök egy újabb konfliktus igazolására tett lehetséges kísérletnek nevezte szerdán.
Az elmúlt napokban az afgán erők több alkalommal is összecsapásokba keveredtek a pakisztáni fegyveresekkel. Az eset előzménye, hogy Iszlámábád légi bombázásokat hajtott végre a szomszédja területén – közölte az Al Jazeera.
A szíriai drúz kisebbség képviselői az interneten pénteken terjesztett videóüzenetükben Izraelhez csatolásukat kérték, hogy ne kelljen az új szíriai kormány fennhatósága alatt élniük.
Mianmarban 2021-ben robbant ki véres polgárháború, miután a hadsereg puccsal átvette a hatalmat, azóta véres összecsapások dúlnak a délkelet-ázsiai országban. A The Diplomat jelentése szerint megjelent egy reménysugár a harcok lezárására, mivel a második legnagyobb ellenálló csoport hajlandó tárgyalni a kormányerőkkel.
Kína és India váratlanul bejelentette az október végi BRICS csúcstalálkozó ideje alatt, hogy lépéseket tesznek a megoldás felé a vitatott himalájai zónában, ahol 2020-ban véres összecsapások alakultak ki. Eleinte csak a csapatok visszavonásáról tájékoztatták a nyilvánosságot, majd később az újrainduló járőrözésről is hírt adtak. A húzással nem egy négy éve tartó konfliktus indult el a megoldás irányába, hanem egy több évtizede tartó feszült helyzetben történtek lépések. Az eredményeket viszont egyelőre nem szabad túlértékelni, mivel a háttérben húzódó okok ennél jóval nagyobb veszélyek sorát leplezhetik el.
Az izraeli miniszterelnök határozott álláspontot fogalmazott meg a Hezbollah-val kapcsolatban egy vasárnapi határlátogatás során. Benjámin Netanjahu kijelentette, hogy a libanoni síita szervezetet vissza kell szorítani az ország belsejébe, és meg kell akadályozni az újrafegyverkezését, függetlenül attól, hogy születik-e tűzszüneti megállapodás.
India és Kína évtizedes távlatokban képtelen egymással megegyezni a Himalájában futó határvonal pontosa futásán, most a hosszú tárgyalások eredményeként közelebb kerültek a konszenzushoz – számolt be a Hindustan Times.
Határrendészeti megállapodást kötött India és Kína vitatott himalájai határterületükre vonatkozóan - jelentette be hétfőn Vikram Misri indiai külügyminiszter.
Az ENSZ libanoni békefenntartói (UNIFIL) a helyükön maradnak annak ellenére, hogy Izrael kivonulásukra szólított fel őket - közölte hétfőn a világszervezet békefenntartó műveleteinek vezetője, miközben az ENSZ Biztonsági Tanácsa bírálta az erőket ért legutóbbi támadásokat.
Az észak-koreai hadsereg kedden felrobbantotta az országot Dél-Koreával összekötő utak egy részét, tovább élezve a két Korea közötti feszültséget. A lépés része annak a folyamatnak, amelynek során Phenjan fokozatosan felszámolja a két ország közötti kapcsolatokat és infrastruktúrát - írta a YNA.
Egyre súlyosabb a helyzet a két Korea között, bármelyik pillanatban nagyon súlyos összecsapások alakulhatnak ki. Phenjan parancsot adott a határ közelében állomásozó tüzérségi egységeknek, hogy álljanak tűzkészültségben – írja a The Korea Times.
India 2024 júliusában mutatta be a Zorawar könnyű harckocsi prototípusát, amelyek könnyebben tudnak mozogni a Kínával közös hegyvidéki határszakaszon – számolt be a Defense News.
Nicolás Maduro venezuelai elnök szerdán aláírta az országával határos, guayanai ellenőrzésű, olajban gazdag Essequibo nevű terület annektálásáról szóló törvényt.
Nicolás Maduro venezuelai elnök összevont hadgyakorlat megtartását rendelte el csütörtökön a venezuelai fegyveres erők számára a Guyanához közeli keleti tengerpart mentén, mert az Egyesült Királyság hadihajót küldött a dél-amerikai országgal határvitában álló szomszédos Guyana felségvizeire.
Kína és India között gyakorlatilag az írott történelem kezdetétől állandósult a rivalizálás. A két ősi civilizáció évezredeken keresztül küzdött a kontinens „legnagyobb hatalmának” szerepéért, még akkor is, ha ez nem is volt mindig egymás elleni vetélkedés. A szomszédos országok között a közlekedés sokáig szinte lehetetlennek bizonyult, mivel több ezer kilométeres hegyláncok, átjárhatatlan sziklaperemek és kegyetlen csúcsok állták útját annak, aki a két terület között szeretett volna átjárót találni. Az elmúlt egy évszázadban a technikai vívmányok megváltoztatták ezeket az állapotokat, ezért felértékelődött a nehezen járható hegyvidék szerepe. Ráadásul mindkét ország globális szerepkörre tör, ami miatt kulcsfontosságú ezeknek a területnek az ellenőrzése.
India kedden visszautasította, hogy Kína átnevezzen olyan földrajzi helyeket, amelyek keleti állama, Arunácsal Prades a területén vannak.
A Gránit Alapkezelő vezetőivel beszélgettünk.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Sármay Bencével, a Visa hazai vezetőjével beszélgettünk.
Mit látunk a piacokon?
Az korábbi jegybankelnökkel a vámok hatásait elemeztük.
Senki nem fúr, pedig kiadták a jelszót.