A földkéreg és akár annál is mélyebb eredetű gázok – szén-dioxid, hidrogén, metán, radon – hatásának, útjának és viselkedésének megértése segíthet az éghajlatváltozás újabb nézőpontjainak pontosításában, sőt akár a földrengések előrejelzésében is. A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézetének (HUN-REN FI) több jelenleg is folyó kutatása vizsgálja például a földtani eredetű szén-dioxid hatását a talajban és levegőben egyaránt - közölte a szervezet.
Az Európai-Mediterrán Szeizmológiai Központ (EMSC) jelentése szerint kedden 5,9-es erősségű földrengés rázta meg Chile Atacama régiójának partvidékét. A szakértők által közzétett adatok alapján a földmozgás epicentruma 29 kilométer mélységben volt.
Csütörtökre virradó éjjel Pannonhalma térségében 2,4 megnítúdójú földrengés keletkezett - közölte HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriuma.
A Földközi-tenger térségében több ország is fokozott földrengés- és vulkánkitörés-veszélynek van kitéve a közeljövőben - állítja Frank Hoogerbeets holland kutató és szeizmológus. A szakember, aki korábban megjósolta a törökországi földrengést, most Görögországra, Olaszországra és Törökországra figyelmeztet. Különösen Görögországot tartja veszélyeztetettnek egyedi tektonikai adottságai miatt - írta a Greek Reporter.
A földrengések kialakulásának új elméletét dolgozták ki izraeli kutatók. A Jeruzsálemi Héber Egyetem fizikusai által végzett kísérletek rávilágítottak arra, hogy a földrengéseket megelőzheti egy lassú, "kúszó mozgás", amely nem jár észlelhető rengéssel. Ez az új felismerés hozzájárulhat a földrengések előrejelzésének fejlesztéséhez - közölte a Live Science.
Egy friss kutatás szerint a globális felmelegedés miatt gyors tempóban olvadó Antarktisz jégtakarója alatt vulkánok törhetnek ki. A nyomásváltozások miatti kitörések messzemenő problémákat okozhatnak és tovább gyorsíthatják az így is nagy tempóban zajló jégolvadást - írta meg az IFLScience.
Kína komoly előrehaladást ért el a lítiumföltárás terén, aminek köszönhetően már a világ második legnagyobb lítiumkészletével rendelkezik - közölte a természeti erőforrások minisztériuma alá tartozó kínai geológiai szolgálat szerdán.
Mérési adatok szerint ébredezik a Dél-Olaszországban található, Magyarországtól kevesebb mint 700 km-re fekvő Solfatara kráter és a körülötte húzódó Flegrei-mezők - jelentette az Időkép.
A nyugat.hu számolt be az ELTE szombathelyi oktatójának felfedezéséről.
A kínai Csuzsung marsjáró olyan geológiai jellegzetességeket fedezett fel a Mars északi féltekéjén található Utopia Planitia régióban, amelyek egy ősi óceán egykori jelenlétére utalhatnak. A Scientific Reports folyóiratban megjelent tanulmány szerint az azonosított felszíni formák és a talaj ásványi összetétele alátámasztják azt az elméletet, miszerint a vörös bolygó felszínét egykor víz borította. A kutatás eredményeivel kapcsolatban azonban sok kutató szkeptikus - írta meg a Newsweek.
Egy kínai marsjáró segítségével a tudósok újabb bizonyítékokat találtak arra, hogy a vörös bolygón évmilliárdokkal ezelőtt óceán lehetett. A kutatók szerint a marsjáró és a Mars körül keringő űrszondák által gyűjtött adatok olyan geológiai jellegzetességekre utalnak, amelyek egy ősi partvidék jelenlétét valószínűsítik. Az eredmények nem csak alátámasztják a marsi óceán elméletét, de annak fejlődési forgatókönyvét is felvázolják.
Tudósok szimulációi szerint nagyjából 15 kilométer vastag, tömör gyémántréteg lehet a Merkúr felszíne alatt, amely több rejtélyes jelenséget is megmagyarázhat a Naprendszer legkisebb bolygójával kapcsolatban - írka a LiveSciene egy nemrég megjelent tanulmány alapján.
Egy Mars körül keringő űrszondának eddig soha nem látott részletességgel sikerült lefotóznia az Aganippe Fossa nevű kanyont vörös bolygón. Ugyan szurdok már közel egy évszázada ismert a csillagászok körében, egyelőre csak feltételezések vannak arról, hogyan jöhetett létre. Most először nyílt lehetőség arra, hogy ilyen közeli és részletes felvételeket készítsenek a képződményről - számolt be az IFLScience.
6,5-ös erősségű földrengés rázta meg Japán egyik szigetcsoprtját - közöte az Egyesült Államok geológiai intézete a Reuters tudósítása szerint.
Az izlandi vulkán kitörése Grindavík közelében lecsillapodott, de a kockázatok továbbra is fennállnak.
Felfedezték a Föld „pulzusát”, amely nagyjából 27,5 millió évente jelentkezik - számolt be egy új kutatásról a 24.hu.
Csapkodás volt a legfontosabb devizakeresztben.
Trump bejelentése és a megelőző órák, folyamatosan frissülő cikkünkben.
A futures indexek nagy esésben vannak.
Súlyos ütéseket kapott Kína és az Európai Unió.
A Wolt és a Foodora dolgozói is besokalltak.
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?