Tudtad, hogy 10 000 évvel ezelőtt mindenkinek barna szeme volt a világon? Biológia órán még azt tanították, a szem színét alapvetően a domináns és recesszív gének határozzák meg, azóta azonban a tudósok rájöttek, ennél sokkal bonyolultabb a kérdés. Az OCA2 gén mellett legalább kilenc másik gén vesz részt a pigmentek termelésében és eloszlásában. Jelenleg a világ népességének mindössze 2%-a rendelkezik zöld szemekkel, így ez a legritkább szemszín a világon - írta meg a VerywellHealth.
Hogyan lehet lassítani az öregedés folyamatát? Hogyan lehet meghekkelni a biológiai óránk járását? Milyen életmód, gyógyszer, hatóanyag segíti ezeket a folyamatokat? Amíg ezt genetikai úton nem lehet megtenni, milyen egyéni megoldások vannak? Mivel élhet a hétköznapi ember és milyen dimenzióban járnak ezen a téren a milliárdosok? Látványos kísérletek, tudományos információk és gyakorlati tudnivalók keretében mutatták be a legújabb longevity trendeket a Medipredict konferenciáján.
Két amerikai kutató – Victor Ambros fejlődésbiológus és Gary Ruvkun molekuláris biológus – kapta a mikroRNS felfedezéséért és a poszttranszkripciós génszabályozásban betöltött szerepének feltárásáért az idei orvosi-élettani Nobel-díjat és a vele járó 11 millió svéd koronát – jelentették be a Svéd Királyi Akadémián hétfőn Stockholmban az MTA közlése szerint.
Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.
Bár sokan vagyunk, akik azon gondolkodunk, mi lehetett a hosszú élet titka a világ legidősebb embereinél, a tudósok azt tanácsolják, inkább ne fogadjunk el a százévesektől tanácsot a hosszú életre vonatkozóan – írja a The Guardian.
A tudósok egy apró termetű, mindössze 1 méter magas ősi emberi faj tagjának maradványaira bukkantak egy indonéz szigeten. A régészek által feltárt fosszilis karcsont egy olyan felnőtt emberé volt, aki körülbelül 700 ezer évvel ezelőtt élt Flores szigetén, ahol törpeelefántokkal, komodói sárkányokkal és nyúlméretű óriáspatkányokkal osztozott az élőhelyén - írta meg a The Guardian.
Többek között az éghajlatváltozás miatt állat- és növényfajok ezrei kerültek a kipusztulás szélére. Egy nemzetközi tudóscsoport meglepő tervet dolgozott ki a probléma orvoslására: a kutatók egy biobank létrehozását javasolják a Holdon, ahol egy esetleges klímakatasztrófa ellenére is biztonságban lennének a földi fajok DNS-mintái - írta meg a The Guardian.
A csípőszúnyogok állományának gyérítésére bevetett, Magyarországon is széles körben alkalmazott pyrethroid-alapú kémiai kezelések visszafogott használatára hívják fel a figyelmet a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratórium (PTE VNL) szakemberei.
Londoni és szingapúri tudósoknak sikerült gyógyszeres kezeléssel 20-25%-kal megnövelniük a laboratóriumi állatok élettartamát. A felfedezés a tudósok reményei szerint lelassíthatja az emberi öregedést is. A gyógyszert már embereken is tesztelték, azonban az öregedésgátló hatást még nem sikerült bebizonyítaniuk - írja a BBC.
Az Amerikai Rákellenes Társaság (ASC) friss tanulmánya szerint a 30 év felettiek körében bekövetkező, rákos megbetegedés okozta halálesetek közel feléért olyan módosítható kockázati tényezők felelősek, amelyek egyszerű életmódbeli változtatásokkal megelőzhetőek lehetnek. Ilyen lépések például a dohányzásról való leszokás, vagy a rendszeres testmozgás beiktatása - írja a kutatásról a ScienceAlert.
Egy friss tanulmány szerint az APOE4 gén két példányát hordozó személyeknél szinte biztosan kialakul az Alzheimer-kór, és a tünetek korábban jelentkeznek, ami új megközelítést igényelhet az Alzheimer-kór kutatásában, diagnosztizálásában és kezelésében.
A világ rendkívül sebezhető a járványokkal szemben és ez részben a tétlenségből fakad - írja Kemenesi Gábor virológus annak kapcsán, hogy Amerikában hónapok óta terjed a szarvasmarhák körében a H5N1 influenzatörzs.
Egy friss tanulmány kimutatta, hogy azok az emberek, akik genetikailag hajlamosak a korai halálozásra, egészséges életmóddal akár 62%-kal csökkenthetik ennek a kockázatát, ami alátámasztja az egészséges szokások és a hosszabb élettartam közötti összefüggést - közölte a CNN.
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) jóváhagyta a Pfizer Beqvez nevű gyógyszerét, amely egy forradalmi génterápiás kezelés a közepesen súlyos vagy súlyos B hemofíliában szenvedő felnőttek számára - írta a Cnbc.
Egy kutatócsoport újraélesztett egy 46 000 évvel ezelőtt megfagyott férget. Az élőlény a szibériai permafrosztban egy különleges biológiai állapotban találtak rá - írja a CNN.
A következő két hét során százezer genetikailag módosított szúnyogot engednek szabadon Zágrábban, hogy elpusztítsák a természetes állományt - írta az Index.hr internetes portál csütörtökön.
Percről percre tudósításunk az ukrán frontról.
Ezeket a dokumentumfilmeket is láthatjuk a most induló BIDF-en.
Hidegzuhany, rendeletcunami, bírósági ellencsapás.
Megszólalt a gazdasági miniszter.
Trumpnak sikerült a héten alaposan megmozgatnia a piacokat.
Jelentős kifizetések várhatók.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.