A járvány új korszakot nyitott 2020-ban, védekezésbe kellett váltani, ezért a kormány megalkotta és végrehajtotta a Gazdaságvédelmi Akciótervet, amely 2021. január elsejéig tartott - fogalmazott a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdasági Évnyitó című eseményén Orbán Viktor, aki szerint a program elérte a célját, mert megtartotta a munkahelyeket. Január elsejét követően - a vakcina megjelenésének köszönhetően - a kormányfő szerint lehetőség van a gazdaság újraindításáról, a nyitásról beszélni, ezért a kormány útnak indította a három ütemből álló Gazdaságújraindítási Akciótervet. Az új és konkrét intézkedések közül azonban csak egyet említett: a mikrovállalkozásoknak szánt, 10 évre szóló nulla százalékos hitelt. A koronavírus-válság és a lezárások által megtépázott szektorok (vendéglátás, turizmus, éttermek, szállodák) számára semmilyen új lépést nem ismertetett a gazdaságpolitika. Orbán Viktor egyúttal elárulta, hogy a 2020-as recesszió közelebb lehet az 5%-hoz, mint a 6%-hoz, ezért az eddigi várakozásoknál lényegesen jobban teljesíthetett tavaly a magyar gazdaság.
Látványosan lecsapódtak a koronavírus-járvány gazdasági következményei a tavalyi költségvetésben, ezzel egyfajta látleletnek is tekinthetjük. A Pénzügyminisztérium ugyanis a napokban hozta nyilvánosságra a 2020-as büdzsé részletes bevételi és kiadási számait, mely bemutatja, hogy a pandémia miként írta át a kormány eredeti terveit: a gazdálkodó szervezetek, a lakosság a vártnál kevesebb bevételt fizetett be a közösbe, a fogyasztáshoz kapcsolt bevételek sokkal kisebb mértékben növekedtek a tervezettnél, közben a kiadások 6600 milliárd forinttal lettek magasabbak az előirányzatnál és még a Társadalombiztosítási Alapok is kilyukadtak.
Kiábrándító képet mutat a Gazdaságvédelmi Alap kiadási szerkezete abból a szempontból, hogy ténylegesen mekkora összeg ment ebből a költségvetési válságkezelő eszközből a gazdaság megsegítésére - derül ki a hvg kedden megjelent összesítéséből.
A koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásait kivédő Gazdaságvédelmi Akcióterv teljes mérete már eléri az idén várható GDP 28 százalékát. Vagyis az intézkedéscsomag GDP-arányosan 8 százalékot hízott az elmúlt néhány hónapban.
Rendkívüli, de meglepőnek nem mondható időpontban, december 24-én jelent meg egy olyan határozat, amivel a kormány több száz milliárd forintot mozgat meg - még az utolsó pillanatban is - a 2020-as költségvetésben. Ennek túlnyomó részét a kormány a - forrásaiból már 5 hónappal ezelőtt teljesen kimerült - Gazdaságvédelmi Alap terhére valósította meg, így az alap kiadásai számításaink szerint megközelítik a 4000 milliárd forintot. Ez azt is jelenti, hogy a kabinet becsléseink szerint az idén várható GDP közel 9%-át újraosztotta az alapon keresztül.
Szombaton derült ki, hogy a kormány négy gazdaságvédelmi döntést hozott. Alaposabban megvizsgálva az egyes lépések részleteit, kiderült számunkra: ezek nagy része már ismert intézkedés volt, néhány esetben beszélhetünk az érintett kör kibővítéséről. Ami viszont vadonatúj lépés, az az önkormányzatokat érintő kellemetlen húzás, amiben benne van a politikai alapon történő szelektálás lehetősége és veszélye.
A szombaton megjelent határozatával újabb tetemes összeget költött el a kormány az idei költségvetésből a már rég kiürített Gazdaságvédelmi Alap terhére. Az elmúlt néhány nap történései azt mutatják: a kormány az idei hiány és annak finanszírozása miatt már nem aggódik.
Közel 300 milliárd forintot vont ki a már régóta amúgy is üresnek mondható Gazdaságvédelmi Alapból szerdai döntésével a kormány. Ebből az átcsoportosításból a legtöbbet a Pénzügyminisztérium és a Külügyminisztérium kapta, mindkét esetben vállalati beruházási programokra mehet az összeg.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara azt javasolta a miniszterelnöknek, hogy egy évre függesszék fel a helyi iparűzési adó beszedését, ezzel is segítve a vállalkozásoknak. Utánanéztünk, hogy a váratlanul érkező adóügyi javaslat érdemi segítséget jelent-e a cégeknek, főleg ha azt is hozzátesszük a történethez, hogy közben ez a (éves szinten már 800 milliárd forint feletti) tétel hiányozni fog az önkormányzatoktól.
Parragh László délelőtt egyeztetett a kkv-kat segítő lehetséges intézkedésekről Orbán Viktorral, majd este az RTL Híradójának el is árulta, milyen javaslatokat fogalmazott meg a miniszterelnöknek.
Pénteki határozatával 32 milliárd forinttal csapolta meg a Gazdaságvédelmi Alapot a kormány. Ennek az összegnek közel a fele a KKM-hez került nemzetközi tagdíjakra és kötelező jellegű, önkéntes hozzájárulásokra.
Lassan megközelíti az 1900 milliárd forintot a Gazdaságvédelmi Alapból idén eddig átcsoportosított összeg.
A Gazdaságvédelmi Operatív Törzs ülésén a közbeszerzések gyorsításáról és egyszerűsítéséről tárgyalunk - közölte kedd délután Varga Mihály a közösségi oldalán. Délután 4-kor meg is jelent az ülésen született döntésekről tájékoztató videó a pénzügyminiszter Facebook-oldalán.
Szerdai döntésével a kormány 206 milliárd forintot csoportosított át a Gazdaságvédelmi Alapból. Abból az alapból, amelyben már tulajdonképpen nincs is forrás, vagyis ezek a költések már a deficit növelésével járnak.
Péntek reggel a szokásos időpontban interjút ad a miniszterelnök a Kossuth Rádiónak. A beszélgetésben minden bizonnyal szó lesz a koronavírus-járvány második hullámáról és annak következményeiről.
A koronavírus-járvány második hullámában a magyar gazdaság korábban látott részleges leállását kell megakadályozni, és ehhez az egyik legjobb eszköz a határokon életbe léptetett korlátozó intézkedések sorozata - jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter szerdán a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nagykállóban, ahol átadta a Tecnica Ungheria Kft. beruházástámogatási okiratát. Egy másik szerdai eseményen pedig azt hangsúlyozta, hogy el kell kerülni a termelés visszaesését.
Vidéken várhatóan 10% alatti szobaár-emelkedést bír majd el a piac
Mozgalmas esztendő volt, annyi biztos.
Intenzív szakaszában van a háború.
Erős állítást tett az elemző.
Szankcionált személy lehetett a célpont.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?