A Bulgargas bolgár állami gázipari vállalat több mint 400 millió eurós kártérítést követel a Gazprom Export-Import orosz gázmonopóliumtól a földgázszállítások 2022 áprilisában történt hirtelen felfüggesztése miatt.
A zürichi választottbíróság ítéletében kötelezte a boszniai Föderáció gázszállítóit, az Energoinvestet és a BH-Gast, hogy 11,16 millió dollár kártérítést fizessenek a magyar gázhálózat rendszerüzemeltetőjének, az FGSZ Zrt.-nek az orosz gázszállítás útvonalának megváltoztatása miatt - írja az SEE.
A Gazprom orosz energiaóriás a februári mennyiséghez képest 4,5%-kal növelte földgázszállításait Európába márciusban, míg az előző év azonos időszakához viszonyítva közel 26%-kal több gázt exportált, miközben az ukrajnai háború miatt csökkent európai exportja mellett jelentősen bővítette kínai gázértékesítéseit - írja a Reuters.
Az Európai Bizottság által készített hatásvizsgálat szerint az Európai Unió Oroszország elleni szankciói várhatóan növekvő, hosszú távú hatást gyakorolnak majd az orosz gazdaságára. A szankciók következtében mintegy 91 milliárd euró értékű importveszteség keletkezett Oroszországból, és 48 milliárd eurónyi uniós exportot is elveszítettek. Ezek az intézkedések jelentősen rontották Oroszország ipari és technológiai kapacitását, ami idővel várhatóan fokozódni fog, és strukturális, hosszú távú hatással lesz Oroszország költségvetésére, pénzügyi piacaira, külföldi beruházásaira és ipari bázisára.
Bár a földgázszállítási-rendszer jelenlegi formájában gyakorlatilag átalakítás nélkül is alkalmas 2%-os hidrogén-földgáz keverék szállítására, kizárólagos hidrogénszállítás esetén viszont már jelentősebb rendszert átalakító beruházásokra lenne szükség. A jelenlegi földgázrendszer átalakítása még így is a legolcsóbb megoldás a hidrogén szállítására, amely segítheti olyan EU-s szakpolitikai célok elérését, amelyek 2030-ra az iparban 42%-os zöld hidrogénfelhasználási arányt írnak elő. Az alternatív energiahordozók nagynyomású földgázrendszerben való szállíthatóságát az FGSZ Földgázszállító Zrt.-nél már jó ideje vizsgálják.
A hullámzó energiaárak és a háború elhúzódása ellenére a gázszállítások zavartalanul zajlottak Magyarországon, a szállítórendszer és a tárolók jól vizsgáztak. Az idei tél ugyanakkor enyhe volt, komoly visszaesés volt tapasztalható mind a szállítás, mind a fogyasztás szempontjából, utóbbihoz a takarékossági intézkedések is hozzájárultak. A sok kedvező hatás miatt a gázellátásban ezen a télen nem volt probléma, a következő téli időszakra való felkészülés során azonban a gázszállítás szempontjából idén is figyelni kell a betárolásra, illetve a forrásdiverzifikációs célok értelmében az alternatív betáplálások biztosítására az ellátásbiztonság és a diverzifikált energiaellátási portfólió érdekében. Ebben komoly szerep hárul a szállítórendszerre, különösen a körültekintő tervezésre és modellezésre.
Fatih Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség vezetője szerint számos kedvező körülménynek köszönhetően az idei télen már nem lesz probléma, azonban a kontinensre leselkedő esetleges energiahiányra figyelmeztetett a következő tél tekintetében a szakember, mivel viszonylag kevés új cseppfolyósított földgáz (LNG) érkezik a piacra, miközben Kína fogyasztása idén jelentősen növekedni fog.
Európa túljutott a földgázellátási válság legnehezebb időszakán, és a meghozott intézkedéseknek köszönhetően elkerülte a legrosszabb ellátási forgatókönyvek megvalósulását - áll a Fitch Ratings szerdán Londonban bemutatott szektorelemzésében.
Hadifoglyok, köztük elsősorban a sebesültek Oroszország és Ukrajna közötti cseréjéről, valamint a törökországi gázközpont kialakításáról tárgyalt telefonon más témák mellett Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök - közölte hétfőn a Kreml sajtószolgálata
Az Európában kialakult bizonytalan energiapiaci környezetben a gázbeszerzés és a megfelelő gázmennyiség biztosítása központi kérdéssé vált, ugyanakkor az ellátásbiztonsággal összefüggésben kevesebb szó esett az ország energiaellátását biztosító, komplex és nélkülözhetetlen infrastruktúra megfelelő üzemeltetéséről, melyért hazánkban az FGSZ Földgázszállító Zrt. felel. Jó hír, hogy a földgáz mennyiségét és a földgázszállító rendszer technikai állapotát tekintve sincs ok aggodalomra.
A török energiaügyi miniszter szerint Törökország elkezdett rubelben fizetni az orosz földgáz egy részéért.
Norvégia november 1-jétől növeli a katonai készültség szintjét, hogy az ukrajnai háború miatt gyorsabban reagálhasson a biztonsági kihívásokra - jelentette be hétfőn Jonas Gahr Store norvég kormányfő.
A német Uniper a gázmegtakarítás érdekében bezárja központi irodáinak felét, valamint csökkenti a hőmérsékletet a nyitva maradt irodáiban - írja a Reuters.
Az energiaválság miatt gazdasági és társadalmi válság keletkezik Németországban 2023-ban a szövetségi kormány szerint. Robert Habeck alkancellár, gazdasági miniszter szerdán Berlinben a kormány 2023-2024-es gazdasági előrejelzését ismertetve kiemelte, hogy az Európai Unió legnagyobb gazdasága recesszióba süllyed jövőre.
Leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Ausztria "AA plusz" szintű államadós-osztályzatának kilátását az Fitch Ratings. A nemzetközi hitelminősítő ezzel egy időben megerősítette az osztrák besorolást.
Már az Északi Áramlat-1 gázvezetéken sem ömlik a gáz a tengerbe - erről tájékoztatta vasárnap a dán hatóságokat az üzemeltető, a Nord Stream AG.
Az orosz-ukrán háború legfontosabb eseményei percről percre számolunk be.
Van, aki az orosz légvédelmet teszi felelőssé.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?