A vártnál jobban bővült a foglalkoztatottság az ADP felmérése szerint, ami megerősíti az amerikai gazdaság kirobbanó formáját.
Az amerikai feldolgozóipar januárban 26 hónapos visszaesés után ismét növekedési pályára állt, a gyártás és a kereslet élénkülésével. Az Institute for Supply Management (ISM) friss jelentése szerint a feldolgozóipari bmit 50,9 pontra emelkedett, jelezve a szektor bővülését.
Az amerikai vámfenyegetés árnyékában növekedett a kanadai feldolgozóipar, de a bizonytalanság erősödik a legfrissebb bmi-adatok szerint.
A kínai Caixin feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (bmi) januárban elmaradva a piaci várakozásoktól alig maradt a pozitív tartományban, amelyek legjobb esetben is stagnálást vetítenek előre, mert az adatfelvétel Donald Trump elnökségének első napjaiban zárult csak.
A foglalkoztatottak száma csökkent az előző év azonos időszakához képest 2024 negyedik negyedévében, miközben a munkanélküliségi ráta stabil maradt.
Hamarosan érkeznek az amerikai munkaerőpiaci adatok, amelyek ismét nagyon fontosak lehetnek, a piaci hatásokat illetően. Az Egyesült Államok gazdasága ugyanis egyelőre nagyon erős, úgy tűnik, hogy a magas kamatok sem fékezik különösebben. Ennek megfelelően az amerikai 10 éves kötvényhozamok nagyon magasan ragadtak, és a dollár is bitang erős. A friss számok tétje tehát igen nagy: a gazdasági lassulásra vagy az inflációra kell figyelnie a Fednek? Ráadásul ez a kérdés a forint számára sem mellékes.
A várt 218 ezer fő helyett csupán 201 ezer fő lett az új munkanélküli segélykérelmek száma. Ez némileg ellentmond a nemsokkal korábban érkező ADP foglalkoztatottági adatnak, ami szerint lassul a foglalkoztatottság bővülése.
Az előző havinál lassabb ütemben, pusztán 122 ezer fővel bővült a foglalkoztatottság az ADP felmérése szerint, miközben a tegnapi ISM szolgáltatószektori bmi alapján az árnyomás kezd újra erősödni és a bérek is mintha újragyorsulnának. Ez pedig pont egy olyan helyzet jelez előre, amit a Fed nagyon nem szeretne megvalósulni látni.
A vártnál is erősebb az amerikai szolgáltatószektor, viszont óriásit emelkedett az árnyomás a szektorban egy olyan helyzetben, amikor az amerikai 10 éves kötvény hozama már 4,6% felett jár.
A csütörtöki határozott forintgyengülést pénteken is hasonló mozgás követte, így az euró jegyzése 415 fölé, a dolláré 404 fölé lépett a bankközi piacon. A fő ok az lehet, hogy új kétéves csúcsra ugrott a dollár az euróval szemben azután, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök az újévi üzenetében is megerősítette a vámkivetési terveit, a dollár erősödése pedig rendszerint a feltörekvő piaci devizák gyengülését hozza. Ahogy az lenni szokott, a forint ilyenkor alulteljesítő, és a régiós devizákhoz képest is gyengült.
Kissé csökkent a foglalkoztatás Magyarországon az elmúlt hónapokban, miközben a Covid-válság óta nem látott szintre emelkedett a munkanélküliség. Mindez azt mutatja, hogy a munkaerőpiacra is elért a gazdasági recesszió hatása.
Oroszországban gyorsult a kiskereskedelmi forgalom éves növekedése novemberben, miközben a munkanélküliség történelmi mélyponton stagnált.
Felfelé revideálták a harmadik neygedéves amerikai GDP növekedést, miközben a PCE maginfláció is negyedéves alapon nagyobb lett végül. Az új munkanélküli segélykérelmek száma viszont visszacsökkent, jelezve, hogy nincs semmi probléma a munkaerőpiacon.
Értékelte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) az idei évet, valamint ismertette 2025-re vonatkozó várakozásait. A szövetség elnöke, Koji László arra számít, hogy 2024 egészében az építőipar a múlt évi szinten, vagy attól 1-2 százalékkal elmaradva teljesít, a jövő év viszont nehezebb lesz az építésgazdasági értéklánc szereplői számára.
A Federal Reserve egyik vezetője óvatosságra int a kamatcsökkentéssel kapcsolatban, mivel az inflációs kockázatok továbbra is jelen vannak.
Hamarosan érkeznek az amerikai munkaerőpiaci adatok, amelyek ismét nagyon fontos lehetnek, főleg miután az előző hónapban alig tudott bővülni a foglalkoztatottság. Bemutatjuk az eddig már elérhető részletes munkaerőpiaci adatokat is és ez alapján megmutatjuk a legvalószínűbb piaci reakciót is.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Nem volt annyira átgondolva.
Armin Papperger nagyon feldühítette az orosz vezetőt.
Az korábbi jegybankelnökkel a vámok hatásait elemeztük.
Senki nem fúr, pedig kiadták a jelszót.
Lénárt Viktorral, a Zero Emission Leadership Group alapító-vezetőjével beszélgettünk.