Újraindultak pénteken az orosz nyersolajszállítások Csehországba a Barátság-kőolajvezetéken. A Reuters információi szerint a leállást valószínűleg egy fizetési nehézség okozta, ami az orosz olajkitermelő Rosneft és az ukránok között jelentkezett.
Az orosz olajszállítás Csehországba hamarosan újraindulhat, miután megoldódtak az Ukrajnán keresztül történő tranzittal kapcsolatos fizetési problémák - írja a Reuters. A leállás, amely kedden kezdődött, jelentős kihívások elé állította a cseh olajfinomítókat, és szükségessé tette az állami tartalékok igénybevételét.
Harmadik napja áll a nyersolaj szállítása a Barátság kőolajvezetéken Szlovákia felől Csehország irányába, amely miatt tegnap már a cseh stratégiai olajkészlethez is hozzá kellett nyúlni. Ma lejár egy kulcsfontosságú határidő arra, ameddig a csehek orosz nyersolajból finomított termékeket importálhatnak a szlovákok felől. A jelek szerint a nyersolaj szállításának leállítása, illetve ez a határidő összekapcsolódik, és látszólag egy óriási kötélhúzássá fajult a dolog. Furcsa módon éppen az érintett csehek nem aggódnak, és nem is kéri a cseh kormány a mai határidő meghosszabbítását.
Az Egyesült Államok a közelmúltban kiterjesztette az iráni olajat szállító tankhajók elleni szankciókat, ami jelentős fennakadásokat okozott az Irán és Kína közötti olajkereskedelemben. A szigorítások nyomán az iráni olaj áramlása csökkent, miközben az árak emelkedtek, különösen a kínai független finomítók számára, amelyek az iráni export 90%-át veszik fel.
Dróntalálat érte péntek hajnalban a Fekete-tenger partján található Tuapsze kikötővárosát. A krasznodari régióban található településen több becsapódást is rögzítettek, de a károk jelenleg ismeretlenek. Az ukrán partizánok szerint orosz hadihajót ért találat – írta meg a Kyiv Post.
Péntek éjszaka erőteljes támadás ért egy orosz olajfinomító egységet az oroszországi rosztovi területen, Kamenszk környékén.
"Bár a terveink szerint a finomítóink technikailag készen állhatnak arra, hogy két év múlva akár 100 százalékban alternatív nyersolajokat dolgozzanak fel, de ez nem jelenti azt, hogy az orosz nyersolajról való teljes leválás reális és fenntartható forgatókönyv lenne számunkra" – mondta lapunknak Bacsa György. Az ügy előzményeként a Politico-n még az jelent meg, hogy százmillió eurónyi EU-támogatásért cserébe tudna jövő év végéig leválni a Mol az orosz olajimportról, most ezt a kijelentést árnyalta a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója a Portfoliónak. A vezető elmondása szerint ha az EU azt akarja, hogy Magyarország és Szlovákia függetlenítse magát az orosz kőolajtól, akkor materiális pénzügyi és politikai támogatásra, valamint új stratégiai ellátási és szállítói partnerekre lenne szüksége a cégnek, ezek azonban jelenleg nem adottak.
Az orosz finomítóipar súlyos válsággal néz szembe, amely már több üzem működését is veszélyezteti. Legalább három finomító kényszerült leállásra vagy kapacitáscsökkentésre az utóbbi időben a jelentős veszteségek miatt. A problémák hátterében az exportkorlátozások, az emelkedő nyersolajárak és a magas hitelköltségek állnak.
A harmadik negyedéves gyorsjelentés közlését követően háttérbeszélgetést tartott az elemzőknek a Mol, az eseményen a december 5-én lejáró cseh derogációról is szó volt - megkeresésünkre az olajtársaság most kifejtette, hogy miért fontos az EU-s könnyítés fenntartása.
A bolgár kormány több beleszólást követel a Lukoil Neftochim Burgas tulajdonosi döntéseibe, mivel a Fekete-tengeri kikötőben található finomító kulcsfontosságú helyszín Bulgária és a Balkán számára. Mindez egy újabb konfliktust nyithat meg az oroszokkal.
A brit olajipari óriás BP az elmúlt közel négy év leggyengébb negyedéves eredményéről számolt be kedden. A nyersolaj árának visszaesése és a finomítói marzsok csökkenése jelentősen befolyásolta a vállalat teljesítményét. Ennek ellenére a cég továbbra is optimista jövőképet vázol fel, hangsúlyozva az energiaipari átállásban rejlő lehetőségeket- jelentette a Cnbc.
Figyelmeztette a cseheket a Mol CR, hogy gondok lehetnek az üzemanyag szállításaival, miután december elején lejár a Csehországnak nyújtott európai uniós kivétel az orosz kőolajból készült termékek behozatalára.
Hasonló témákkal is foglalkozunk a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.
A Mol arra számít, hogy finomítói 2026 végére képesek lesznek mind az orosz, mind a nem orosz nyersolajok feldolgozására, egy évvel később, mint tervezték, mivel néhány projekt késik, nyilatkozta Sverla Viktor, a Mol stratégiáért és fenntarthatóságért felelős vezetője a Reutersnek.
A floridai benzinkutak jelentős részéből kifogyott az üzemanyag, miközben a lakosság tömegesen menekül a közelgő Milton hurrikán elől. A GasBuddy adatai szerint az állam töltőállomásainak közel 16 százaléka már nem tudja kiszolgálni az ügyfeleket. A helyzet várhatóan tovább romlik, ahogy a vihar közeledik Florida partjaihoz - írta a Cnbc.
A Mol szlovákiai finomító cége, a Slovnaft megkezdte a pozsonyi finomító petrolkémiai részlegének 70 napos karbantartási és korszerűsítési leállását - közölte a Slovnaft szerdán.
Pletser Tamás, az Erste energetikai szakértője beszélt lapunknak arról, hogy az ukrán lépésnek milyen következményei lehetnek a magyar ellátásbiztonságra és a hazai benzinárra nézve.
Itthon a Gránit Bank tőzsdére lépése szolgáltatja a legnagyobb izgalmakat.
Folyamatosan mennek előre az oroszok.
A karácsonyi készülődésben jelentős gyengülést és erősödést is láttunk már.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
235-re nőtt a sérültek száma.
Terrorizmussal is vádolják.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?