A világszerte tapasztalható hőmérséklet-emelkedés az idei nyáron számos rekordot megdöntött már, a hőhullámok pedig sok helyen az emberek egészségét is nagy próba elé állítják. Az egyre erősödő felmelegedés azonban nem csak a szervezetünket, hanem a bolygó természeti kincseit is veszélyezteti. Egyes földrajzi látványosságokat az elsivatagosodás, vagy éppen a tengerszint drasztikus emelkedése sodorta az eltűnés szélére. Cikkünkben drámai fotókkal illusztrálva mutatunk be öt olyan helyet a Földön, amelyet a klímaváltozás teljesen megváltoztatott.
Az eddigi legmagasabb napi felszíni mediánhőmérsékletet mérték csütörtökön 28,9 Celsius-fokkal a Földközi-tengeren a tavalyi rekordot megdöntve - közölte a barcelonai Tengertudományi Intézet (ICM) a Copernicus európai uniós klímafigyelő szolgálat műholdas mérései alapján.
A hőhullámokon, hőmérsékleti rekordokon való szörnyülködés helyett érdemesebb az óceánokon és az állandó jég birodalmában körülnézni. A globális tengerszint Földünk „hőmérőjének” tekinthető, emelkedése a bolygó felmelegedését mutatja. Teljesen felesleges tehát a klímaszkeptikusokkal a globális átlaghőmérséklet mérési pontosságáról vagy számítási módszereiről vitázni, Földünk felmelegedésének ténye elvitathatatlan. A globális felmelegedés kezelésével kapcsolatos „még van időnk” narratívával szemben valójában már beindultak hatalmas léptékű öngerjesztő természeti folyamatok.
Legalább 400 éve nem látott magasságba emelkedett az ausztráliai Nagy Korallzátonynál a környező vizek hőmérséklete, ami pusztulással és kifehéredéssel fenyegeti a Föld egyik leglátványosabb természeti csodáját, és egyben Ausztrália egyik turisztikai vonzerejét - írja a Bloomberg.
Az Electricite de France SA (EDF) várhatóan a hétvégétől kezdve csökkenti atomreaktorainak termelését, mivel a magas hőmérséklet korlátozza a Rhone folyóba engedhető víz mennyiségét. A nettó áramexportőr Franciaország korlátozott termelése áremelkedést hozhat a piacokon, főként Németországban.
A klímakutatók számára sokáig az emberiség szén-dioxid kibocsátása jelentette a fő fókuszt, más gázokra jóval alacsonyabb figyelmet fordítottak. A metán is az elhanyagolt anyagok közé tartozik, pedig az elmúlt évek kutatásai egyre nyilvánvalóbbá teszik, hogy hatalmas szerepe van az időjárási viszonyok megváltozásában – írja a New Scientist.
A The Guardian készített riportot a Földközi-tenger medencéjében arról, hogy az egyre melegebb nyarak hogyan alakítják át az ott élők életét.
Többek között az éghajlatváltozás miatt állat- és növényfajok ezrei kerültek a kipusztulás szélére. Egy nemzetközi tudóscsoport meglepő tervet dolgozott ki a probléma orvoslására: a kutatók egy biobank létrehozását javasolják a Holdon, ahol egy esetleges klímakatasztrófa ellenére is biztonságban lennének a földi fajok DNS-mintái - írta meg a The Guardian.
Az elmúlt években megszületett és a gyors növekedés útjára lépett egy új nemzetközi piac, amelyen a vállalatok a szén-dioxid légkörből való eltávolításáért fizetnek az egyre több, ilyen tevékenységet és szolgáltatást végző társaságoknak, ezzel előmozdítva fenntarthatósági céljaik teljesítését.
Kelet-Európát és a Balkánt egy nagyon erős hőhullám sújtja júliusban, még a 40 fok feletti hőmérséklet sem számít ritkaságnak ezekben a napokban. A görög Climatebook írása és az EU-s Copernicus klímafigyelő program adatai szerint a július 12. és 19. közötti hét napban akár a 44 Celsius-fokot is elérheti a térség maximum hőmérséklete, ami 12 fokkal magasabb, mint az 1991-2020 közötti időszak átlaga - írja a Qubit.
Felgyorsult az alaszkai jég olvadása, és a folyamat hamarabb válhat visszafordíthatatlanná, mint korábban gondolták – állapította meg Newcastle-i Egyetem kedden publikált tanulmánya. A kutatók aggasztónak nevezték az eredményeket, és arra figyelmeztnek, hogy az elvékonyodó jégmező „halálspirálba” kerülhet. A felmelegedés hatásai Magyarországon is egyre erősebbek.
A 2020-ban a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet (IMO) bevezetett egy szabályozást, amellyel a hajóüzemanyag kéntartalmát csökkentette. Ezzel viszont éppen hozzájárulhatott a globális átlaghőmérséklet emelkedéséhez. A kén-dioxid kibocsátás visszaesése miatt kevesebb aeroszol képződik, ami mérsékli a napfény visszaverődését - írja a Cnbc.
Egy kutatás szerint az egyre növekvő hőmérséklet nagy kihívás elé állítja a sportrendezvények, különösen a jövőbeli olimpiák szervezőit – írja a Medical Xpress.
A Föld felmelegedése felgyorsítja az antarktiszi áramlatot, ami jégveszteséget és tengerszint-emelkedést okoz. Ez a jelenség csökkenti az óceán szén-dioxid-elnyelő képességét, súlyosbítva a globális felmelegedés hatásait - számolt be a TheCoolDown.
A tudósok az antarktiszi Thwaites-gleccsernél, vagy más néven a "végítélet gleccserénél" erőteljes olvadás bizonyítékait fedezték fel az Antarktiszon egy friss tanulmány szerint. Most először találtak látható bizonyítékot arra, hogy meleg tengervíz szivárog a gleccser alá - írja a USAtoday.com.
Az El Nino időjárási jelenség és az emberi tevékenység okozta éghajlatváltozás miatt a korábbi években feljegyzettnél jóval több természeti katasztrófa sújtotta Latin-Amerikát 2023-ban - közölte szerdán a Meteorológiai Világszervezet (WMO).
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Hosszú tárgyalások után lett alku.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?