A Nobel-bizottság a stockholmi Svéd Királyi Akadémián bejelentette, hogy idén David Baker amerikai biokémikus, Demis Hassabis brit informatikus és John M. Jumper amerikai kutató kapta a kémiai Nobel-díjat. A fehérjék kutatása területén elért eredményeikkel érdemelték ki az elismerést – számolt be a Reuters.
A kutatóknak sikerült fényképeket készíteniük az Egyesült Államokbeli Michigan-tó mélyén két éve felfedezett rejtélyes kráterekről. A világ ötödik legmélyebb tavában lévő víznyelők izgalmas kutatóhelyet jelentenek a tudósok számára - számolt be a CBS News.
Bár leghűségesebb négylábú barátaink, a kutyák nem tudnak emberi hangokat kiadni, más jelekkel képesek reagálni az emberi beszédre. Egy a Plos Biology folyóiratban megjelent új kutatás eredményei szerint a kutyák jobban megértik az emberi beszédet, ha lassabban beszélünk hozzájuk - tudósított az Independent.
Több száz újabb, csak madártávlatból látható talajrajzot fedeztek fel a régészek a mesterséges intelligencia segítségével a perui Nazca-sivatagban.
Az amerikai Cornell Egyetem és az olaszországi Firenzei Egyetem kutatói úttörő kísérletet hajtottak végre, amelyben gombák elektrofiziológiai aktivitását használták fel robotjárművek irányítására. A kutatócsoport a Pleurotus eryngii, más néven királykagylógomba egymásba fonódó micéliumhálózatával hoztak létre egy olyan rendszert, amely képes fogadni a környezet jeleit, akár az emberi agy. A környezeti jelzéseket pedig a gomba akár mechanikus eszközök mozgatására is képes jelekké tudja alakítani - számolt be a Science Robotics folyóiratban megjelent eredményekről a ScienceAlert.
A CNN riportja szerint egy víz alá süllyedt barlangban fedeztek fel egy legalább hatezer éves hidat. Az építmény felbukkanása merőben megváltoztatja az emberiség eddigi történelméről alkotott képet.
Az Eseményhorizont Távcső (Event Horizon Telescope, EHT) új mérföldkövet ért el a fekete lyukak megfigyelése terén. A nyolc földi rádióteleszkóp együttműködésében üzemeltetett távcső a valaha készült legnagyobb felbontású képet alkotta meg egy távoli galaxis közepén található fekete lyukról - írta meg az Interesting Engineering.
A valaha talált második legnagyobb, 2492 karátos, vagyis fél kilogrammos gyémántot tárták fel az afrikai Botswanában, a kanadai Lucara Diamond cég 100%-os tulajdonában álló Karowe bányában – számolt be a BBC.
A tudósok egy apró termetű, mindössze 1 méter magas ősi emberi faj tagjának maradványaira bukkantak egy indonéz szigeten. A régészek által feltárt fosszilis karcsont egy olyan felnőtt emberé volt, aki körülbelül 700 ezer évvel ezelőtt élt Flores szigetén, ahol törpeelefántokkal, komodói sárkányokkal és nyúlméretű óriáspatkányokkal osztozott az élőhelyén - írta meg a The Guardian.
Kínai tudósok eddig nem látott áttörést értek el a Holdfelszín kutatásában: a Csang'e-5 űrszonda által gyűjtött talajmintákban molekuláris formában találtak vizet. Ez az első alkalom, hogy fizikai mintákban mutatták ki a H2O jelenlétét a Hold olyan részén, ahol korábban nem feltételezték annak létezését – írta meg a CNN.
Az Illinois államban található Northwestern Egyetem tudósai áttörést értek el egy olyan új bioaktív anyag kifejlesztésével, amely a kísérletek szerint képes lehet pótolni az ízületekben található porcszövetet - írta meg a kutatók tanulmánya alapján a Medical Xpress.
A lengyel és brit kutatók a tulipánfák olyan szerkezeti tulajdonságait azonosították, amelyeknek köszönhetően a többi fajtához képest hatékonyabban köthetik meg a szén-dioxidot – írja az Interesting Engineering.
A NASA Perseverance marsjárműve olyan sziklát talált a vörös bolygó felszínén, amely a kutatók szerint akár ősi élet jeleit is hordozhatja. A "Cheyava Falls" becenevű szikla évmilliárdokkal ezelőtt élő mikrobákat tarthatott fenn - írja a New Scientist.
Tizenkilencedik századi, pezsgősládákkal és porcelántárgyakkal megrakott hajó roncsát fedezték fel lengyel búvárok a Balti-tengeren a svéd partok közelében.
A kínai tudósok víz nyomaira bukkantak a 2020-as Csang-o-5 misszió során gyűjtött holdkőzetmintákban - számolt be a PHYS.org.
Május végén váratlan felfedezés történt a Marson, miután elemi ként találtak a bolygó felszínén. A felfedezés egy véletlennek köszönhető, ugyanis a Curiosity áthajtott egy sziklán, amely összetörött a kerekei alatt - számolt be a HVG.
Átcsoportosítás a 2025-ös büdzsében.
A döntés John F. Kennedy, Robert F. Kennedy és Martin Luther King aktáit érinti.
Magukra vállalnák az amerikai hozzájárulást.
A UnitedHealthcare élén.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?