Februárban a várt 47,3 pont helyet 47,6 pontra emelkedett az eurózóna összesített feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe a januári 46,6 pontról, és így kétéves csúcsra ért – derült ki az S&P Global Market Intelligence piackutató intézet és a Hamburg Commercial Bank AG közös felméréséből. Ezzel együtt még bőven maradtak figyelmeztető jelek a részletes adatok alapján.
A várt 2,3% helyett 2,4%-ra lassult az éves infláció februárban az eurózónában közölte gyorsbecslését hétfőn az Eurostat.
Franciaország inflációja februárban 0,9%-ra csökkent, ami a legalacsonyabb szint az elmúlt négy évben. Ez tovább erősíti az Európai Központi Bank (EKB) előtt álló érveket a további kamatcsökkentések mellett, amelyek első lépése várhatóan már a jövő héten bekövetkezhet. Az infláció azonban továbbra is egyenetlen az eurózóna országai között, és az EKB-nak mérlegelnie kell a gazdasági lassulás, a szolgáltatási infláció és a globális kockázatok hatását a monetáris politika alakításakor.
Tavaly augusztus óta nem látott, azaz öthavi csúcsra ugrott januárban az eurózóna kompozit beszerzésimenedzser-indexe a feldolgozóipari mutató meglódulása és a szolgáltatószektori mutató kis süllyedése mellett – derült ki az S&P Global Market Intelligence és a Hamburg Commercial Bank AG közös felmérésének eredményéből.
Az eurózóna éves inflációja 2,5%-ra emelkedett januárban, ami enyhe növekedést jelent a decemberi 2,4%-hoz képest – derült ki az Eurostat gyorsbecsléséből. A maginfláció viszont lassul, ami komoly kihívást állíthat a kamatvágásokra készülő Európai Központi Banknak.
A négyéves mélypontot jelentő 93,7 pontról 95,2 pontra emelkedett januárban az eurózóna gazdasági hangulatindexe, míg a fogyasztói hangulatindex mínusz 14,2 pontra emelkedett januárban a decemberi mínusz 14,5 pontról – derült ki csütörtökön az Európai Bizottság által készített felmérés adataiból.
Jelenlegi formájában az euró az eleve erős és versenyképes gazdaságoknak kedvez, nem segíti a felzárkózó gazdaságok megerősödését. Lámfalussy intelmei alapján nem vagyunk tagjai az eurózónának - mondta Orbán Viktor miniszterelnök az MNB által megrendezett Lámfalussy Lectures Konferencián.
A német üzleti hangulat váratlan javulást mutatott januárban, ami pozitív jeleket küld az eurózóna legnagyobb gazdaságáról. Az Ifo intézet legfrissebb felmérése szerint az üzleti hangulatindex a vártnál magasabbra emelkedett, felülmúlva az elemzői várakozásokat. A magyar gazdaság számára is pozitív jelzést jelent a német adatok javulása.
Az eurózóna gazdasága visszatért a növekedési pályára 2025 januárjában, bár az expanzió csak marginális volt, derül ki a HCOB és az S&P Global által közzétett előzetes bmi-adatokból.
2025-ben is bizonytalan lehet a gazdasági környezet a világban, amit rövid távon leginkább Donald Trump vámpolitikája okoz. Magyarországon az év második felében indulhat be a növekedés, amit a három nagy gyár (BYD, BMW, CATL) hamarosan induló termelése és a belső fogyasztás élénkülése táplálhat elsősorban – hangzott el az Equilor Befektetési Zrt. mai sajtóeseményén. A szakértők szerint az elmúlt hónapokban tapasztalt forintgyengülés többletinflációt okoz, ami így valamivel a tavalyi felett, 4 százalékon alakulhat, miközben a forint árfolyama a mostanihoz képest még gyengülhet, és az év végén 420 forint körül alakulhat az euró árfolyama.
Az euróövezeti háztartások megtakarítási rátája ugyan csökkent 2023 harmadik negyedévében, de még mindig jóval meghaladja a Covid világjárvány előtti szintet. Ez a tendencia jelentős kihívást jelent a gazdasági növekedés szempontjából, mivel a magas megtakarítási hajlandóság visszafogja a fogyasztást - írja a Reuters.
Az idei év eddig nem alakult jól a forint számára, jelentős gyengülést láttunk az euróval szemben. Kedd reggel kicsivel 416 alatt kezdett a forint az euróval szemben, ahonnan ugyan erősödni tudott, de nem látunk igazán jelentős elmozdulást. Kedden több fontos piacmozgató adat is érkezik, délelőtt pedig kiderült, hogy a francia infláció decemberben elmaradt a várttól, míg az euróövezeti pénzromlás gyorsult.
A várakozásoknak megfelelően nőtt az infláció decemberben az eurózónában – derül ki az Eurostat frissen közölt becsléséből.
A csapból is az európai gazdaság szenvedése folyik manapság, a kontinens teljesítményét rendre lekicsinylik az USA-hoz, de még Kínához képest is. Rövid távon valóban nem jó a helyzet: a GDP immár két éve gyakorlatilag stagnál, miközben az USA gyorsan növekszik. Ám a várakozások szerint az európai lassulás átmeneti lesz, és a körülményeket látva nem is tekinthető meglepőnek. Az Amerikához képest vélt lemaradás egy része pedig illúzió: noha a gazdaság méretében valóban jócskán elhúzott az USA Európától, a lakosság számára fontosabb fejlettségi mutatókban Európa voltaképp felzárkózást mutat. Ha pedig a gyorsabb amerikai növekedésre mutogatunk, tudnunk kell azt is, hogy az USA milyen árat fizetett a növekedési többletért.
A német ipari szektor teljesítménye tovább romlott októberben, ami újabb jele lehet az eurózóna legnagyobb gazdaságát sújtó recessziónak. A Destatis szövetségi statisztikai hivatal pénteken közzétett adatai szerint a termelés csökkenése folytatódott, bár a visszaesés mértéke valamivel enyhébb volt a vártnál - írta meg a FXStreet.
Európa gazdasága az elmúlt években sokkal jobban teljesített, mint azt várták, és a többség várakozásával ellentétben a kilátások sem borúsak az eurózónában – mondta Philipp Carlsson-Szlezak, a Boston Consulting Group (BCG) globális vezető közgazdásza a Portfolio-nak adott interjúban. A közgazdász szerint az Egyesült Államok kilátásai sokkal jobbak, mint Európáé, de a Trump-kormány esetleges vámpolitikája egyben lehetőséget is jelent Európa számára, hogy újratervezze gazdasági modelljét. Kína növekedésének lassulása természetes jelenség, és évtizedekig is eltarthat az az átalakulás, amit a kínai vezetés célul tűzött ki maga elé. A Shocks, Crises, and False Alarms című könyv szerzőjével Budapesten beszélgettünk, és az interjú során szó volt még a kamatkilátásokról, az amerikai államadósság és külső egyensúly problémájáról, a közgondolkodásban uralkodó pesszimizmusról, valamint arról, hogy miért tévednek rendszeresen a makrogazdasági előrejelzések.
Drémai demográfiai számokat hozott nyilvánosságra a statisztikai hivatal.
A cég nem tervezi meghosszabbítani a határidőt.
Az AfD 1 százalékponttal marad csak el a választásokon győztes erőtől.
Előtte azonban több fontos makroadat is érkezik.
Fontos üzeneteket mondott két brit politikai vezető.
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Nagy baj lehet, ha nem sikerül lokalizálni a száj- és körömfájás betegséget.
Sok ínyenc a bárány fejét akarja, sőt igazi különlegességnek számít az állat szeme is.