Donald Trump győzelmének bejelentését követően ugyan szép pluszokat láthattunk a nap első felében a tőzsdéken Európában, délutánra azonban lefordultak a kontinens vezető börzéi a német DAX index vezetésével. Eközben Amerikában szárnyalnak a tőzsdék a Dow Jones vezetésével. Megnéztük, hogy mi áll a két kontinensen tapasztalható meglehetősen eltérő befektetői hangulat hátterében.
A potenciális vámemelések miatt az eddigi 1,1%-ról 0,8%-ra rontotta az eurózóna 2025-ös éves átlagos GDP-növekedési előrejelzését szerdai elemzésében a Goldman Sachs.
A nagyobb tételek megrendelésének nagyarányú növekedése segítségével 4,2%-kal ugrott szeptemberben a német ipari megrendelések volumene a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint, noha az elemzői konszenzus csak 1,5%-os emelkedést valószínűsített. Az augusztusi adatot 5,8%-os esésről 5,4%-os esésre módosította a német statisztikai hivatal. A friss adat bizakodásra adna okot, de az amerikai elnökválasztások kimenetele, a Trump-adminisztráció által Európára kivetendő vámok akadályozhatják a tartós német ipari fellendülést.
Az Európai Központi Bank (EKB) kutatói aggasztó jeleket fedeztek fel az eurózóna bankjainak kereskedelmi ingatlanokkal kapcsolatos kitettségében. A szakértők szerint a hitelminőség romlása és a nem teljesítő hitelek növekedése komoly kockázatokat rejt magában, különösen a kisebb, specializált bankok esetében - tudósított a Bloomberg.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a VIG Alapkezelő írását olvashatják:
Elkezdődött az adatközlési dömping Európában, a kontinens legnagyobb gazdaságai sorra teszik közzé inflációs és növekedési adataikat. A francia GDP már megérkezett, sokkal jobb lett a vártnál, a spanyol GDP-növekedés pedig egyenesen kirobbanó volt a gyenge európai környezetben. Németország is felülmúlt a várakozásokat és növekedni tudott, ami pozitívum két év stagnálás után. Az eddig beérkező inflációs adatok viszont szintén felfelé okoztak meglepetést. A fentieket látva nem meglepő, hogy az eurózóna GDP-adata is meghaladta a várakozásokat.
Az eurózóna gazdasága a várakozásokat jelentősen meghaladva tudott növekedni a harmadik negyedévben, a kontinesen érdemi növekedést mértek két év stagnálás után. Egyértelműen úgy tűnik, hogy az európai gazdaság elkezdett éledezni.
Mārtiņš Kazāks, a Lett Nemzeti Bank kormányzója és az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsának tagja csütörtökön véleményt nyilvánított a decemberi kamatdöntéssel kapcsolatban. Kazāks elmondta, hogy egy 50 bázispontos kamatcsökkentés is „az asztalon lehet”, és ezzel a lehetőséggel is foglalkozniuk kell a decemberi tanácskozáson.
Az eurózóna gazdasági aktivitása továbbra is gyenge, ahogy a legfrissebb HCOB bmi-adatok is mutatják.
Az Európai Unió és az eurózóna gazdasági hangulata 2024 harmadik negyedévében alig mozdult el, még most is kifejezetten negatív a Gazdasági Hangulatmutató (Economic Sentiment Indicator – ESI) adatai alapján. A legnagyobb uniós gazdaságok közül Németország továbbra is szenved, ami Magyarország számára is rossz előjel.
A várakozásokkal összhangban, 25 bázisponttal 3,5%-ról 3,25%-ra csökkentette az alapkamatot az Európai Központi Bank, amit feltehetően az inflációs folyamatok javulása és a romló gazdasági környezet tett lehetővé.
A Giorgia Meloni (címlapképünkön) vezette olasz kormány több milliárd eurós bevételnövelési intézkedéscsomagot tervez a vállalati szektor megadóztatásából, és elsősorban a bankszektor adóterhelését növelné a költségvetési hiány csökentése érdekében - jelentette a Financial Times. A tervek szerint a bankok halasztott adóköveteléseit (DTA) ideiglenesen felfüggesztenék, és emelnék a bankárok részvényopcióira kivetett adót is.
A lengyel pénzügyminisztérium hétfőn bejelentette, hogy négy nemzetközi pénzintézetet bízott meg euróban denominált kötvények kibocsátásának lebonyolításával. A tranzakció időpontja a piaci körülményektől függ.
A várakozásokat alulmúlta és nagyot esett az infláció az eurózónában szeptemberben, immár az Európai Központi Bank célja alatt alakult. A friss adatközlés megerősítheti a várakozásokat, hogy az EKB már októberben folytathatja a kamatcsökkentést.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az Equilor Alapkezelő írását olvashatják:
A német infláció is a várt alatt alakult szeptemberben, ami komoly érv lehet az Európai Központi Bank (EKB) számára, hogy októberben is kamatot csökkentsen.
A kifizetett összegről is beszámoltak.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Meglepő döntést hozott a polgármester.
A dollárral szemben. De az euró ellenében is gyengélkedik.
Első körben 60 ezerről 106 ezerre emelkedik a mentesülő összeg.
Oroszország felkészült.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?