Az EU egy későbbi időpontra tolja az orosz fosszilis energiahordozókról való leválást célzó uniós terv közzétételét - írta meg a Reuters. Az eredetileg február végére tervezett ütemtervnek ez már a második halasztása. Egyelőre tehát úgy tűnik, hogy a tagállamok továbbra sem tudnak megegyezni a részletekben.
Az Európai Unió még mindig több pénzt költ orosz fosszilis energiahordozók importjára, mint amennyit Ukrajna pénzügyi támogatására nyújt – számol be a The Guardian egy friss jelentés alapján. Ukrajna legnagyobb támogatói arányosan a balti és észak-európai országok, ugyanakkor ezek az államok még így is csak GDP-jük csekély hányadát fordítják segítségnyújtásra. Mindeközben a szankciók ellenére az orosz állam bevételeinek jelentős része továbbra is a fosszilis energiahordozók exportjából származik. Az Európai Unió is tisztában van ezzel a helyzettel, ezért hétfőn elfogadta a 16. szankciós csomagot, amelynek célja az orosz bevételekre nehezedő nyomás fokozása.
Harmadik napja emelkednek az olajárak, miután az amerikai üzemanyagkészletek csökkenést jeleztek, valamint az oroszországi ellátási zavarok miatti aggodalmak is felfelé húzták az árakat.
Annak ellenére, hogy az Egyesült Államok szigorította az orosz olajszállítmányokkal kapcsolatos szankciókat, India továbbra sem szeretne lemondani az olcsóbb nyersolaj beszerzéséről - tudósítja a Bloomberg. Az indiai olajfinomítók és az orosz olajvállalatok új kereskedelmi csatornákat és kreatív megoldásokat keresnek, hogy továbbra is hozzáférjenek az orosz energiahordozókhoz - akár újonnan létrehozott kereskedőkön, akár a származási ország eltüntetését szolgáló olajátfejtéseken keresztül.
Tíz napra elegendő Dnyeszter-melléken az európai uniós támogatással kapott gáz, Tiraszpol még hatalmas feladat előtt áll a térség energetikai válságának megoldásában - jelentette ki hétfőn Vadim Krasnoselsky, a szakadár "Dnyeszter Menti Köztársaság" elnöke a helyi műveleti stáb ülésén.
Az ázsiai földgáztőzsde, a Japán-Korea Marker (JKM) árai 2024 végére jelentősen meghaladták a Brent nyersolaj arányosan (energiaegyenértékben) számolt határidős jegyzését. Az ázsiai és európai LNG-beszerzők között egyre élesebb a verseny, amely a globális piacon további áremelkedésekhez vezethet. Eközben Európa rekordszintű orosz LNG-t importált tavaly, ami Katart megelőzve az EU második legnagyobb LNG-beszállítójává tette Oroszországot. Az import növekedése mellett az unió célja továbbra is az, hogy 2027-re teljesen megszünteti az orosz fosszilis tüzelőanyagok behozatalát - írta meg a Bloomberg.
Az Európai Unió orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) importja 2023-ban rekordszintet ért el, annak ellenére, hogy a blokk az ukrajnai háború kitörése óta igyekszik csökkenteni energiafüggőségét Oroszországtól. Az év végéig várhatóan 16,5 millió tonna orosz LNG érkezik az EU-ba, ami meghaladja a tavalyi 15,18 millió tonnás mennyiséget - írta meg a Financial Times.
Az Egyesült Államok mentességet adott a Gazprombankkal szembeni szankciók alól a gázfizetések tekintetében, jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter. A november 21-én bevezetett szankciók akadályozták az európai gázvásárlókat a fizetések teljesítésében. Magyarország és más érintett országok alternatív megoldást dolgoznának ki, miközben mentességet kértek az USA-tól. Paks II. esetében viszont továbbra sem engedélyezik a Gazprombankon keresztüli utalásokat.
Egy ma még nem olyan széles körben alkalmazott anyagot tartanak a szakértők a legmegfelelőbb választásnak a jövő energiapiacán mind energiatároló közegként, mind energiahordozóként, mind közlekedési, ipari és egyéb alkalmazások üzemanyagaként. Ráadásul az elmúlt években egyre nagyobb erőfeszítéseket tettek a technológia fejlesztésére, ennek köszönhetően egyre megfizethetőbbé válik a történet. Ha ehhez hozzátesszük, hogy brutális keresletnövekedésre van kilátás a következő évtizedekben, akkor máris összeálltak a csillagok: egy nagyon izgalmas lehetőséget mutatunk, amin keresztül a befektetők kivehetik a részüket a dekarbonizációs törekvések élharcosának vélhetően érkező sikersztorijából.
Az olajkitermelés további visszafogásáról döntött a közel-keleti olajkitermelőket, valamint Oroszországot is magában foglaló OPEC+ szövetség. A piaci szakértők által is várt döntés értelmében a kitermelés növekedésére leghamarabb 2025. második negyedévétől lehet számítani, akkor is csak fokozatosan - írja a CNBC.
Egyre feljebb és feljebb kúszik a földgáz ára a kontinensen, holott az ősz egyelőre enyhe és a gáztárolók is rendkívül magas szinten vágtak neki a fűtési szezonnak. Akkor mégis mi okozza a folyamatos drágulást, és minek kéne történnie ahhoz, hogy csökkenni kezdjen a földgáz ára?
Egy esetleges gázárcsökkentés lehetőségét is célként megjelölve az MVM egy átfogó kutatást indított a lakossági gázfogyasztási szokások feltérképezésére. A szolgáltató szerint az elsődleges cél az, hogy megértsék a fogyasztói szokásokat is.
A hidrogén, mint energiahordozó most kerül igazán fókuszba olyan energiaforrások mellett, mint a nap, a szél, vagy éppen a geotermikus energia. A hidrogénelőállítás képes pufferként áthidalni azokat az időszakokat, amikor túltermelés van egy-egy megújuló energiaforrásból, arról nem beszélve, hogy a közlekedésben is van létjogosultsága. Erről beszélgettünk a Messer Hungarogáz két vezetőjével, Bohner Zsolt ügyvezető igazgatóval és Bándy Tamás energiairányítási igazgatóval.
Tavaly közel egytizedével csökkent a német ipar energiafelhasználása az egy évvel korábbihoz képest a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteki jelentése alapján.
Ukrajna elegendő készletet halmozott fel földgázból és szénből, hogy átvészelje a téli fűtési szezont - jelentette ki Denisz Smihal miniszterelnök a Telegramon.
A világnak egyelőre szüksége van a kőolajra és földgázra, de fejleszteni kell a fenntartható energiaforrások kihasználását - mondta Elon Musk dél-afrikai származású amerikai üzletember hétfőn egy norvégiai konferencián.
A legfrissebb beruházás élénkítési információk első kézből a Portfolio és a KAVOSZ jóvoltából.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Trump húzásai és azok hatásai.
Egyre keményebb lépések jöhetnek a vámháborúnak.
Egyes országokba gyorsított eljárásba lehetne visszaküldeni az ideérkező kérelmezőket.
Mekkora a bizalmi válság?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.