Több mint egymillióra nőtt a belső menekültek száma Szudánban az áprilisban kirobbant harcok óta - adta hírül szerdán az ENSZ Nemzetközi Migrációs Szervezete (IOM).
A szudáni fegyveres konfliktusban szemben álló erők vezetői, Abdel Fattáh al-Burháni tábornok, a szudáni hadsereg főparancsnoka és Mohamed Hamdan Dagalo tábornok, a félkatonai Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) parancsnoka, elvi megállapodást kötöttek egy hétnapos tűzszünetről, amely május 4-én venné kezdetét - közölte kedden a dél-szudáni külügyminisztérium.
Az egyébként is súlyos válságokkal küzdő afrikai országok helyzetét tovább súlyosbítják az ukrajnai háború és a klímaváltozás hatásai miatt elszálló élelmiszerárak, ami miatt a nemzetközi szervezetek már a vészharangot kongatják. Az egyik legsúlyosabb helyzetben lévő Szomália mellett Szudánt és Dél-Szudánt is akut élelmezési válság fenyegeti, Szudánban hamarosan a lakosság 40 százaléka nézhet szembe az éhínség rémével. A kelet-afrikai muszlim országban októberben zajlott le katonai puccs, ami félresiklatta a korábban megindult demokratikus változásokat. A tüntetések azóta folyamatosak a fővárosban és környékén, miközben az évtizedek óta etnikai konfliktusok sújtotta nyugat-szudáni Dárfúr tartományban újabb véres összetűzések voltak. Az országban több tízezren kényszerülnek lakhelyük elhagyására, akik részben Szudánon belül maradnak, részben Észak-Afrika országaiba vándorolnak az Európába jutás reményében. Június végén súlyos incidens történt szudáni menekültek részvételével Marokkó és a Spanyolországhoz tartozó Melilla határán, ahol több mint 20-an vesztették életüket, zömében Dárfúrból menekülők.
Jövő héten ünnepli függetlensége kikiáltásának 10. évfordulóját Dél-Szudán, a világ legfiatalabb állama. Az ország önálló államiságának egy évtizedét jórészt polgárháború, vagy összecsapásokkal kísért törékeny békefolyamat jellemezte, így a kelet-afrikai országban valójában nincs nagyon mit ünnepelni. A polgárháború közel 400 ezer ember halálát okozta, illetve mintegy 4 millió embernek kellett elhagynia lakhelyét. Az ENSZ áprilisi jelentése szerint a 2018-ban aláírt békemegállapodást követő törékeny rendezési folyamat lassúsága miatt ismét háborús helyzet alakulhat ki az országban. A polgárháború mellett az utóbbi időszakban a heves áradások, illetve a koronavírus-járvány is súlyos problémákat okozott a 11 milliós államban: minden korábbinál magasabbra, több mint 60 százalékra nőtt azok száma, akiket súlyos élelmezési gondok sújtanak, közülük 100 ezren „éhezéshez közeli” helyzetben vannak, ami miatt Dél-Szudánban az „éhínség évének” nevezik az ideit.
Világszerte 41 millió embert fenyeget éhínség a különböző fegyveres konfliktusok, a klímaváltozás és a koronavírus járványa következtében - hangsúlyozta az ENSZ Világélelmezési Programja (WFP) pénteken Genfben közzétett jelentésében. Az év elején számuk még 34 millió volt.
Mélyülnek a politikai és a fegyveres, valamint az etnikai feszültségek mentén kialakult megosztottságok Dél-Szudánban, ami sorozatosan erőszakcselekményekhez vezetett a tavaly aláírt tűzszünet felei között - figyelmeztettek frissen kiadott jelentésükben ENSZ-szakértők, akik szerint félő a háború kiújulása.
Súlyos hatásai lehetnek a ragadós száj- és körömfájásnak.
Nem korlátozhatják 150 ezer forintnál alacsonyabb összegben a készpénzfelvételt sem.
Előtte azonban több fontos makroadat is érkezik.
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Nagy baj lehet, ha nem sikerül lokalizálni a száj- és körömfájás betegséget.