Október 14-én a kínai haderő felsorakozott Tajvan szigete körül, az eset pedig újra felelevenítette egy kiterjedt távol-keleti háború rémképét. Amennyiben valóban katonai összecsapásokra kerülne sor, kiemelkedő szerepet kapna a hadiflotta, és vélhetően az amerikai hajókkal is farkasszemet nézne a kínai had. A képességek összehasonlításánál gyakran a seregek meglévő számait vetik össze. ám kimarad egy nagyon fontos szempont: a gyártási kapacitás. Ebben pedig alaposan felborulnak az erőviszonyok.
Egy névtelenséget kérő amerikai tisztségviselő azt állította, hogy elsüllyedt Kína legújabb nukleáris meghajtású tengeralattjárója. A kijelentés nagyon kínosba hozta Pekinget, mivel a keleti nagyhatalom törekszik a haditengerészeti flottája modernizálására – írja a Reuters.
Szerdán a japán Önvédelmi Erők egyik hadihajója, a Takanami-osztályú Sazanami áthaladt a Tajvani-szoroson, ami komoly felháborodást kelthet Kínában – számolt be a Nikkei Asia.
A kínai haditengerészet jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, különös tekintettel a repülőgép-hordozó programjára. Az ország első ilyen hadihajója, a Liaoning üzembe helyezésének 12. évfordulója alkalmából mindhárom kínai repülőgép-hordozó gyakorlatokon vagy teszteken vett részt a közelmúltban - számolt be a Global Times.
Augusztus 30-án Vietnam és a Fülöp-szigetek megállapodott egymással a katonai és védelmi kapcsolatok elmélyítéséről. A felek abban is egyetértettek, hogy a jövőben fokozzák a tengeri biztonsági együttműködésüket. Phan Van Giang vietnami és Gilberto Teodoro Fülöp-szigeteki védelmi miniszterek azt is bejelentették, hogy még 2024-ben a védelmi kontaktus elmélyítéséről szándéknyilatkozatot kívánnak aláírni. A két távol-keleti ország közeledése komoly kérdéseket vet fel a feszült régióban, ahol persze mindegyik térségi nagyhatalomnak megvan erről a maga a véleménye.
Az Egyesült Államok befejezte a kéthetes közös hadgyakorlatát Indonéziával, amely olyan manővereket is szimulált, mint a távoli szigetek visszaszerzése – közölte a Nikkei Asia. Az eseményen Japán, Dél-Korea és egy sor másik ország is részt vett.
Az Európai Unió Külügyi Szolgálata (EEAS) elítélte és veszélyesnek nevezte a kínai parti őrség hajói által augusztus 31-én a Dél-kínai-tengeren, a Sabina-zátony térségében folytatott, "a jogszerű Fülöp-szigeteki tengeri műveletek ellen elkövetett cselekményeket".
Vasárnap Peking elég komoly botrányba keveredett azt követően, hogy a kínai partiőrség egyik hajója összeütközött a Dél-kínai-tengeren a Fülöp-szigetek egyik hasonló hajójával. Az interneten keringő videók alapján egyértelművé vált: nem egyszerű balesetről volt szó.
Vang Ji kínai külügyminiszter és Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó pekingi tárgyalásain sok, komoly feszültséget okozó téma volt napirenden. A két politikus megegyezett abban, hogy újabb találkozóra van szükség államfői szinten a legutóbbi, tavaly novemberi San Franciscó-i találkozó után.
Négy csendes-óceáni szigetország is jóváhagyta szerdán az ausztrál támogatású Csendes-óceáni Rendészeti Kezdeményezést, amellyel a canberrai vezetés Kína biztonságpolitikai befolyását próbálja csökkenteni a csendes-óceáni térségben.
A Fülöp-szigetek és Kína között újabb incidens történt vasárnap a vitatott dél-kínai-tengeri vizeken. Az incidens egy halászok utánpótlását célzó küldetés során következett be, és a legújabb epizódja a stratégiai fontosságú vízi úton zajló tengeri és légi konfrontációknak.
A dél-kínai-tengeri Spratly-szigetcsoport fölött járőröző Fülöp-szigeteki repülőgépre jelzőrakétákat lőttek a kínai hadsereg által megszállt egyik szigetről. Az eset még csütörtökön történt, amiről szombaton számoltak be Fülöp-szigeteki kormányzati illetékesek.
A Japán Tengeri Önvédelmi Erők (JMSDF) pilóta nélküli felszíni hajók (USV-k) telepítésével erősíti tengeri védelmi képességeit a Kelet-kínai-tengeren fokozódó feszültségekre válaszul. Az Asia Times információi szerint ez a stratégiai fejlesztés közvetlen reakció Kína agresszív manővereire a Szenkaku-szigetek körül - számolt be az Army Recognition.
Kínai és Fülöp-szigeteki parti őrhajók ütköztek össze hétfő hajnalban a vitatott Dél-kínai-tengeren és legalább két hajó megrongálódott. Sérülésekről nem érkezet hír.
Közös hadgyakorlatot tartott egymással a vietnami és a Fülöp-szigeteki parti őrség, amely üzenetként is felfogható Kína felé. A két ország éppen abban a térségben tartott manővereket, amelyet Peking és Manila egyre súlyosabb összecsapások mentén vitat egymással – írja a Nikkei Asia.
Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője kedden Hanoiban tett látogatása során kijelentette, hogy az EU kulcsszerepet kíván játszani a Dél-kínai-tenger békéjének és stabilitásának megőrzésében.
Cikkünk folyamatosan frissül.
A meghódított terület 40%-át már visszaszerezték az oroszok.
A külügyminiszter szerint minden opciót meg kell vizsgálni.
Ezután nehéz lesz végrehajtani az ICC parancsát.
Erős vélemény jött a volt ukrán főparancsnoktól.
A gyermekbetegségeket kinőve is volt mit variálni a legendás szérián.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.