Az EXIM Magyarország nemrég közzétette tavalyi beszámolóját, amelyből többek között kiderült, hogy a mérlegfőösszegük 74 százalékkal, a hitelállományuk 50 százalékkal emelkedett. Hogy mi áll emögött a komoly növekedés mögött, arról Hoffmann Mihályt, az EXIM Magyarország pénzügyi vezérigazgató-helyettesét kérdeztük a Portfolio Business podcast legújabb adásában.
Magyarország Kelet-Közép-Európa más országaihoz hasonlóan jelentős lemaradásban van, ha azt vizsgáljuk, mekkora értékben tud közvetlenül pályázható európai uniós forrást lehívni. A helyzetet jól szemlélteti, hogy a 250 EU-s régió közül csupán Budapest fér be a 70. hely környékére, a többi magyar régió még a legfelső 200-ba sem tud bejutni. A helyzet javítható, és éppen itt az idő, hogy Magyarország Közép-Kelet-Európával együtt előrelépjen az EU-s pályázati lehetőségek kiaknázásában. A Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) készen áll arra, hogy támogatást nyújtson a cégeknek, segítve őket abban, hogy sikeresen áthidalják a pályázati folyamat során felmerülő kihívásokat és a pályázott projektek EU-s szinten is versenyképesek legyenek – egyebek mellett ezekről a témákról beszélt Dászkál János, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda vezető szakértője a Portfolio Business podcast új adásában.
Japán vállalatok mintegy 5348 milliárd jent (csaknem 36 milliárd dollárt) költöttek cégek felvásárlására az Egyesült Államokban 2023-ban, ami 30 százalékkal több a 2022. évinél - áll a vállalati felvásárlásokkal és egyesülésekkel foglalkozó tokiói Recof tanácsadó központ jelentésében.
A versenyszférához sorolt hazai cégek negyede (26%) tervez év végi jutalmat osztani a munkavállalóinak – elsősorban a nagyobb, a külföldi (rész)tulajdonú, valamint az ipari és kereskedelmi cégek körében elterjedt ez a gyakorlat. Azok a cégek, melyek élnek a karácsonyi jutalmazás eszközével, túlnyomó többségében (83%) pénzbeli bónuszt (is) adnak az alkalmazottaknak.
Évtizedek óta beszélünk arról, hogy az épületeket energiahatékonyabbá kell tennünk, de ennek ellenére a hazai ingatlanok kétharmada pazarló, az üzemeltetők és tulajdonosok nem fordítanak kellő figyelmet az épületenergetikára. Az árak emelkedésével ez a probléma egyre több embert érint, akik elkezdték keresni a spórolási lehetőségeket, arról nem beszélve, hogy a cégek ESG-jelentéseire is egyre több figyelem fordul. A hagyományosnak mondható módszerek mellett, mint a szigetelés vagy a modern hűtési és fűtési rendszer, már olyan szoftveres energiahatékonysági megoldások állnak rendelkezésünkre, amely a spórolás új szintjét hozhatják el. Erről beszélgettünk két vendégünkkel, akik a Grape Solutions szoftverfejlesztő cégtől érkeztek: Németh Norbert értékesítési igazgatóval és Kerekes Sándor tanácsadóval, akinek a szoftveres energetikai megoldások a szakterülete.
Szimpátiatüntetést tartanak a szlovák fuvarozók az ukrán kamionosok ellen tüntető lengyel teherszállítók mellett, várhatóan le fogják zárni a legnagyobb ukrán-szlovák határátkelőt – írja a Sky News.
Kína azt fontolgatja, hogy enyhít azokon a szabályokon, amelyek a kínai tőzsdén jegyzett cégekben lévő külföldi tulajdont korlátozzák, mivel a kormány visszacsábítaná a globális alapokat az országba – számol be a hírről a Bloomberg.
Az Amazon jogi harcot indított az Európai Unió szigorú online tartalomszabályozása ellen: a technológiai óriás azt szeretné, ha rá nem vonatkoznának az uniós törvények.
Az, hogy egy kiskereskedelmi cégnek nagyot nőtt az árbevétele, az egy olyan inflációs környezetben, mint a magyar nem ad megfelelő képet a valós helyzetükről. Sok vállalkozásnak csökkent a nyeresége, vagy lett veszteséges - hívja fel a figyelmet az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ).
A Meta létrehozott egy nagy nyelvi modellt, amely a ChatGPT-hez hasonló eszközöktől eltérő célokat szolgálna. A Massively Multilingual Speech (MMS) projekt több mint 4000 nyelvet ismer fel, és több mint 1100 nyelven „meg is tud szólalni” (szövegből beszédet generál). A Meta eddig a legtöbb bejelentett mesterséges intelligencia projektjét nyílt forsákodúvá tette, és az MMS esetében is így járt el. A vállalat a modellt olyan kutatóközösségeknek szánja, amelyek a nyelvi sokszínűség megőrzését tűzték ki célul – írja az Engadet
143 Puma típusú gyalogsági harcjármű korszerűsítésére kapott megrendelést a német kormánytól a Rheinmetall és a Krauss-Maffei Wegmann – írja a Reuters.
Nőtt az év elején a benyújtott csődkérelmek száma Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis szerdai jelentése alapján.
Egyre több tanulmány erősíti meg, hogy amikor egy vállalat négynapos munkahétre tér át, javul a dolgozók termelékenysége, egészségi állapota, kapcsolatai, sőt még pénzügyei is. Mark Takano kaliforniai képviselő a közelmúltban a Kongresszusban újra felvetette a 32 órás munkahétről szóló törvényt, amely elfogadása esetén a munkahét jelenlegi fogalmát is megváltoztatná. Az alábbiakban a CNBC cikke alapján 11 céget mutatunk, ahol már most is 4 napos munkahét szerint dolgoznak a munkavállalók.
Az energiahatékonyság napjainkban központi téma, nem véletlenül. Az erőteljesen növekvő energiaárak változtatásra késztetnek, a termelő cégek hosszú távon is fenntartható működéséhez modernizálni kell. A 4iG új üzletággal lépett be erre a piacra, hogy a vállalatok igényeire és lehetőségeire szabott megoldásokkal javítsa partnerei versenyképességét.
A modern élet elengedhetetlen tartozékaivá váltak a félvezetők, azaz semiconductorok az elmúlt évtizedekben. Ez a függőség pedig csak erősödni fog a következő években, ahogy a technológia egyre inkább átszövi az életünk minden szegmensét. Vajon befektetőként hogyan viszonyuljunk az iparágban tevékenykedő cégekhez? Részvény befektetőként érdemes a portfólió egy részét félvezetőket gyártó és forgalmazó cégekbe allokálni?
A Vodafone-tranzakció kapcsán adott interjút a Világgazdaságnak Jászai Gellért, a 4iG elnök-vezérigazgatója. Jászai az interjúban többek között beszélt a a DIGI mobil infrastruktúrájának vagy a Yettelben lévő 25 százalékos részesedésnek a lehetséges értékesítéséről is.
Interjút adott a miniszterelnök.
Mégsem pályázik a szenátori székre Eric Trump felesége.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?