Az Európai Unió Tanácsa véglegesen jóváhagyta Moldova számára az EU-val kapcsolatos reformokat és az ország gazdasági növekedését támogató uniós eszköz legfeljebb kétmilliárd eurót kitevő támogatási keretének létrehozását - tájékoztatott az uniós tanács kedden.
Magyarország az egyetlen tagállam, amely egyelőre nem hajlandó megszavazni, hogy az Európai Bizottság és Ukrajna között folytatódjanak a csatlakozási tárgyalások. Emiatt pedig egyre többen vetnék be a tanácsi szavazati jog felfüggesztésével járó 7. cikk szerinti, uniós atombombaként emlegetett eljárást.
Ukrajna európai uniós csatlakozása politikai elköteleződés szintjén már megkezdődött, de a tényleges tagság időpontja bizonytalan, és inkább a 2030-as évek közepére várható. A folyamat hatalmas gazdasági és politikai átalakulást hozna az EU-ban, amelyhez elkerülhetetlenek az intézményi reformok. A legnagyobb kihívások között szerepel Ukrajna gazdasági felzárkóztatása, a közös agrárpolitika és a kohéziós alapok újraelosztása, valamint a munkaerőpiaci hatások kezelése. A Bruegel Intézet friss elemzése szerint a csatlakozás közvetlen költségei elérhetik a 137 milliárd eurót, de a hosszú távú gazdasági előnyök ezt részben ellensúlyozhatják. Ukrajna kapcsán tehát nem csak az a kérdés, hogy az ország mikor lesz érett a csatlakozásra, hanem az is, hogy az unió képes lesz-e időben alkalmazkodni.
Horvátország OECD-csatlakozási folyamata váratlan akadályba ütközött: az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kereskedelmi feszültségek miatt a kereskedelmi bizottságban történő szavazást elhalasztották. Az ország ennek ellenére optimista marad a jövő év közepére tervezett csatlakozást illetően - írta meg a Croatia Week.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint Ukrajna már 2030 előtt az Európai Unió tagjává válhat, amennyiben folytatja a jelenlegi reformtörekvéseit.
Elfogadta szerdán az örmény parlament első olvasatban az Európai Unióhoz való csatlakozási kérelemről szóló törvényjavaslatot.
Gázolás miatt késnek a vonatok Győr közelében - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és a Mávinform péntek este az MTI-vel.
Az örmény kormány csütörtökön jóváhagyta azt a törvényjavaslatot, amely elindítaná az egykori szovjet tagköztársaságnak az Európai Unióhoz való csatlakozás folyamatát.
Az osztrák kormány bejelentette, hogy nem gördít több akadályt Románia és Bulgária schengeni csatlakozása elé. Ez a döntés megnyitja az utat a két ország teljes jogú tagsága előtt az európai szabadforgalmi övezetben.
Péntek este már második nap gyűltek össze a tüntetők Grúziában (Georgia), hogy tiltakozzanak az ellen, hogy a kormány 2028-ig befagyasztotta az Európai Unióval folytatandó csatlakozási tárgyalásokat – írja a Reuters.
A kormányzó Georgiai Álom - Demokratikus Georgia párt 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az Európai Unióval - jelentette be Irakli Kobahidze georgiai (grúziai) kormányfő csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Magyar közvetítéssel közelebb került Románia és Bulgária a schengeni csatlakozásához, miután a tanácsi soros elnökség bejelentette: előkészítették a szárazföldi belső határellenőrzések megszüntetéséről szóló döntést 2025 januárjától. A lépés fontos mérföldkő a két ország számára, amely évek óta várja, hogy teljes jogú tagja lehessen az övezetnek.
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól - mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten, a Marcel Ciolacu román kormányfővel folytatott tárgyalást követően adott sajtónyilatkozatában.
A kormányzó Georgiai Álom - Demokratikus Georgia párt a szavazatok 53,93 százalékával megnyerte az október 26-i parlamenti választásokat - jelentette be a kaukázusi ország választási bizottságának szombati ülésén a testület elnöke, Giorgij Kalandarisvili, hozzátéve, hogy az ellenéki pártok koalíciója a voksok 37,79 százalékával a második helyet szerezte meg.
Sikerült elfogadnunk egy versenyképességi paktumot, ami öt évig az Európai Unió fókuszában lesz – mondta el Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Tanács budapesti informális csúcstalálkozóján. Mint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint Charles Michel, az Európai Unió Tanácsának leköszönő elnöke ismertette, a tőkepiaci unió teljes megvalósításáról sikerült megállapodni. Emellett szabályozáscsökkentés és az innováció fokozottabb támogatása is bekerült a paktumba.
A francia elnök Emmanuel Macron, a német kancellár Olaf Scholz és a lengyel miniszterelnök Donald Tusk közös nyilatkozatban fejezték ki aggályaikat a grúziai politikai helyzet miatt. A három vezető, a „Weimari háromszög” formátum tagjaiként, közölte: nem támogatják Georgia (Grúzia) uniós csatlakozási tárgyalásainak megnyitását, amennyiben az ország nem hajt végre reformokat. Beelőzve az Európai Politikai Közösség (EPK) eseményét, ahol részt vesz az októberi végi, vitatott választásokon győztes Irakli Kobakhidze miniszterelnök is.
Nagy volt a zuhanás.
Három magas rangú tisztségviselőt függesztettek fel hivatalából.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Geopolitikai fegyver kerülhet az EU kezébe.
Az ALTEO szakértőivel beszélgettünk.
Erről és a magyar nyugdíjasokról volt szó a keddi Checklistben.